Energy Automobile EvOne
Rs.60,000
Ex-showroom price in Delhi
EMI starts from ₹1,845
Don't miss out on the best offers this April
Energy Automobile EvOne Price
The price of Energy Automobile EvOne in India starts at Rs. 60,000 . Energy Automobile EvOne comes with 1 variants.
| EvOne Lead Acid 25 km/Hr70-75 km/charge3-4 Hr | ₹60,000 |
Energy Automobile EvOne Key Specs & Features
| Range | 70-75 km/charge |
| Kerb Weight | 71 kg |
| Top Speed | 25 km/Hr |
| Motor Power | 250 W |
| Motor | BLDC |
| Brakes | Double Disc |
- Charging Point
- DRLs
- Speedometer Digital
- Tripmeter Digital
| Anti theft alarm | Yes |
| Low battery alert | Yes |
- Key Specs
- Top Features
- App Features
- All Specifications
View More Specifications
Energy Automobile EvOne comparison with similar Scooters
Energy Automobile EvOne Rs.60,000* Onwards 1 Reviews | Rs.44,990* Onwards 151 Reviews | Rs.59,999* Onwards 41 Reviews | Rs.69,990* Onwards 75 Reviews | Rs.81,669* Onwards 10 Reviews | Rs.55,555* Onwards 54 Reviews | Rs.74,999* Onwards 8 Reviews | Rs.59,640* Onwards 32 Reviews | Rs.50,000* Onwards 4 Reviews |
| Riding Range70-75 km/charge | Riding Range92 km/charge | Riding Range146 km/charge | Riding Range110 km/charge | Riding Range75-100 km/charge | Riding Range68 km/charge | Riding Range120-125 km/charge | Riding Range85 km/charge | Riding Range80 km/charge |
| Battery Capacity- | Battery Capacity2.2 Kwh | Battery Capacity3 Kwh | Battery Capacity2.3 Kwh | Battery Capacity1.56 Kwh | Battery Capacity0.98 Kwh | Battery Capacity3.07 Kwh | Battery Capacity1.54 Kwh | Battery Capacity1.92 Kwh |
| Power250 W | Power- | Power3 kW | Power2.2 kW | Power249 W | Power250 W | Power- | Power250 W | Power- |
| Charging Time3-4 Hr | Charging Time3.53 Hr | Charging Time- | Charging Time5 Hr | Charging Time6 Hr | Charging Time- | Charging Time3-4 Hr | Charging Time4-5 Hr | Charging Time- |
| Top Speed25 km/Hr | Top Speed70 km/Hr | Top Speed70 km/Hr | Top Speed50 km/Hr | Top Speed25 km/Hr | Top Speed25 km/Hr | Top Speed65 km/Hr | Top Speed25 km/Hr | Top Speed- |
| Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- |
| Motor TypeBLDC | Motor TypePMSM | Motor Type- | Motor TypeBLDC | Motor TypeBrushless DC | Motor TypeBLDC | Motor TypeBLDC | Motor TypeBLDC | Motor TypeBLDC |
| Weight71 kg | Weight- | Weight- | Weight96 kg | Weight62 kg | Weight- | Weight- | Weight- | Weight80 kg |
| Currently Viewing | EvOne vs VX2 | EvOne vs S1 Z | EvOne vs E Luna | EvOne vs Jaunty-3W | EvOne vs Wynn | EvOne vs XGT CAT 2.0 | EvOne vs Flash | EvOne vs Eeva |
Energy Automobile EvOne Colours
Energy Automobile EvOne is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Black
White
Yellow
Red
Blue
Energy Automobile EvOne Gallery
Energy Automobile EvOne has 9 images, view picture gallery of EvOne .
Test Rides Available
- TEST RIDE AVAILABLE

- TEST RIDE AVAILABLE

- TEST RIDE AVAILABLE

- TEST RIDE AVAILABLE

- TEST RIDE AVAILABLE

Energy Automobile EvOne User Reviews
Based on1 User Review
Write a Review & Win ₹5000
Popular Mentions
- All (1)
- Price (1)
- Lights (1)
- Speed (1)
- Color (1)
- Latest
- Best suited for daily commutingEnergy Automobile EvOne is as light and stylish as an electric scooter. It weighs just 71 kg, which makes handling extremely convenient and the excellent disc brakes provided at both ends ensure good braking even at high speeds. The company offers this product in five different bright colors, and it is priced at 60,000, which is best suited for daily commuting.Read More
- View All Energy Automobile EvOne Reviews
Energy Automobile EvOne Range
The ARAI claimed range of Energy Automobile EvOne is 70-75 km/charge. This is the claimed range for all variants.
| Fuel Type | ARAI Range |
|---|---|
| Electric | 70-75 km/charge |
Ask anything & get answer in 48 hours
Energy Automobile EvOne Specifications
Engine and Transmission
| No. Of Batteries | 1 |
| Motor Power | 250 W |
| Starting | Push Button Start |
| Motor IP Rating | IP65 |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Anti Theft Alarm | Yes |
| USB Charging Port | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Seat Type | Single |
| Body Graphics | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Underseat storage | Yes |
| Charger Output | 67.2 V, 6 Amp. |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Charging Point | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Passenger Footrest | Yes |
| Display | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Electric Scooters |
| Body Graphics | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 740 mm |
| Length | 1855 mm |
| Height | 1175 mm |
| Ground Clearance | 160 mm |
| Wheelbase | 1320 mm |
| Kerb Weight | 71 kg |
| Load Carrying Capacity | 150 kg |
| Additional Storage | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | Bulb |
| Turn Signal Lamp | LED |
| DRLs | Yes |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Tyre Brand | TVS |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Scooter Speed | low |
| Top Speed | 25 km/Hr |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Motor Type | BLDC |
| Drive Type | Hub Motor |
| Battery Type | Lead Acid |
| Water Proof Rating | IP65 |
| Reverse Assist | Yes |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Range
| Claimed Range | 70-75 km/charge |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Fork Type Hydraulic Telescopic |
| Suspension Rear | Hydraulic Coil Spring |
| Brakes Front | Disc |
| Brakes Rear | Disc |
| Wheels Type | Alloy |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Low battery alert | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Performance
- Motor & Battery
- Range
- Underpinnings
- App Features
Energy Automobile EvOne Questions & answers
- FAQ
- Latest Questions
Q) Does Energy Automobile EvOne need a license?
A) Yes, it is required to have a driving license to drive Energy Automobile EvOne.
Q) What is the range offered by Energy Automobile EvOne on a full charge?
A) Energy Automobile EvOne offers range of 70-75 km/charge.
Q) How much time Energy Automobile EvOne will take to charge?
A) Energy Automobile EvOne will take total 3-4 Hr to charge from 0-100 percent.
Q) What is the top speed of Energy Automobile EvOne?
A) Top speed of Energy Automobile EvOne is 25 km/Hr.
Q) What is the battery capacity of Energy Automobile EvOne?
A) Battery Capacity of Energy Automobile EvOne is Kwh.
Q) What is the weight of Energy Automobile EvOne?
A) The weight of Energy Automobile EvOne is 71 kg.
Q) When will the Energy Automobile EvOne launch?
A) The Energy Automobile EvOne was launched on May, 2023
Q) What is the on-road price?
By Dillip on 25 May 2023
A) The Energy Automobile EvOne is priced at INR 60,000 (Ex-showroom Price in New ... Read More
Reply on this answerView all Answer
Questions
Best Electric Scooters
- Popular
- Upcoming
Energy Automobile EvOne Summary
The Energy Automobile EvOne is an electric scooter, available in 1 variant, at a starting price of Rs 60,000. The weight of the EvOne is 71 kg.The EvOne comes with a Disc brake up front and Disc brake at the rear. You can buy the EvOne in 5 colours - Black, White, Yellow, Red, Blue.
Similar Scooters Like Energy Automobile EvOne
Rs.55,000* Onwards
Rs.59,900* Onwards
Rs.54,000* Onwards
Rs.55,999* Onwards
Rs.69,499* Onwards
Rs.59,999* Onwards
Rs.46,999* Onwards
Rs.56,000* Onwards
Rs.49,500* Onwards
Rs.59,999* Onwards
Did you find this information helpful?
Calculate EMI
Your monthly EMI
₹1,845Edit EMI
Interest calculated at 9.7% for 36 months
Energy Automobile EvOne Brochure
Download the EvOne brochure for comprehensive details on technical specifications, features, variants, and available colours.
Energy Automobile EvOne Price in India
*Ex-showroom price in Delhi
×
We need your city to customize your experience

