Discontinued on May, 2020
Ducati Scrambler 1100 BS4
Rs.10,91,000*
onwardsLast recorded price in 2020 Delhi
Latest Ducati Bike was launched on March 2026
Ducati Scrambler 1100 BS4 Price
The following details are indicative and subject to change.
| Scrambler 1100 BS4 STD BS4 8 kmpl1079 cc DISCONTINUED | ₹10,91,000 | |
| Scrambler 1100 BS4 Special BS4 8 kmpl1079 cc DISCONTINUED | ₹11,26,000 | |
| Scrambler 1100 BS4 Sport BS4 8 kmpl1079 cc DISCONTINUED | ₹12,37,000 |
Explore Similar Bikes
Rs.9,99,000* Onwards
Rs.10,86,300* Onwards
Rs.7,26,000* Onwards
Rs.12,95,000* Onwards
Rs.13,79,000* Onwards
Rs.8,99,000* Onwards
Rs.13,89,000* Onwards
Rs.8,00,000* Onwards
Ducati Scrambler 1100 BS4 Key Specs & Features
| Engine | 1079 cc |
| Power | 85.65 PS |
| Torque | 88 Nm |
| Mileage | 8 kmpl |
| Kerb Weight | 206 kg |
| Brakes | Double Disc |
- ABS Dual Channel
- Riding Modes
- Traction Control
- Power Modes
- Speedometer Digital
- Odometer Digital
- Tripmeter Digital
- Fuel gauge
- Tachometer Digital
- Key Specs
- Top Features
- All Specifications
View More Specifications
Ducati Scrambler 1100 BS4 Mileage
The ARAI claimed mileage of Ducati Scrambler 1100 BS4 is 8 kmpl. This is the claimed mileage for all variants.
| Fuel Type | ARAI Mileage |
|---|---|
| Petrol | 8 kmpl |
Ducati Scrambler 1100 BS4 Specifications
Engine and Transmission
| Engine Type | L-Twin, Desmodromic Distribution, 2 Valves Per Cylinder, Air Cooled |
| Displacement | 1079 cc |
| Max Torque | 88 Nm @ 4750 rpm |
| No. of Cylinders | 2 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Valve Per Cylinder | 2 |
| Starting | Self Start Only |
| Fuel Supply | Fuel Injection |
| Clutch | Light action, wet, multiplate clutch with hydraulic control. Self-servo action on drive, slipper action on over-run |
| Gear Box | 6-Speed |
| Bore | 98 mm |
| Stroke | 71 mm |
| Compression Ratio | 11:1 |
| Emission Type | bs4 |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Connectivity | No |
| Speedometer | Digital |
| Tachometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Seat Type | Single |
| Clock | Digital |
| Stepup Seat | No |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Pass Switch | Yes |
| Clock | Digital |
| Riding Modes | Yes |
| Traction Control | Yes |
| Power Modes | Yes |
| Additional Features | Riding Modes, Power Modes, Ducati Safety Pack (Cornering ABS + DTC), RbW, Under-seat storage compartment with USB socket |
| Stepup Seat | No |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Mileage and Performance
| Overall Mileage | 8 kmpl |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Sports Naked Bikes, Cafe Racer Bikes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 895 mm |
| Length | 2190 mm |
| Height | 1330 mm |
| Fuel Capacity | 15 L |
| Wheelbase | 1514 mm |
| Dry Weight | 189 kg |
| Kerb Weight | 206 kg |
| Seat height | 810 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | Halogen with LED DRLs |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Front Brake Diameter | 320 mm |
| Rear Brake Diameter | 245 mm |
| Radial Tyre | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Peak Power | 85.65 PS @ 7500 rpm |
| Drive Type | Chain Drive |
| Transmission | Manual |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | No |
| Charging At Charging Station | No |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Marzocchi fully adjustable Ø45 mm USD Fork |
| Suspension Rear | Kayaba monoshock, pre-load and rebound adjustable |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| ABS | Dual Channel |
| Tyre Size | Front :-120/80-ZR18, Rear :-180/55-ZR17 |
| Wheel Size | Front :-457.2 mm,Rear :-431.8 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Frame | Tubular Steel Trellis Frame |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Mileage and Performance
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Motor & Battery
- Charging
- Underpinnings
Did you find this information helpful?
Trending Ducati Bikes
- Popular
- Upcoming
Ducati Panigale V4Rs 32,05,100* Onwards
Ducati Streetfighter V4Rs 28,68,600* Onwards
Ducati Scrambler 800Rs 10,65,200* Onwards
Ducati MonsterRs 12,95,000* Onwards
Ducati Panigale V2Rs 19,11,900* Onwards
*Ex-showroom price in Delhi
×
We need your city to customize your experience

