26 Images
4 Colours

Ducati Monster STD
Key Specs & Features of Monster STD
| Engine | 937 cc |
| Power | 111.4 PS |
| Torque | 93 Nm |
| Mileage | 18.9 kmpl |
| Kerb Weight | 188 kg |
| Brakes | Double Disc |
- ABS Dual Channel
- Charging Point
- DRLs
- Riding Modes
- Traction Control
- Power Modes
- Quick Shifter
- Speedometer Digital
- Odometer Digital
- Tripmeter Digital

Massive ground clearance of 202mm

Fully adjustable Öhlins suspension on both ends
- Key Specs
- Top Features
- Stand Out Features
Ducati Monster STD Latest Updates
Ducati Monster STD Price: The price of the Ducati Monster STD in Delhi is Rs 13,84,000 (Ex-showroom). To know more about the Ducati Monster STD images, reviews, offers & other details, download the BikeDekho App.
Ducati Monster STD mileage : It returns a certified mileage of 18.9 kmpl.
Ducati Monster STD Colours: This variant is available in 4 colours: Aviator Grey,Dark Stealth,Ducati Red,Iceberg White.
Ducati Monster STD Engine and Transmission: It is powered by 937 cc engine and puts a power of 111.4 PS . Torque remains at 93 Nm .
Ducati Monster STD vs similarly priced variants of competitors: In this price range, you may also consider Kawasaki Z900 Base, which is priced at Rs 11,50,000, Triumph Street Triple R Silver Ice and Pure White, which is priced at Rs 12,08,090 and Kawasaki Ninja ZX-6R STD, which is priced at Rs 14,38,640.
Ducati Monster STD Price
| Ex-Showroom Price | Rs.13,84,000 |
| RTO | Rs.1,10,720 |
| Bike Insurance | Rs.39,558 |
| On-Road Price in delhi | Rs.15,34,278 |
Ducati Monster Colours
Ducati Monster STD is available in the following colours in India. View all Monster Plus, Monster STD, Monster SP images with different colour options on BikeDekho.
Aviator Grey
Dark Stealth
Ducati Red
Iceberg White
Ducati Monster Mileage
Ducati Monster STD gives a mileage of 18.9 kmpl Overall, as tested by our experts.
| Fuel Type | ARAI Mileage |
|---|---|
| Petrol | 18.9 kmpl |
Ducati Monster STD Specifications
Engine and Transmission
| Engine Type | Testatretta 11°, V2 - 90°, 4 valves per cylinder, desmodromic valvetrain, liquid cooled |
| Displacement | 937 cc |
| Max Torque | 93 Nm @ 6500 rpm |
| No. of Cylinders | 2 |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Valve Per Cylinder | 4 |
| Starting | Self Start Only |
| Fuel Supply | Fuel Injection |
| Clutch | Slipper and self-servo multiplate wet clutch with hydraulic control |
| Gear Box | 6 Speed |
| Bore | 94 mm |
| Stroke | 67.5 mm |
| Compression Ratio | 13.3:1 |
| Emission Type | bs6-2.0 |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Speedometer | Digital |
| Techometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Additional Features Of Variant | Cornering ABS, Wheelie Control, Ducati Power Launch, Dynamic Turn Indicator |
| Seat Type | Split |
| Clock | Digital |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Charging Point | Yes |
| Clock | Digital |
| Riding Modes | Yes |
| Traction Control | Yes |
| Power Modes | Yes |
| Quick Shifter | Yes |
| Additional Features | Cornering ABS, Wheelie Control, Ducati Power Launch, Dynamic Turn Indicator |
| Display | 4.3 Inch TFT |
| Report Incorrect Specs | |
Mileage and Performance
| Overall Mileage | 18.9 kmpl |
| Acceleration (0-80 Kmph) | 2.70s |
| Acceleration (0-100 Kmph) | 3.55s |
| Acceleration (0-160) | 7.68s |
| Roll-ons (30-70 kmph) | 2.82s |
| Roll-ons (40-80 kmph) | 3.26s |
| Braking (60-0 Kmph) | 16.09m |
| Braking (80-0 Kmph) | 28.13m |
| Braking (100-0 Kmph) | 44.33m |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Super Bikes, Sports Naked Bikes, Sports Bikes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Fuel Capacity | 14 L |
| Saddle Height | 820 mm |
| Wheelbase | 1474 mm |
| Dry Weight | 166 kg |
| Kerb Weight | 188 kg |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| DRLs | Yes |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Front Brake Diameter | 320 mm |
| Rear Brake Diameter | 245 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| 0-100 Kmph (sec) | 3.55s |
| Top Speed | 200 kmph |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Peak Power | 111.4 PS @ 9250 rpm |
| Drive Type | Chain Drive |
| Transmission | Manual |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Ø 43 mm usd fork |
| Suspension Rear | Progressive linkage, preload adjustable monoshock, aluminium double-sided swingarm |
| Brakes Front | Disc |
| Brakes Rear | Disc |
| ABS | Dual Channel |
| Tyre Size | Front :-120/70-17 Rear :-180/55-17 |
| Wheel Size | Front :-431.8 mm,Rear :-431.8 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
What’s Included
| Vehicle Warranty | 2 Years |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Mileage and Performance
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Performance
- Motor & Battery
- Underpinnings
- What’s Included
Compare Variants of Ducati Monster
Ducati Monster STD Images and Videos
- Images
- Videos
Ducati Monster Hindi Walkaround Video
Ducati Monster STD User Reviews
- All (6)
- Looks (4)
- Power (2)
- Style (1)
- Performance (1)
- Suspension (1)
- Engine (1)
- More...
- Latest
- Bike reviewNice bike, just loved it, just ducati feels, it's power and its acceleration just it was awesome. And the ducati Monster's road presence is next level. Ducati and s famous for its own super bikes and this monster bike is an super killer bike. The looks of this ducati monster, just looking like a wow.....🏍️💨Read More3 2
- A hybrid monsterIt's an absolute beast when it comes to the roads and it's pure sound is just mesmerising and it's power is way too good. It's definitely an eye catcher and since its a ducati made no compromise in any sorts of engine or design. Pure adrenaline rush at red line and a very exciting one to ride a lower rpmsRead More
- Ducati Monster: The Iconic Naked Bike ReinventedThe Ducati Monster is an iconic naked bike known for its Italian design, performance, and versatility.The newest Monster weighs only 188 kg (414 lbs), making it easy to handle.A great balance of stability and maneuverability, perfect for city riding and twisty roads.Minimalist yet muscular look, maintaining the classic Ducati trellis frame (older models).The modern version has a sporty aluminum frame, improving rigidityRead More
- Applicable bike that gagetBest in mialage looks good it gives comfort I truly loved it I think no other bike give me a that type of comfert and feel
- It looks classy has cleverIt looks classy has clever suspension huge touring potential,easy to ride ,fun and attractive,but now with improved rider aids, styling and a tft dashit demolishes 60mph in less than 3 seconds stops with ferocity of a racer and flows through corners like a supersport bikeRead More
- Excellent BikeThe best torque at this price. Excellent performance, stylish looks, and admirable pick-up is really good.1
Top 10 Bikes in India
Royal Enfield Continental GT 650Rs4,03,511* Onwards
Royal Enfield Hunter 350Rs1,59,558* Onwards
Royal Enfield Bullet 350Rs1,88,726* Onwards
Royal Enfield Classic 350Rs2,12,537* Onwards
Honda SP 125Rs1,04,055* Onwards
TVS RaiderRs94,666* Onwards
Hero Splendor PlusRs90,570* Onwards
TVS Apache RTR 160Rs1,34,841* Onwards
Yamaha R15 V4Rs1,93,673* Onwards
TVS RoninRs1,47,645* Onwards
Monster Competitors
Rs.9,99,000* Onwards
Rs.10,86,300* Onwards
Rs.12,49,000* Onwards
Rs.9,88,400* Onwards
Rs.9,22,412* Onwards
Ducati Monster News
Ducati Showrooms in Delhi
- North Star Automotive
A-21/12 Phase II, Naraina Industrial Area, Delhi, 110028
- Ducati Chandigarh
A21/12, Phase -2 Naraina Industrial Area, Delhi, 110026
Users Also Viewed
More Bike Options to Consider
Trending Ducati Bikes
- Popular
- Upcoming
