
BMW F 900 R Specifications
| Mileage (Overall) | 23.8 kmpl |
| Displacement | 895 cc |
| Engine Type | water-cooled 4-stroke in-line two-cylinder engine, four valves per cylinder, two overhead camshafts, dry sump lubrication |
| No. of Cylinders | 2 |
| Max Power | 104.6 PS @ 8500 rpm |
| Max Torque | 92 Nm @ 6500 rpm |
| Front Brake | Double Disc |
| Rear Brake | Disc |
| Fuel Capacity | 13 L |
| Body Type | Super Bikes, Sports Naked Bikes |
| Fuel Type | Petrol |
BMW F 900 R Features
| ABS | Dual Channel |
| Riding Modes | Yes |
| LED Tail Light | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Transmission | Manual |
| Kerb Weight | 211 kg |
| Fuel Tank | 13 L |
BMW F 900 R App Features
| Low battery alert | Yes |
BMW F 900 R Specifications
Engine and Transmission
| Engine Type | water-cooled 4-stroke in-line two-cylinder engine, four valves per cylinder, two overhead camshafts, dry sump lubrication |
| Displacement | 895 cc |
| Max Torque | 92 Nm @ 6500 rpm |
| No. of Cylinders | 2 |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Valve Per Cylinder | 4 |
| Starting | Self Start Only |
| Fuel Supply | Electronic Injection |
| Clutch | multiple-disc wet clutch (anti hopping), mechanically operated |
| Gear Box | 6 Speed |
| Bore | 86 mm |
| Stroke | 77 mm |
| Compression Ratio | 13.1:1 |
| Emission Type | bs6-2.0 |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| USB Charging Port | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Additional Features Of Variant | Dynamic brake light, Electronic immobiliser, Automatic Stability Control, |
| Seat Type | Split |
| Clock | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Fuel Gauge | Digital |
| Pass Switch | Yes |
| Clock | Yes |
| Riding Modes | Yes |
| Additional Features | Dynamic brake light, Electronic immobiliser, Automatic Stability Control, |
| Display | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Mileage and Performance
| Overall Mileage | 23.8 kmpl |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Super Bikes, Sports Naked Bikes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 815 mm |
| Length | 2140 mm |
| Height | 1130 mm |
| Fuel Capacity | 13 L |
| Fuel Reserve | 3.5 L |
| Saddle Height | 815 mm |
| Wheelbase | 1518 mm |
| Kerb Weight | 211 kg |
| Total Weight | 430 kg |
| Load Carrying Capacity | 219 kg |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| LED Taillights | Yes |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Alternator | permanent magnetic alternator 416 W (nominal power |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Front Brake Diameter | 320 mm |
| Rear Brake Diameter | 265 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Top Speed | 200 kmph |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Peak Power | 104.6 PS @ 8500 rpm |
| Drive Type | Chain Drive |
| Battery Type | Lead Acid |
| Transmission | Manual |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | No |
| Charging At Charging Station | No |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Upside-down telescopic fork, Ø 43 mm |
| Suspension Rear | Cast aluminium dual swing arm, central spring strut, spring pre-load hydraulically adjustable, rebound damping adjustable |
| Brakes Front | Double Disc |
| Brakes Rear | Disc |
| ABS | Dual Channel |
| Tyre Size | Front :-120/70-ZR-17, Rear :-180/55-ZR-17 |
| Wheel Size | Front :-431.8 mm,Rear :-431.8 mm |
| Wheels Type | Cast Aluminium |
| Frame | Bridge-type frame, steel shell construction |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Low battery alert | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Mileage and Performance
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Performance
- Motor & Battery
- Charging
- Underpinnings
- App Features
Compare Specs of F 900 R Alternatives
Rs.9,99,000* Onwards
Rs.10,86,300* Onwards
Rs.12,49,000* Onwards
Rs.7,26,000* Onwards
Rs.12,95,000* Onwards
Rs.13,89,000* Onwards
Rs.8,99,000* Onwards
Rs.9,88,551* Onwards
Comfort User Reviews of BMW F 900 R
Based on2 User Reviews
Write a Review & Win ₹5000
Popular Mentions
- All (2)
- Power (1)
- Mileage (1)
- Latest
- Best Bike At This RangeHello, I am a user of this bike and I am very happy with this because it is a very sport and stylish bike and it gives a good mileage that I can afford and it is a very fast bike I reach Agra from this bike In just 1:50 hours this is a record for mi. I love the BMW F900 R.Read More
- Powerful BikeBMW, all series One of the most powerful and adorable bikes, you guys try it and enjoy the ride thankyou.4
- View All BMW F 900 R Reviews
BMW F 900 R Colours
BMW F 900 R is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Did you find this information helpful?
Popular BMW Two Wheelers
- Bikes
- Scooters
BMW S 1000 RRRs 23,25,000* Onwards
BMW G 310 RRRs 2,85,000* Onwards
BMW R 1300 GS AdventureRs 25,75,000* Onwards
BMW R 1300 GSRs 23,25,000* Onwards
BMW M 1000 RRs 33,50,000* Onwards
BMW C 400 GTRs 11,25,000* Onwards
BMW CE 02Rs 4,49,900* Onwards
BMW CE 04Rs 15,25,000* Onwards
Latest BMW Bikes
BMW M 1000 RRs 33,50,000* Onwards
BMW K 1600 GTLRs 35,62,000* Onwards
BMW K 1600 BaggerRs 35,62,000* Onwards
*Ex-showroom price in Delhi
×
We need your city to customize your experience