BMW F 900 R
BMW F 900 R Price
The following details are indicative and subject to change.
| F 900 R STD 200 kmph23.8 kmpl895 cc DISCONTINUED | ₹10,80,000 | |
| F 900 R Pro- Racing Red/Hockenheim Silver 200 kmph23.8 kmpl895 cc DISCONTINUED | ₹10,95,000 |
Explore Similar Bikes
Rs.9,99,000* Onwards
Rs.10,86,300* Onwards
Rs.12,49,000* Onwards
Rs.7,26,000* Onwards
Rs.12,95,000* Onwards
Rs.13,79,000* Onwards
Rs.8,99,000* Onwards
Rs.9,88,551* Onwards
BMW F 900 R Key Specs & Features
| Engine | 895 cc |
| Power | 104.6 PS |
| Torque | 92 Nm |
| Mileage | 23.8 kmpl |
| Kerb Weight | 211 kg |
| Brakes | Double Disc |
- ABS Dual Channel
- Riding Modes
- Speedometer Digital
- Odometer Digital
- Tripmeter Digital
- Key Specs
- Top Features
- All Specifications
BMW F 900 R Colours
BMW F 900 R is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Black Storm Metallic
Racing red
BMW F 900 R Gallery
BMW F 900 R has 14 images, view picture gallery of F 900 R .
BMW F 900 R User Reviews
- All (2)
- Mileage (1)
- Power (1)
- Latest
- Best Bike At This RangeHello, I am a user of this bike and I am very happy with this because it is a very sport and stylish bike and it gives a good mileage that I can afford and it is a very fast bike I reach Agra from this bike In just 1:50 hours this is a record for mi. I love the BMW F900 R.Read More
- Powerful BikeBMW, all series One of the most powerful and adorable bikes, you guys try it and enjoy the ride thankyou.4
- View All BMW F 900 R Reviews
BMW F 900 R Mileage
The ARAI claimed mileage of BMW F 900 R is 23.8 kmpl. This is the claimed mileage for all variants.
| Fuel Type | ARAI Mileage |
|---|---|
| Petrol | 23.8 kmpl |
BMW F 900 R Specifications
Engine and Transmission
| Engine Type | water-cooled 4-stroke in-line two-cylinder engine, four valves per cylinder, two overhead camshafts, dry sump lubrication |
| Displacement | 895 cc |
| Max Torque | 92 Nm @ 6500 rpm |
| No. of Cylinders | 2 |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Valve Per Cylinder | 4 |
| Starting | Self Start Only |
| Fuel Supply | Electronic Injection |
| Clutch | multiple-disc wet clutch (anti hopping), mechanically operated |
| Gear Box | 6 Speed |
| Bore | 86 mm |
| Stroke | 77 mm |
| Compression Ratio | 13.1:1 |
| Emission Type | BS6.2 |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| USB Charging Port | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Seat Type | Split |
| Clock | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Fuel Gauge | Digital |
| Pass Switch | Yes |
| Clock | Yes |
| Riding Modes | Yes |
| Additional Features | Dynamic brake light, Electronic immobiliser, Automatic Stability Control, |
| Report Incorrect Specs | |
Mileage and Performance
| Overall Mileage | 23.8 kmpl |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Super Bikes, Sports Naked Bikes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 815 mm |
| Length | 2140 mm |
| Height | 1130 mm |
| Fuel Capacity | 13 L |
| Fuel Reserve | 3.5 L |
| Wheelbase | 1518 mm |
| Kerb Weight | 211 kg |
| Total Weight | 430 kg |
| Load Carrying Capacity | 219 kg |
| Seat height | 815 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Alternator | permanent magnetic alternator 416 W (nominal power |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Front Brake Diameter | 320 mm |
| Rear Brake Diameter | 265 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Top Speed | 200 kmph |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Peak Power | 104.6 PS @ 8500 rpm |
| Drive Type | Chain Drive |
| Battery Type | Lead Acid |
| Transmission | Manual |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | No |
| Charging At Charging Station | No |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Upside-down telescopic fork, Ø 43 mm |
| Suspension Rear | Cast aluminium dual swing arm, central spring strut, spring pre-load hydraulically adjustable, rebound damping adjustable |
| Front Brake | Double Disc |
| Rear Brake | Disc |
| ABS | Dual Channel |
| Tyre Size | Front :-120/70-ZR-17, Rear :-180/55-ZR-17 |
| Wheel Size | Front :-431.8 mm,Rear :-431.8 mm |
| Wheels Type | Cast Aluminium |
| Frame | Bridge-type frame, steel shell construction |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Low battery alert | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Mileage and Performance
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Performance
- Motor & Battery
- Charging
- Underpinnings
- App Features
BMW F 900 R Latest Updates
Most two-wheeler manufacturers have restarted operations in India while following government safety guidelines. BMW Motorrad is expected to follow suit soon. The first BS6-compliant offering from the German brand comes in the form of the F 900 R, a new bike in the roadster range.
BMW F 900 R Price:
The BMW F 900 R is priced at Rs 9. 90 lakh ex-showroom, India. It replaces the F 800 R and marks the Bavarian brand's return to the middleweight naked segment after almost a decade. The F 900 R takes its design cues from the BMW Roadster and features a muscular yet sleek design language.
BMW F 900 R Features:
The F 900 R’s feature includes a full LED headlight with cornering lights (optional), LED tail light and turn indicators. In terms of electronics, it gets two standard ride modes (Road, Rain) and ASC Automatic Stability Control. You could opt for an optional Pro package which offers keyless ignition, ABS Pro, Dynamic Traction Control (DTC), Engine Braking Control (EBC), Dynamic Brake Control (DBC), the new engine drag torque control (MSR) and an electronically adjustable monoshock. The bike even comes with adjustable brake and clutch levers and a 6. 5-inch full-colour TFT screen.
BMW F 900 R Engine:
The BMW F 900 R is powered by a reworked 853cc motor that powers the F 750 GS and F 850 GS. It's been bored out to displace 895cc and now produces 105PS and 92Nm on tap.
BMW F 900 R Suspension & Brakes:
The F 900 R features a new steel frame with a 43 upside-down fork and a monoshock. Twin 320mm disc brakes up front and a single 265mm disc brake at the rear paired with dual-channel ABS handle braking duties.
BMW F 900 R Rivals:
It primarily competes with the Kawasaki Z900 in its segment. However, if you were to consider its price bracket, the BMW F 900 R also takes on the KTM 790 Duke, Ducati Monster 821 and the Triumph Street Triple RS.
Trending BMW Bikes
- Popular
- Upcoming
BMW S 1000 RRRs 23,25,000* Onwards
BMW F 450 GSRs 4,70,000* Onwards
BMW G 310 RRRs 2,85,000* Onwards
BMW R 1300 GS AdventureRs 25,75,000* Onwards
BMW R 1300 GSRs 23,50,000* Onwards


