33 Images
5 Colours

Bajaj Chetak 3001
Key Specs & Features of Chetak 3001
| Charging Time(0-80%) | 3 Hrs 50 Min |
| Range | 127 km/charge |
| Battery Capacity | 3 Kwh |
| Top Speed | 63 km/Hr |
| Motor | BLDC |
| Brakes | Drum |
- Braking Type Combi Brake System
- Charging Point
- DRLs
- Seat Opening Switch
- Mobile Connectivity Bluetooth
- Clock
- Speedometer Digital
- Odometer Digital
- Tripmeter Digital
| Roadside Assistance | Yes |
| Mobile Application | Yes |
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Calls & Messaging | Yes |
| Low battery alert | Yes |

Fun to ride in the city

Gets a new touch-enabled TFT display

Good under-seat storage

Comes with a 950W on-board charger
- Key Specs
- Top Features
- What's Included
- App Features
- Stand Out Features
Bajaj Chetak 3001 Latest Updates
Bajaj Chetak 3001 Price: The price of the Bajaj Chetak 3001 in Delhi is Rs 1,07,606 (Ex-showroom). To know more about the Bajaj Chetak 3001 images, reviews, offers & other details, download the BikeDekho App.
Bajaj Chetak 3001 Colours: This variant is available in 5 colours: Brooklyn Black,Lime Yellow,Cyber White,Azure Blue,Racing Red.
Bajaj Chetak 3001 vs similarly priced variants of competitors: In this price range, you may also consider TVS iQube 2.2 kWh, which is priced at Rs 1,22,012, Ather Rizta S (IDC 123 Km) Mono, which is priced at Rs 1,24,472 and Honda Activa e STD, which is priced at Rs 1,23,528.
Bajaj Chetak 3001 Price
| Ex-Showroom Price | Rs.1,07,606 |
| Two Wheeler Insurance | Rs.4,179 |
| PM E-DRIVE | - Rs.5,000 |
| On-Road Price in delhi | Rs.1,06,785 |
Bajaj Chetak Colours
Bajaj Chetak 3001 is available in the following colours in India. View all Chetak 3001, Chetak 3503, Chetak C3502, Chetak C3501, Chetak C3503, Chetak C3001 images with different colour options on BikeDekho.
Brooklyn Black
Lime Yellow
Cyber White
Azure Blue
Racing Red
Bajaj Chetak Mileage
| Fuel Type | ARAI Mileage |
|---|---|
| Electric | 127 km/charge |
Bajaj Chetak 3001 Specifications
Engine and Transmission
| No. Of Batteries | 1 |
| Starting | Push Button Start |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Connectivity | Bluetooth |
| Call/SMS Alerts | Yes |
| Roadside Assistance | Yes |
| Anti Theft Alarm | Yes |
| USB Charging Port | Yes |
| Music Control | Yes |
| Hill Hold | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Central Locking | Yes |
| Seat Type | Single |
| Clock | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Carry Hook | Yes |
| Underseat Storage | 35 L |
| Charger Output | 750 W |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Braking Type | Combi Brake System |
| Charging Point | Yes |
| Mobile Application | Yes |
| Seat Opening Switch | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Pass Switch | Yes |
| Clock | Yes |
| Riding Modes | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Additional Features | Ride Mode - Eco | Sport, Off-Board Charger, Guide Me Home Lights, Sequential Blinkers |
| Carry Hook | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Hazard Lights | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Electric Scooters |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 725 mm |
| Length | 1914 mm |
| Height | 1142 mm |
| Ground Clearance | 168 mm |
| Wheelbase | 1355 mm |
| Seat height | 775 mm |
| Pillion Seat | Yes |
| Pillion Grab Rail | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| DRLs | Yes |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Front Brake Diameter | 130 mm |
| Rear Brake Diameter | 130 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Scooter Speed | high |
| Top Speed | 63 km/Hr |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Motor Type | BLDC |
| Drive Type | Hub Motor |
| Battery Type | Li-ion |
| Battery Capacity | 3 Kwh |
| Water Proof Rating | IP67 |
| Reverse Assist | Yes |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Range
| Claimed Range | 127 km/charge |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | Yes |
| Charging At Charging Station | Yes |
| Charging Time(0-80%) | 3 Hrs 50 Min |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Single Sided Leading Link |
| Suspension Rear | Monoshock |
| Front Brake | Drum |
| Rear Brake | Drum |
| Tyre Size | Front :-90/90-12 Rear :-90/100-12 |
| Wheel Size | Front :-304.8 mm,Rear :-304.8 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Frame | Steel Body |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
What's Included
| Vehicle Warranty | 3 Years or 50,000 Km |
| Roadside Assistance | Yes |
| Mobile Application | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Calls & Messaging | Yes |
| Low battery alert | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Console Features
| Digital Display Type | LCD |
| No. of Tripmeters | 1 |
| Stand Alarm | Yes |
| Hazard Warning Indicator | Yes |
| High beam indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Performance
- Motor & Battery
- Range
- Charging
- Underpinnings
- What's Included
- App Features
- Console Features
Compare Variants of Bajaj Chetak
Bajaj Chetak 3001 Images and Videos
- Images
- Videos
Bajaj Chetak C 2501 Review | Budget Friendly And Solid!
7 Best Scooters For Indian Families | Ye Scooters Aapki Poori Family Ko Pasand Aayenge!
Updated Bajaj Chetak Is Here! | New Battery, New Colours & New Screen | PowerDrift QuickEase
Premium Electric Scooters - Compared | Ather 450X vs Ola S1 Pro vs TVS iQube S vs Bajaj Chetak
Bajaj Chetak 3001 User Reviews
- All (140)
- Comfort (64)
- Looks (58)
- Experience (37)
- Speed (27)
- Performance (24)
- Price (24)
- More...
- Latest
- Engine Feels Smooth and RefinedI wanted a perfect scooter for my daily school use. This scooter came with a good Bajaj brand reputation. I read its impressive user reviews. I chose the Bajaj Chetak Electric super scooter for short rides. Riding feels effortless and steady. The digital console is bright, the horn is powerful, and the suspension works well. The range holds up even with two passengers. This scooter is perfect for me daily use. Great choice for those who care about the environment and savings. It’s dependable for both students and working professionals. Yes, I highly recommend this scooter for all my friends who want daily use for short rides.Read More2
- Perfect match for enviromentalist like meI wanted a electric scooter that minimise my carbon footprint while handling daily city ride effectively Bajaj Chetak stand out of other electric vehicle available in market because it’s friendly and pollute less environment. This is the main reason low environmental impact made it the obvious choice for me. Riding the Chetak is joy, its silence and produce zero emissions which make me feel good about contributing less to city pollution. Overall it align perfectly with my eco-conscious lifestyle. So this is the main reason why I bought this and riding experience is next to awesome. Yes I will recommend this to anyone looking to reduce their environmental impact while commuting in the city. I have seen so many petrol and diesel engines polluting the environment. So for me. This is the best option and a very lightweight scooter. You might want to consider a smaller EV scooter, this is the best for you.Read More
- Best ev scooter i had ever experiencedVery good experience and the employees are also so humble and service is also very good and also change the battery in Warenty within two days and I will suggest you all that if you want you can go through this scooter it's range is also good and built quality is superb bajaj there are six to seven coloursRead More
- PerformanceThe bajaj ev vehicle has given beatiful performance in terms of mileage , features , safety and durability It comes with a spacious sitting capacity has a good profile . It charges it 6 to 8 hours and in single charge it can go upto 80 tp 100 kilometers . In terms of affordability this vehicle has given a fantastic performance.Read More
- Ev scooters all company and modelEnhanced new quality product fully electronic no licence and helmet needed fully automatic evergreen product new designs different models battery guarantee 5 years low on cost high milage.This product is highly recommended fully finance available two sitter starting from 17000₹ with battery and chargee. Unique product with least and lithium batteryRead More1
- Bajaj chetak 3001Good looking ev sctooer > Its suspension is mind‑blowing… runs very smoothly just like you are travelling in metro train… charging speed is best ever in all competitors. > One the best electric scooter in India market… trust we get from the Bajaj group… Best infotainment system with navigation… 120 km range makes it more interesting.Read More1
- Superb ❤🔥Nice electric scooter. M 6 mahina sa is scooter ko use kr rha hu mugha to abhi tk kuch bhi dikkat nhi aai. Bahut aacha scooter h. Charging cost bhi bahut km h. . Ya ola sa to bahut aacha h . Milage bhi bahut aacha h iska. M to sb sai he khauga ke agar electric scooter la rha ho to bajaj chetak he lana.Read More
- Best ever ev scooterI have purchased 3001 2 days ago.its suspension is mind-blowing.. milage is also best looking to good runs very smoothly just like u r travelling in metro train..it's amazing pleasure to have this scooter in life..zero noise, polution free, cool ride . charging speed is best ever in all competeter..Read More
Top 10 Electric Scooters in India
- Electric
TVS iQubeRs1,22,012* Onwards - Electric
Ather RiztaRs1,24,472* Onwards - Electric
Ather 450XRs1,58,545* Onwards - Electric
Honda Activa eRs1,23,528* Onwards - Electric
Vida VX2Rs1,06,872* Onwards - Electric
TVS OrbiterRs95,650* Onwards - Electric
Ola S1 ProRs1,25,227* Onwards - Electric
Ola S1 XRs92,776* Onwards - ElectricFacelift
Simple OneRs2,01,950* Onwards - Electric
TVS iQube SRs1,66,336* Onwards
Bajaj Chetak Competitors
Rs.1,15,322* Onwards
Rs.1,17,047* Onwards
Rs.1,18,147* Onwards
Rs.99,490* Onwards
Rs.91,550* Onwards
Bajaj Chetak News
Bajaj Showrooms in Delhi
- Chetak Showroom - Pul Pehladpur
A-14,Block B1, S-9, Mehrauli Badarpur Road New Delhi 110044 Mobile : 9793400000 Email : d14320.sales@chetak-india.com Delhi [State Code : 07]
- Global Trade Park (14325)
13/2, Khasra 33, Delhi North, 110040
Users Also Viewed
- Bajaj Chetak
- Specifications
- User Reviews
- Scooters Loan EMI
- Dealers
