Bajaj Dominar 400 (2025)
Bajaj Dominar 400 (2025) Price
The following details are indicative and subject to change.
| Dominar 400 (2025) STD 155 kmph27 kmpl373.3 cc DISCONTINUED | ₹2,03,214 |
Explore Similar Bikes
Rs.2,59,490* Onwards
Rs.2,22,740* Onwards
Rs.1,32,962* Onwards
Rs.1,75,513* Onwards
Rs.1,66,200* Onwards
Rs.1,59,000* Onwards
Rs.2,17,401* Onwards
Rs.1,98,055* Onwards
Bajaj Dominar 400 (2025) Key Specs & Features
| Engine | 373.3 cc |
| Power | 40 PS |
| Torque | 35 Nm |
| Mileage | 27 kmpl |
| Kerb Weight | 193 kg |
| Brakes | Double Disc |
- ABS Dual Channel
- DRLs
- Mobile Connectivity Bluetooth
- Riding Modes Rain,Road,Off-Road,Sports
- Traction Control
- Navigation
- Adjustable Windshield
- Service Due Indicator
- Speedometer Digital
- Odometer Digital
| Navigation assist | Yes |
- Key Specs
- Top Features
- App Features
- All Specifications
Expert Review
Design & Build Quality
Features
Comfort
Engine, Performance & Mileage
Handling & Ride Quality
Verdict
Road Test Photos
Good Things
- Muscular styling still makes it look like a big bike
- Excellent headlight makes riding in the night quite easy ... Read More
- Engine has a lot of performance on tap so cruising at 100-120kmph is pretty much effortless
Could Be Better
- The 373.3cc engine enjoys being revved out and it demands a fair bit of gear shifting when riding in the city at slower speeds
- 193kg kerb weight makes it quite heavy and you’ll feel it especially at slower speeds ... Read More
- For about Rs 8,000 more, you can get the Triumph Speed 400 which is better finished, looks better, is easier to ride, handle, is more exciting and comes with Triumph’s much more premium badge
Bajaj Dominar 400 (2025) News & Updates
Bajaj Dominar 400 (2025) Colours
Bajaj Dominar 400 (2025) is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Charcoal Black
Aurora Green
Bajaj Dominar 400 (2025) Gallery
Bajaj Dominar 400 (2025) has 30 images, view picture gallery of Dominar 400 (2025) which includes 360 view of Bikes.
Bajaj Dominar 400 (2025) User Reviews
- All (7)
- Performance (6)
- Comfort (5)
- Power (4)
- Engine (3)
- Looks (3)
- Mileage (3)
- More...
- Latest
- excellent bikeIt is an good bike with good performance also an good riding posture, mileage is good. Headlight is also very excellent for the night ride, its easy to see things in traffic. It feels very heavy and gear shifting is problem but at highways cruising at 120 to 140 kmph, It feels very easy and also came in control quickly.Read More3
- Dominar 400 the best budget touring bikeThe bike has a powerfull engine in less budget the bike has raw power and the bike is very stable to handle no wobbling issues faced till now the engine is very refined and the plus point the service is very cheap as compared to other bikes Very comfortable and touring friendly i have covered a lot distance with my bike and i suggest this bike who are in search for a touring bike with sporty performance the bike has no issues so you can take it for a long rides Yes absolutely the bike for the touring people who are more prone to highways the gives a high performance than any other tourer bike in this segment the bike has 40bhp power which is very much for long rides it easily cruises at 100-120kmphRead More3 1
- Bike with a legacyI want a bike which is sporty but can travel long distance and bajaj parts are easy to fix and affordable, all service centre always fix any issue plus this bike is comfortable yet very powerful and agressive One drawback is when I need to take turn i need a huge turn radius which make it a Little uncomfortable with that weight although it's a very sporty and aggressive bike I love everything about dominar I would definitely recommend this bike to those person who are responsible and have a capability to tame a horse like this cause it's a horse with legacy and strength which need a strong human to handle it properlyRead More2
- The Bajaj Dominar 400 isThe Bajaj Dominar 400 is a powerful and stylish bike suitable for highway cruising and long rides. The engine performance is strong and the design looks premium. However, the weight of the bike makes it a bit difficult to handle in city traffic and mileage could have been better. Overall, it’s a good option for those who love performance and touring, but not the best for daily city useRead More1
- Some basic things...It got a powerful engine, sharp and bulky looks, handle pretty well on twisted Comforts decent for long rides and breaks down their job.it's stable at high speeds and does okay in corners. I as a rider love it's ability you will get a muscular looks with sporty design with LED headlamps and a digital instrument cluster with a affordable price. Overall, its a great mix of performance and value for money .Read More2
- Riding styleBest Riding bike with style. Colour combination is fantastic. Look like next gen design. Mileage is good but performance is excellent. Road presence is owe some. East to commute in urban areas as well as off-road. Comfortable for average height of people. Love the rude and machine rev. Good to invest for dream.Read More
- Value for money Great 👍As per what I got the overall performance was good enough to have this bike milage is good, features are well enough for long ride, sturdy bike all in all a good/decent bike to have. This bike give you everything you want for long and comfortable ride and for the pinion as well. Smooth ride and pocket mai rocket experience.Read More3
- View All Bajaj Dominar 400 (2025) Reviews
Bajaj Dominar 400 (2025) Mileage
The ARAI claimed mileage of Bajaj Dominar 400 (2025) is 27 kmpl. This is the claimed mileage for all variants.
| Fuel Type | ARAI Mileage |
|---|---|
| Petrol | 27 kmpl |
Ask anything & get answer in 48 hours
Bajaj Dominar 400 (2025) Specifications
Engine and Transmission
| Engine Type | 4 stroke, Liquid cooled, Single Cylinder, DOHC |
| Displacement | 373.3 cc |
| Max Torque | 35 Nm @ 6500 rpm |
| No. of Cylinders | 1 |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Valve Per Cylinder | 4 |
| Starting | Self Start Only |
| Fuel Supply | Fuel Injection |
| Clutch | Wet, Multiplate with Assist & Slipper Clutch |
| Gear Box | 6 Speed |
| Bore | 89 mm |
| Stroke | 60 mm |
| Compression Ratio | 12 : 1 |
| Emission Type | BS6.2 |
| Gear Shifting Pattern | 1 Down 5 Up |
| Spark Plugs | 3 Per Cylinder |
| Caliper - Front | 2 Piston |
| Caliper - Rear | 1 Piston |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Connectivity | Bluetooth |
| Navigation | Yes |
| Call/SMS Alerts | Yes |
| USB Charging Port | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Tachometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Seat Type | Split |
| Clock | Yes |
| Passenger Backrest | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Average Fuel economy Indicator | Yes |
| Distance to Empty Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Service Due Indicator | Yes |
| Pass Switch | Yes |
| Clock | Yes |
| Riding Modes | Rain,Road,Off-Road,Sports |
| Traction Control | Yes |
| Windscreen | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Engine Kill Switch | Yes |
| Saree Guard | Yes |
| Vehicle Location Tracking | Yes |
| Shift Light | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Mileage and Performance
| Overall Mileage | 27 kmpl |
| Braking (100-0 Kmph) | 43m |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Sports Bikes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 863 mm |
| Length | 2156 mm |
| Height | 1243 mm |
| Fuel Capacity | 13 L |
| Fuel Reserve | 1.5 L |
| Ground Clearance | 157 mm |
| Wheelbase | 1453 mm |
| Kerb Weight | 193 kg |
| Seat height | 800 mm |
| Pillion Seat | Yes |
| Pillion Grab Rail | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| DRLs | Yes |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Low Oil Indicator | Yes |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Distance to Empty Indicator | Yes |
| Average Fuel economy Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Front Brake Diameter | 320 mm |
| Rear Brake Diameter | 230 mm |
| Radial Tyre | Yes |
| Front Tyre Pressure (Rider) | 29 psi |
| Front Tyre Pressure (Rider & Pillion) | 29 psi |
| Rear Tyre Pressure (Rider) | 32 psi |
| Rear Tyre Pressure (Rider & Pillion) | 32 psi |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Top Speed | 155 kmph |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Peak Power | 40 PS @ 8800 rpm |
| Drive Type | Chain Drive |
| Battery Capacity | 12V / 8AH |
| Transmission | Manual |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Telescopic, 43 mm USD Fork, Travel 135 mm |
| Suspension Rear | Multi-step adjustable Mono shock with Nitrox, Wheel stroke of 110 mm |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| ABS | Dual Channel |
| Tyre Size | Front :-110/70-17 Rear :-150/60-17 |
| Wheel Size | Front :-431.8 mm,Rear :-431.8 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Frame | Beam type perimeter frame |
| Tyre Type | Tubeless |
| 1st Service | 500-750 Km / 30-45 Days |
| 2nd Service | 4500-5000 Km / 8 Months |
| 3rd Service | 9500-10000 Km / 1 Year |
| Report Incorrect Specs | |
What's Included
| Vehicle Warranty | 5 Years or 75,000 Km |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Calls & Messaging | Yes |
| Navigation assist | Yes |
| Low battery alert | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Console Features
| Digital Display Type | LCD |
| Brightness Control | Yes |
| No. of Tripmeters | 2 |
| Stand Alarm | Yes |
| Gear Indicator | Yes |
| Hazard Warning Indicator | Yes |
| High beam indicator | Yes |
| Engine Temperature Indicator | Yes |
| Malfunction Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Mileage and Performance
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Performance
- Motor & Battery
- Underpinnings
- What's Included
- App Features
- Console Features
Bajaj Dominar 400 (2025) Questions & answers
A) The Bajaj Dominar 400 uses a liquid-cooled engine system that ensures optimal ... Read More
Bajaj Dominar 400 (2025) Latest Updates
-
September 25, 2025: Even though GST on bikes over 350cc has increased to 40%, Bajaj India has announced that it will not raise the price of the Dominar 400.
-
September 1, 2025: The Bajaj Dominar has a waiting period of 10 to 20 days across major cities in India. For a more clear picture of the waiting times, please check with your nearest dealer.
-
August 25, 2025: Bajaj has sold 632 units of the Dominar 400 in the month of July 2025. This is a good increase from 504 units sold in June 2025.
Trending Bajaj Bikes
- Popular
- Upcoming
- Series
Bajaj Pulsar 125Rs 87,255* Onwards
Bajaj Pulsar N160Rs 1,16,142* Onwards
Bajaj Pulsar NS 125Rs 94,188* Onwards
Bajaj Pulsar 150Rs 1,10,896* Onwards
Bajaj Pulsar NS200Rs 1,34,809* Onwards
Bajaj Dominar 250Rs 1,81,460* Onwards
Bajaj Dominar 400Rs 2,03,214* Onwards
























