Aprilia Caponord 1200
Aprilia Caponord 1200 Price
The following details are indicative and subject to change.
| Caponord 1200 STD 225 kmph12 kmpl1197 cc DISCONTINUED | ₹18,05,000 | |
| Caponord 1200 ABS Travel 225 kmph12 kmpl1197 cc DISCONTINUED | ₹20,25,000 |
Explore Similar Bikes
Triumph Tiger 900Rs.14,40,000* Onwards
BMW R 1300 GSRs.23,25,000* Onwards
Triumph Tiger 1200Rs.19,39,000* Onwards
Honda XL750 TransalpRs.11,80,509* Onwards
BMW F 900 GSRs.15,50,000* Onwards
Ducati DesertXRs.19,59,200* Onwards
Moto Guzzi V85 TTRs.15,40,000* Onwards
Ducati Multistrada V2Rs.18,88,000* Onwards
Aprilia Caponord 1200 Key Specs & Features
| Engine | 1197 cc |
| Power | 124.9 PS |
| Torque | 114.8 Nm |
| Mileage | 12 kmpl |
| Kerb Weight | 214 Kg |
| Brakes | Double Disc |
- ABS Dual Channel
- Traction Control
- LED Tail Light
- Speedometer Digital
- Odometer Digital
- Tripmeter Digital
- Fuel gauge
- Tachometer Digital
- Key Specs
- Top Features
- All Specifications
Expert Review
Overview
Aprilia has released it superior adventure bike in the country in the year 2013. Christened as Aprilia Caponord 1200, the bike is designed while keeping adventure biking in mind with some small scale touring purpose. This adventure bike is the first offering by the company in India.
It houses an 1197cc, 90° V-twin engine which is linked to a six-speed gearbox. The motor belts out 123bhp of power at 8250 rpm along with 114.73Nm of torque at 6800 rpm. The machine comes with Integrated engine management system along with two injectors per cylinder and Ride by Wire throttle control with three maps: Sport (S), Touring (T), Rain (R).
The bike is fitted with 120/17 R17 and 180/55-R17 radial tubeless tyres at both, front and rear ends, respectively, that comes integrated over lightweight aluminium alloy with three split spokes wheels. The suspension duties are carried out by 43mm Sachs upside-down fully adjustable fork at the front and Sachs dynamic mono-shock absorber at the rear, which is electronically managed with ADD (Aprilia Dynamic Damping). Furthermore, fierce stopping power is provided by 320 dual disc brakes with a four-piston calliper at the front and 240mm disc brake at the rear.
It has an overall measurement of 2245 mm in length and 1440 mm in height along with a wheelbase of 1565 mm. Its total kerb weight is summed up 214 kg. The front profile of the bike is equipped with twin headlamps and a central positioning light along with a high raised clear visor. Front fairing of the bike is neatly crafted that offers it a sporty appearance. The vehicle houses an elegant split seat, which promises to offer optimum comfort.
It features a huge fuel tank of 24-liter capacity, which offers long distance ride with ease. It is configured with an exhaust system that is mounted with a two into one stainless steel silencer that gives it a tough look. Moreover, the bike has been also bestowed with ATC (Aprilia Traction Control), which provides a premium stability under strict road conditions. Besides this, the Travel version comes additionally with dynamic damping (semi-active suspension) at the front and rear, ride-by-wire, cruise control and panniers as standard.
Design
Aprilia Caponord 1200 furnished with an amazing front fascia, that consists of twin sharp and edgy headlights along with a central positioning light. It sports a high raised clear visor which protect the rider from wind blasts in high speeds. The fuel tank of the bike is neatly chiseled that looks appealing and gives a high-level of comfort to the rider. It's flat type handlebar offers a high rise yet comfortable riding position to the rider. It houses a split/step -up a seat that comes well-padded and thickly cushioned. The bike comes with body dimensions of 2 2245 mm in length and 1440 mm in height along with a wheelbase of 1565 mm, that give it an indispensable road presence. The seat is fitted at 840 mm of height that proves itself handy for short height riders as well. Furthermore, it is designed with a huge fuel tank that can store 24 liters. Talking about instrumentation, it is easy to rear and totally digital consisting of a speedometer, tachometer, trip meter and fuel gauge. For the convenient ride, the manufacturer offers the bike with two saddlebags, each saddlebag has an ample storage space 29 liters that can accommodate a decent amount of luggage.
Features
The Italian manufacturer offers the bike with 320mm dual disc brakes at the front and 240mm disc brake at the rear, that is further integrated with a continental two-channel ABS unit and work very well even in harsh riding condition. Furthermore, Aprilia Dynamic Damping system ensures a precise and responsive suspension experience. It comes with an Aprilia cruise control system that automatically sets the speed as required by the rider. Besides this, the bike equipped with Aprilia traction control system that gives an optimum security to the rider by keeping the bike not to lose the control in any mishap.
Engine, Mileage & Performance
Caponord 1200 propelled by a 197cc, 90° V-twin engine that comes merged to a six-speed gearbox. The mill pumps out a whopping power of 123bhp at 8250 rpm along with a maximum torque of 114.73Nm at 6800 rpm. Furthermore, the motor of the bike comes aided with an advanced Integrated engine management system. Apart from this, it is equipped with a fuel injection which took its place with two injectors per cylinder and Ride by Wire throttle control along with three maps: Sport (S), Touring (T), Rain (R). The mill has a compression ratio of 12.0 ± 0,5: 1 and a power oriented bore x stroke ratio of 106 mm x 67.8 mm that ensures a superior power output.
Handling & Ride Quality
The bike moves on 120/17 R17 front and 180/55-R17 rear sticky tubeless tyres that come fitted over tough alloy wheels. The sound braking is provided by 320 dual disc brakes with a four-piston calliper at the front and 240mm disc brake at the rear, which comes linked to a high-performance Anti-Lock braking system. Furthermore, it is equipped with a suspension system that includes 43mm Sachs upside-down fully adjustable fork up front and Sachs dynamic mono-shock at the rear, which comes assisted with electronically managed with ADD (Aprilia Dynamic Damping).
Pros & Cons
Good Things
- Impressive Body Design Aprilia Traction control Aprilia Cruise Control Damping control
Could Be Better
- After sales service challenges due to limited service centers in India Poor Fuel Economy More competitive players at the same price
Aprilia Caponord 1200 Colours
Aprilia Caponord 1200 is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Silver
Aprilia Caponord 1200 Gallery
Aprilia Caponord 1200 has 10 images, view picture gallery of Caponord 1200 .
Aprilia Caponord 1200 Mileage
The ARAI claimed mileage of Aprilia Caponord 1200 is 12 kmpl. This is the claimed mileage for all variants.
| Fuel Type | ARAI Mileage |
|---|---|
| Petrol | 12 kmpl |
Aprilia Caponord 1200 Specifications
Engine and Transmission
| Engine Type | Aprilia four stroke 90° longitudinal V twin. Double overheadcamshaft with mixed gear/chain drive; four valves per cylinder. 3maps Ride-by-Wire System |
| Displacement | 1197 cc |
| Max Torque | 114.8 Nm @ 6800 rpm |
| No. of Cylinders | 2 |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Valve Per Cylinder | 4 |
| Starting | Self Start Only |
| Fuel Supply | Fuel Injection |
| Clutch | Wet, Multi-Plate |
| Ignition | Magnetic Marelli 7SM Twin Spark Electronic Ignition Integrated With Injection System |
| Gear Box | 6 Speed |
| Bore | 106 mm |
| Stroke | 67.8 mm |
| Compression Ratio | 12.5:1 |
| Emission Type | bs4 |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Speedometer | Digital |
| Techometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Seat Type | Split |
| Body Graphics | No |
| Clock | Yes |
| Stepup Seat | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Average Fuel economy Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Pass Switch | Yes |
| Clock | Yes |
| Traction Control | Yes |
| Stepup Seat | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Mileage and Performance
| ARAI Mileage | 12 kmpl |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Adventure Tourer Bikes |
| Body Graphics | No |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 925 mm |
| Length | 2245 mm |
| Height | 1440 mm |
| Fuel Capacity | 24 L |
| Fuel Reserve | 5 L |
| Saddle Height | 840 mm |
| Ground Clearance | 130 mm |
| Wheelbase | 1528 mm |
| Kerb Weight | 214 Kg |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | Halogen |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | Bulb |
| Projector Headlights | Yes |
| LED Taillights | Yes |
| Average Fuel economy Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Front Brake Diameter | 320 mm |
| Rear Brake Diameter | 240 mm |
| Radial Tyre | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Top Speed | 225 kmph |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Peak Power | 124.9 PS @ 8250 rpm |
| Drive Type | Chain Drive |
| Battery Type | Lead Acid |
| Transmission | Manual |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | No |
| Charging At Charging Station | No |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | upside-down Sachs fully adjustable with one-by-onetechnology. |
| Suspension Rear | Aluminium alloy swingarm. Hydraulic Sachs dynamic monoshockabsorber, spring pre-load and rebound adjustable. |
| Brakes Front | Disc |
| Brakes Rear | Disc |
| ABS | Dual Channel |
| Tyre Size | Front :-120/70-17 Rear :-180/55-17 |
| Wheel Size | Front :-17 inch Rear :-17 inch |
| Wheels Type | Alloy |
| Frame | Modular Tubular Steel Frame |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
What’s Included
| Vehicle Warranty | 2 Years |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Mileage and Performance
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Performance
- Motor & Battery
- Charging
- Underpinnings
- What’s Included
Aprilia Caponord 1200 Latest Updates
November 6, 2015: The Italian manufacturer, Aprilia launched its premium adventure bike in India back in 2013. Named as Aprilia Caponord 1200, it can also serve as a touring bike. The bike comes with sharp and sporty body structure with magnificent ride quality. The company offers it in two variants that are, Aprilia Caponord 1200 ABS and Aprilia Caponord 1200 ABS Travel Pack. Aprilia Caponord 1200 ABS is priced at Rs 18. 05 lac (Ex-Showroom, Delhi) while the Aprilia Caponord 1200 ABS Travel Pack is priced at Rs. 21 lac (Ex-Showroom, Delhi). This amazing adventure bike is exclusively available at selected Aprilia dealerships in the country in following three colors: White, Glam white and Fluo Red.
Aprilia Caponord 1200 Brochure
Trending Aprilia Bikes
Aprilia RS 457Rs 4,22,229* Onwards
Aprilia Tuono 457Rs 3,97,231* Onwards
Aprilia Tuareg 660Rs 18,85,000* Onwards
Aprilia RSV4Rs 31,26,000* Onwards
Aprilia Tuono 660Rs 17,44,000* Onwards


