
AMO Electric Brisk All Specifications & Features
The AMO Electric Brisk is powered by 249 W Brushless DC Motor. The AMO Electric Brisk takes 6 Hr to get fully charged its 1.92 Kwh battery . The Price of AMO Electric Brisk starts at Rs 62,913 It is available in one variants, STD.
Shortlist
Rs.62,913*
EMI starts from ₹1,908
AMO Electric Brisk Specifications
| Range | 75-100 km/charge |
| Motor Power | 249 W |
| Motor Type | Brushless DC |
| Charging Time | 6 Hr |
| Front Brake | Drum |
| Rear Brake | Drum |
| Body Type | Electric Scooters |
| Fuel Type | Electric |
AMO Electric Brisk Features
| Fast Charging | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Transmission | Automatic |
| Kerb Weight | 62 kg |
| Seat Height | 740 mm |
What’s Included with AMO Electric Brisk
| Battery Warranty | 1 Year |
| Vehicle Warranty | 3 Years or 30,000 Km |
AMO Electric Brisk App Features
| Low battery alert | Yes |
AMO Electric Brisk Specifications
Engine and Transmission
| No. Of Batteries | 1 |
| Motor Power | 249 W |
| Starting | Push Button Start |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| USB Charging Port | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Seat Type | Single |
| Passenger Footrest | Yes |
| Underseat Storage | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Fast Charging | Yes |
| Gradeability | 18° |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| EBS | Yes |
| Additional Features | Centralized Locking System, Speed Control Switch |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Electric Scooters |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 700 mm |
| Length | 1960 mm |
| Height | 700 mm |
| Ground Clearance | 180 mm |
| Kerb Weight | 62 kg |
| Total Weight | 230 kg |
| Load Carrying Capacity | 230 kg |
| Seat height | 740 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | Bulb |
| Turn Signal Lamp | Bulb |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Scooter Speed | high |
| Top Speed | 25 km/Hr |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Motor Type | Brushless DC |
| Battery Type | Lead Acid |
| Battery Capacity | 1.92 Kwh |
| Battery Warranty | 1 Year |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Range
| Claimed Range | 75-100 km/charge |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | Yes |
| Charging Time(0-100%) | 6 hours |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Telescopic Fork |
| Suspension Rear | Spring Loaded Gas |
| Front Brake | Drum |
| Rear Brake | Drum |
| Tyre Size | Front :-3.00-10, Rear :- 3.00-10 |
| Wheel Size | Front :-254 mm,Rear :-254 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Frame | High Rigid Tubular Frame |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
What's Included
| Battery Warranty | 1 Year |
| Vehicle Warranty | 3 Years or 30,000 Km |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Low battery alert | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Performance
- Motor & Battery
- Range
- Charging
- Underpinnings
- What's Included
- App Features
Compare Specs of Brisk Alternatives
Comfort User Reviews of AMO Electric Brisk
Based on1 User Review
Write a Review & Win ₹5000
Popular Mentions
- All (1)
- Comfort (1)
- Latest
- Awsome bike for teenagersThe bike is good powwer is ok ok and the comfort is also good not suitable for long rides and always wear helmets while driving
- View All AMO Electric Brisk Reviews
Popular Electric Scooters
Rs.1,15,322* Onwards
Rs.1,07,606* Onwards
Rs.1,17,047* Onwards
Rs.1,50,546* Onwards
Rs.1,18,147* Onwards
AMO Electric Brisk Colours
AMO Electric Brisk is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
AMO Electric Brisk Questions & answers
Q) What is the max speed of AMO Electric Brisk?
A) The max speed of AMO Electric Brisk is 25 km/Hr.
Q) What is the driving range of AMO Electric Brisk?
A) The driving range of AMO Electric Brisk is 75-100 km/charge.
Q) What is the Curb weight of AMO Electric Brisk?
A) The curb weight of Briskis 62 kg.
Q) What is the battery type of AMO Electric Brisk?
A) AMO Electric Brisk uses the best Lithium-ion battery.
Q) What are the Color options of AMO Electric Brisk?
A) AMO Electric Brisk comes with 2 color options - Red, White.
Q) What is the seat height of AMO Electric Brisk?
A) The sear height of AMO Electric Brisk is 740 mm.
Did you find this information helpful?
Popular AMO Electric Two Wheelers
AMO Electric Jaunty-3WRs 81,669* Onwards
AMO Electric JauntyRs 56,852* Onwards
AMO Electric Jaunty LRs 54,577* Onwards
AMO Electric Jaunty SRs 50,609* Onwards
AMO Electric Jaunty I-ProRs 98,736* Onwards
*Ex-showroom price in Delhi
×
We need your city to customize your experience