
Zontes U1 200 All Specifications & Features
Share Your Views
Shortlist
Rs.1,80,000*
Expected Launch Date - Not yet confirmed
Zontes U1 200 Specifications
| Mileage | - |
| Displacement | 198 cc |
| Engine Type | Single Cylinder, Liquid Cooled Engine, 4 Valves, SOHC |
| No. of Cylinders | 1 |
| Max Power | 21.79 Ps @ 9000 rpm |
| Max Torque | 19 Nm @ 7000 rpm |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| Fuel Capacity | 12.5 L |
| Fuel Type | Petrol |
Zontes U1 200 Features
| ABS | Dual Channel |
| Transmission | Manual |
| Fuel Tank | 12.5 L |
Zontes U1 200 Specifications
Engine and Transmission
| Engine Type | Single Cylinder, Liquid Cooled Engine, 4 Valves, SOHC |
| Displacement | 198 cc |
| Max Torque | 19 Nm @ 7000 rpm |
| No. of Cylinders | 1 |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Valve Per Cylinder | 4 |
| Starting | Self Start Only |
| Gear Box | 6-Speed |
| Emission Type | bs6-2.0 |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 865 mm |
| Length | 2005 mm |
| Height | 1135 mm |
| Fuel Capacity | 12.5 L |
| Ground Clearance | 210 mm |
| Wheelbase | 1420 mm |
| Total Weight | 150 kg |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Peak Power | 21.79 Ps @ 9000 rpm |
| Drive Type | Chain Drive |
| Transmission | Manual |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Telescopic Upside-Down |
| Suspension Rear | Mono-shock-Absorber |
| Brakes Front | Disc |
| Brakes Rear | Disc |
| ABS | Dual Channel |
| Tyre Size | Front :-110/70-17 Rear :-130/70-17 |
| Wheel Size | Front :-431.8 mm,Rear :-431.8 mm |
| Wheels Type | Spoke |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Dimensions and Capacity
- Motor & Battery
- Underpinnings
Compare Specs of U1 200 Alternatives
Comfort User Views of Zontes U1 200
Write a Review & Win ₹5000
Popular Mentions
- All (2)
- LED (1)
- Lights (1)
- Power (1)
- Looks (1)
- Latest
- Please can you lunch zonets 200 in india pleaseDream bike please lunch in india this bike it's a really cool bike her look's great and powerful prfomce it's better than ns200 xpules and mt
- Awesome bikeZontes bikes offer good value for money with modern features such as LED lights, a TFT display, and ABS. They are also fuel-efficient and have stylish designs. Amazing bike.7
Zontes U1 200 Questions & answers
- FAQ
- Latest Questions
Q) What is the Ex-Showroom Price of Zontes U1 200?
A) The Ex-Showroom price of U1 200 in Delhi is 1,80,000.
Q) What is the fuel tank capacity of Zontes U1 200?
A) The fuel tank capacity of U1 200 is 12.5 L.
Q) What is the ground clearance of Zontes U1 200?
A) Zontes U1 200 offers ground clearance of 210 mm.
Q) What is the launch date of Zontes U1 200?
By Bikedekho Experts on 23 Nov 2023
A) As of now, there is no official update from the brand's end regarding the launch... Read More
Reply on this answerView all Answer
Q) What is the launch date?
By Bikedekho Experts on 27 Aug 2023
A) As of now, there is no official update from the brand's end regarding the launch... Read More
Reply on this answerView all Answer
Did you find this information helpful?
Popular Zontes Two Wheelers
Zontes 350RRs 2,57,000* Onwards
Zontes 350TRs 2,75,000* Onwards
Zontes 350XRs 2,37,000* Onwards
Zontes GK350Rs 3,22,000* Onwards
*Ex-showroom price in Delhi
×
We need your city to customize your experience