11 Images
5 Colours
Ujaas eGo T3 STD
Rs.59,724*
*Ex-showroom price in Delhi
EMI starts from ₹1,836
Don't miss out on the best offers this May
Key Specs & Features of eGo T3 STD
| Range | 100 km/charge |
| Battery Capacity | 2.3 Kwh |
| Motor Power | 250 W |
| Brakes | Drum |
| Tyre Type | Tubeless |
| Charging Time | 6-7 Hours |
- Charging Point
- Clock
- Speedometer Digital
- Tripmeter Digital
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Low battery alert | Yes |
- Key Specs
- Top Features
- App Features
View Specs and Features
Ujaas eGo T3 STD Latest Updates
Ujaas eGo T3 STD Price: The price of the Ujaas eGo T3 STD in Delhi is Rs 59,724 (Ex-showroom). To know more about the Ujaas eGo T3 STD images, reviews, offers & other details, download the BikeDekho App.
Ujaas eGo T3 STD Colours: This variant is available in 5 colours: Blue,Green,Grey,Grey,Orange.
Ujaas eGo T3 STD vs similarly priced variants of competitors: In this price range, you may also consider Ola S1 Z STD, which is priced at Rs 64,343, Kinetic Green E Luna X3 Go, which is priced at Rs 73,591 and Yulu Wynn, which is priced at Rs 58,922.
Ujaas eGo T3 STD Price
| Ex-Showroom Price | Rs.59,724 |
| Bike Insurance | Rs.3,435 |
| On-Road Price in delhi | Rs.63,159 |
Base Variant
Ujaas eGo T3 Colours
Ujaas eGo T3 STD is available in the following colours in India. View all eGo T3 STD, eGo T3 I images with different colour options on BikeDekho.
Blue
Green
Grey
Grey
Orange
Ujaas eGo T3 Mileage
| Fuel Type | ARAI Mileage |
|---|---|
| Electric | 100 km/charge |
Ujaas eGo T3 STD Specifications
Engine and Transmission
| Motor Power | 250 W |
| Starting | Remote Start,Push Button Start |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Seat Type | Single |
| Clock | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Underseat Storage | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Charging Point | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Clock | Yes |
| Additional Features | Wheel Locking Mechanism, Find my Scooter |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Electric Scooters |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Pilot Lamps | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Drive Type | Hub Motor |
| Battery Type | Lead Acid |
| Battery Capacity | 2.3 Kwh |
| Reverse Assist | Yes |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Range
| Claimed Range | 100 km/charge |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | No |
| Charging At Charging Station | No |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Telescopic |
| Suspension Rear | Hydraulic |
| Front Brake | Drum |
| Rear Brake | Drum |
| Tyre Size | Front :-3.10-10, Rear :-3.10-10 |
| Wheel Size | Front :-254 mm,Rear :-254 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Low battery alert | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Electricals
- Motor & Battery
- Range
- Charging
- Underpinnings
- App Features
Compare Variants of Ujaas eGo T3
Ujaas eGo T3 STD Images
Ujaas eGo T3 STD User Reviews
Write a Review & Win ₹5000
Popular Mentions
- All (2)
- Looks (1)
- Price (1)
- Comfort (1)
- Safety (1)
- Performance (1)
- Latest
- The bike is comfort and AffordableThe bike is comfort and good for safety in this budget of amount. It has some good conditions and has nice performance to look in this bike. I suggest you can consider this bike to take in this budget. It has a very. simple and classic design. Nothing fancy but clean and Timeless. Good paint finish and decent build qualityRead More
- Best scooty in this priceOverall the scooty is best under this price.if you need to buy a budget scooty this scooty will never disappoint you .
Top 10 Electric Bikes in India
- Electric
Ultraviolette F77Rs3,27,364* Onwards - Electric
Revolt RV400Rs1,45,721* Onwards - Electric
Ola RoadsterRs1,13,133* Onwards - Electric
Royal Enfield Flying Flea C6Rs2,90,240* Onwards - Electric
Ultraviolette X47 CrossoverRs2,66,293* Onwards - Electric
Oben Rorr EvoRs1,14,633* Onwards - Electric
Komaki RangerRs1,35,592* Onwards - Electric
Ola Roadster XRs96,219* Onwards - Electric
Ola Roadster X+Rs1,06,398* Onwards - Electric
Ola Roadster ProRs2,16,418* Onwards
Ujaas eGo T3 Competitors
Rs.59,999* Onwards
Rs.69,990* Onwards
Rs.55,555* Onwards
Rs.74,999* Onwards
Rs.59,640* Onwards
Users Also Viewed
More Scooter Options to Consider
Calculate EMI
Your monthly EMI
₹1,836
Interest calculated at 9.7% for 36 months
eGo T3 Price in India
Choose your city
*Ex-showroom price in Delhi
×
We need your city to customize your experience
