Ujaas eGo Li
Ujaas eGo Li Price
| eGo Li STD 25 km/Hr75 km/charge3-4 Hr | ₹60,774 |
Ujaas eGo Li Key Specs & Features
| Range | 75 km/charge |
| Battery Capacity | 1.5 Kwh |
| Top Speed | 25 km/Hr |
| Motor Power | 250 W |
| Brakes | Drum |
| Tyre Type | Tubeless |
- Charging Point
- Speedometer Digital
- Tripmeter Digital
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Low battery alert | Yes |
- Key Specs
- Top Features
- App Features
- All Specifications
Ujaas eGo Li comparison with similar Scooters
Ujaas eGo Li Rs.60,774* Onwards 2 Reviews | Rs.59,999* Onwards 41 Reviews | Rs.69,990* Onwards 75 Reviews | Rs.81,669* Onwards 10 Reviews | Rs.55,555* Onwards 54 Reviews | Rs.74,999* Onwards 8 Reviews | Rs.59,640* Onwards 32 Reviews | Rs.53,017* Onwards 4 Reviews | Rs.59,900* Onwards 16 Reviews |
| Riding Range75 km/charge | Riding Range146 km/charge | Riding Range110 km/charge | Riding Range75-100 km/charge | Riding Range68 km/charge | Riding Range120-125 km/charge | Riding Range85 km/charge | Riding Range80 km/charge | Riding Range80 km/charge |
| Battery Capacity1.5 Kwh | Battery Capacity3 Kwh | Battery Capacity2.3 Kwh | Battery Capacity1.56 Kwh | Battery Capacity0.98 Kwh | Battery Capacity3.07 Kwh | Battery Capacity1.54 Kwh | Battery Capacity1.92 Kwh | Battery Capacity1.44 Kwh |
| Power250 W | Power3 kW | Power2.2 kW | Power249 W | Power250 W | Power- | Power250 W | Power- | Power250 W |
| Charging Time3-4 Hr | Charging Time- | Charging Time5 Hr | Charging Time6 Hr | Charging Time- | Charging Time3-4 Hr | Charging Time4-5 Hr | Charging Time- | Charging Time5.3 Hr |
| Top Speed25 km/Hr | Top Speed70 km/Hr | Top Speed50 km/Hr | Top Speed25 km/Hr | Top Speed25 km/Hr | Top Speed65 km/Hr | Top Speed25 km/Hr | Top Speed- | Top Speed25 km/Hr |
| Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- |
| Motor Type- | Motor Type- | Motor TypeBLDC | Motor TypeBrushless DC | Motor TypeBLDC | Motor TypeBLDC | Motor TypeBLDC | Motor TypeBLDC | Motor TypeBLDC |
| Weight- | Weight- | Weight96 kg | Weight62 kg | Weight- | Weight- | Weight- | Weight80 kg | Weight71.4 kg |
| Currently Viewing | eGo Li vs S1 Z | eGo Li vs E Luna | eGo Li vs Jaunty-3W | eGo Li vs Wynn | eGo Li vs XGT CAT 2.0 | eGo Li vs Flash | eGo Li vs Eeva | eGo Li vs Reo |
- Running CostRs. / kms
- Saving per monthRs.
Ujaas eGo Li Colours
Ujaas eGo Li is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Silver
Gold
Ujaas eGo Li Gallery
Ujaas eGo Li has 13 images, view picture gallery of eGo Li .
Ujaas eGo Li User Reviews
- All (2)
- Mileage (1)
- Comfort (1)
- Latest
- UJaas choice is rightThis is the right 👍 and effective bike for Indian market so I comfortable feel in this bike So ujaas choice is right
- Very Good BikeVery Good scooter and it has great mileage.2
- View All Ujaas eGo Li Reviews
Ujaas eGo Li Range
The ARAI claimed range of Ujaas eGo Li is 75 km/charge. This is the claimed range for all variants.
| Fuel Type | ARAI Range |
|---|---|
| Electric | 75 km/charge |
Ask anything & get answer in 48 hours
Ujaas eGo Li Specifications
Engine and Transmission
| Motor Power | 250 W |
| Starting | Remote Start,Push Button Start |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Seat Type | Single |
| Passenger Backrest | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Underseat Storage | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Charging Point | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Additional Features | Wheel Locking Mechanism, Find my Scooter |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Electric Scooters |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Top Speed | 25 km/Hr |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Drive Type | Hub Motor |
| Battery Type | Li-ion |
| Battery Capacity | 1.5 Kwh |
| Reverse Assist | Yes |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Range
| Claimed Range | 75 km/charge |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | No |
| Charging At Charging Station | No |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Telescopic |
| Suspension Rear | Hydraulic |
| Front Brake | Drum |
| Rear Brake | Drum |
| Tyre Size | Front :-3.10-10 Rear :-3.10-10 |
| Wheel Size | Front :-254 mm,Rear :-254 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Low battery alert | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Electricals
- Performance
- Motor & Battery
- Range
- Charging
- Underpinnings
- App Features
Ujaas eGo Li Questions & answers
- FAQ
- Latest Questions
A) So far, the brand has not revealed the warranty details, so we would suggest you... Read More
A) As of now, Ujaas Energy dealerships are available in 5 states; Madhya Pradesh, ... Read More
Best Electric Scooters
- Popular
- Upcoming
Ujaas eGo Li Summary
The Ujaas eGo Li is an electric scooter, available in 1 variant, at a starting price of Rs 60,774. The battery capacity of the Ujaas eGo Li STD is 1.5 Kwh.The eGo Li comes with a Drum brake up front and Drum brake at the rear. You can buy the eGo Li in 2 colours - Silver, Gold.
Similar Scooters Like Ujaas eGo Li
Rs.73,934* Onwards
Rs.51,741* Onwards
Rs.48,256* Onwards
Rs.64,990* Onwards
Rs.59,999* Onwards
Rs.65,884* Onwards
Rs.61,998* Onwards
Rs.60,159* Onwards
Rs.71,990* Onwards
Rs.71,531* Onwards
Ujaas eGo Li Price in India
- Nearby
- Popular
| City | Starting On-Road Price |
|---|---|
| Sahibabad | Rs.64,207* |
| Ghaziabad | Rs.64,207* |
| New Delhi | Rs.64,207* |
| Noida | Rs.64,207* |
| Muradnagar | Rs.64,207* |
| City | Starting On-Road Price |
|---|---|
| Bangalore | Rs.64,226* |
| Mumbai | Rs.64,226* |
| Pune | Rs.64,226* |
| Hyderabad | Rs.64,226* |
| Chennai | Rs.64,226* |
Trending Ujaas Energy Scooters
Ujaas Energy eGo LARs 39,880* Onwards
Ujaas Energy eSpa LiRs 60,774* Onwards
Ujaas Energy eGo T3Rs 59,724* Onwards
Ujaas Energy eSpa LARs 42,924* Onwards

