
Suzuki GSX-8S All Specifications & Features
Share Your Views
Shortlist
Price to be announced
Expected Launch Date - Not yet confirmed
Suzuki GSX-8S Specifications
| Mileage | - |
| Displacement | 776 cc |
| Engine Type | 4-stroke, 2-cylinder, liquid-cooled, DOHC |
| Max Power | 82.9 PS |
| Max Torque | 78 Nm |
| Front Brake | Double Disc |
| Rear Brake | Disc |
| Fuel Capacity | 14 L |
| Body Type | Sports Bikes |
| Fuel Type | Petrol |
Suzuki GSX-8S Features
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Tachometer | Digital |
| Transmission | Manual |
| Kerb Weight | 202 kg |
| Fuel Tank | 14 L |
Suzuki GSX-8S Specifications
Engine and Transmission
| Engine Type | 4-stroke, 2-cylinder, liquid-cooled, DOHC |
| Displacement | 776 cc |
| Max Torque | 78 Nm |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Valve Per Cylinder | 2 |
| Starting | Self Start Only |
| Fuel Supply | Fuel Injection |
| Ignition | Electronic ignition (Transistorised) |
| Gear Box | 6 Speed |
| Bore | 84 mm |
| Stroke | 70 mm |
| Compression Ratio | 12.8 : 1 |
| Emission Type | bs6-2.0 |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Speedometer | Digital |
| Techometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Seat Type | Split |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Pass Switch | Yes |
| Display | Yes |
| Saree Guard | Yes |
| Hazard Warning Lights | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Sports Bikes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 775 mm |
| Length | 2115 mm |
| Height | 1105 mm |
| Fuel Capacity | 14 L |
| Saddle Height | 810 mm |
| Ground Clearance | 145 mm |
| Wheelbase | 1465 mm |
| Kerb Weight | 202 kg |
| Pillion Seat | Yes |
| Pillion Grab Rail | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Peak Power | 82.9 PS |
| Drive Type | Chain Drive |
| Transmission | Manual |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Inverted telescopic, coil spring, oil damped |
| Suspension Rear | ink type, coil spring, oil damped |
| Brakes Front | Double Disc |
| Brakes Rear | Disc |
| Tyre Size | Front :-120/70-17,Rear :-180/55-17 |
| Wheel Size | Front :-431.8 mm,Rear :-431.8 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
Console Features
| Display Size | 5 Inch |
| Digital Display Type | TFT |
| Gear Indicator | Yes |
| Hazard Warning Indicator | Yes |
| High Beam Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Motor & Battery
- Underpinnings
- Console Features
Last Updated : 3 months ago
Suzuki GSX-8S Colours
Suzuki GSX-8S is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Suzuki GSX-8S Questions & answers
Q) What is the fuel tank capacity of Suzuki GSX-8S?
A) The fuel tank capacity of GSX-8S is 14 L.
Q) What is the Curb weight of Suzuki GSX-8S?
A) The curb weight of GSX-8Sis 202 kg.
Q) What is the Body style of Suzuki GSX-8S?
A) The Body Style of GSX-8S is sports.
Q) What is the ground clearance of Suzuki GSX-8S?
A) Suzuki GSX-8S offers ground clearance of 145 mm.
Q) What are the Color options of Suzuki GSX-8S?
A) Suzuki GSX-8S comes with 1 color options - Blue.
Did you find this information helpful?
Popular Suzuki Two Wheelers
- Bikes
- Scooters
Suzuki HayabusaRs 18,06,107* Onwards
Suzuki Gixxer SFRs 1,35,129* Onwards
Suzuki V-Strom SXRs 1,99,018* Onwards
Suzuki Gixxer SF 250Rs 1,89,768* Onwards
Suzuki GixxerRs 1,26,881* Onwards
Suzuki Access 125Rs 78,984* Onwards
Suzuki Burgman StreetRs 1,01,944* Onwards
Suzuki AvenisRs 84,293* Onwards
Suzuki e AccessRs 1,88,490* Onwards
Suzuki Burgman Street (2018-2025)Rs 1,07,902* Onwards
*Ex-showroom price in Delhi
×
We need your city to customize your experience