
MBP M502N All Specifications & Features
Share Your Views
Shortlist
Rs.5,00,000*
Expected Launch Date - Not yet confirmed
MBP M502N Specifications
| Mileage | - |
| Displacement | 486 cc |
| Engine Type | 2-cylinder 4-stroke 8-valve |
| No. of Cylinders | 2 |
| Max Power | 51.66 Ps @ 8500rpm |
| Max Torque | 45.0 Nm @ 6750rpm |
| Front Brake | Double Disc |
| Rear Brake | Disc |
| Fuel Capacity | 17 L |
| Fuel Type | Petrol |
MBP M502N Features
| ABS | Dual Channel |
| DRLs | Yes |
| Navigation | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Tachometer | Digital |
| Transmission | Manual |
| Fuel Tank | 17 L |
| Seat Height | 790 mm |
MBP M502N App Features
| Navigation assist | Yes |
MBP M502N Specifications
Engine and Transmission
| Engine Type | 2-cylinder 4-stroke 8-valve |
| Displacement | 486 cc |
| Max Torque | 45.0 Nm @ 6750rpm |
| No. of Cylinders | 2 |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Valve Per Cylinder | 4 |
| Starting | Self Start Only |
| Fuel Supply | Fuel Injection |
| Clutch | Wet multi-disc clutch, mechanically actuated |
| Gear Box | 6 Speed |
| Bore | 68 mm |
| Stroke | 67 mm |
| Compression Ratio | 10.7:1 |
| Emission Type | bs6 |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Navigation | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Tachometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Seat Type | Split |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Speedometer | Digital |
| Tachometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Additional Features | Valve Train - DOHC, Ignition System - TCI, Lubrication System - Wet Crankcase Lubrication, Global Activation, Real-Time Location, Trips and Statistics, Anti-Thief Options - Vibration & Movement Sensors with Remote-Cut, SOS Panic Button |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 775 mm |
| Length | 2145 mm |
| Height | 1100 mm |
| Fuel Capacity | 17 L |
| Ground Clearance | 165 mm |
| Wheelbase | 1420 mm |
| Dry Weight | 195 kg |
| Load Carrying Capacity | 185 kg |
| Seat height | 790 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| DRLs | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Front Brake Diameter | 300 mm |
| Rear Brake Diameter | 240 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Top Speed | 160 kmph |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Peak Power | 51.66 Ps @ 8500rpm |
| Drive Type | Chain Drive |
| Battery Type | Lead Acid |
| Transmission | Manual |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | KYB inverted forks, adjustable by preload 120 mm |
| Suspension Rear | Double shock Absorber KYB, adjustable preload 55mm |
| Front Brake | Double Disc |
| Rear Brake | Disc |
| ABS | Dual Channel |
| Tyre Size | Front :-120/70-17 Rear :-160/60-17 |
| Wheel Size | Front :-431.8mm,Rear :-431.8 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Navigation assist | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Performance
- Motor & Battery
- Underpinnings
- App Features
Compare Specs of M502N Alternatives
MBP M502N Colours
MBP M502N is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
MBP M502N Questions & answers
Q) What is the Ex-Showroom Price of MBP M502N?
A) The Ex-Showroom price of M502N in Delhi is 5,00,000.
Q) What is the fuel tank capacity of MBP M502N?
A) The fuel tank capacity of M502N is 17 L.
Q) What is the ground clearance of MBP M502N?
A) MBP M502N offers ground clearance of 165 mm.
Q) What are the Color options of MBP M502N?
A) MBP M502N comes with 4 color options - Black, Red, Grey, White.
Did you find this information helpful?
*Ex-showroom price in Delhi
×
We need your city to customize your experience