
Keeway SR 250 All Specifications & Features
The Keeway SR 250 is powered by a 223 cc Oil Cooled engine which produces 17 PS @7500 rpm of power. It has a fuel tank of 14.5 Litres and a claimed mileage of 40 kmpl. The Keeway SR 250 starts at Rs 1,54,000 Rs (ex-showroom, Delhi). It is available in one variants.
Keeway SR 250 Stand Out Features

The single-piece seat looks quite comfortable

The upswept exhaust setup looks nice

Fork gaiters add a retro touch to the bike
Keeway SR 250 Specifications
| Mileage (Overall) | 40 kmpl |
| Displacement | 223 cc |
| Engine Type | Single Cylinder Oil Cooled 4 Stroke, 2 Valve |
| No. of Cylinders | 1 |
| Max Power | 17 PS @7500 rpm |
| Max Torque | 16 Nm @6500 rpm |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| Fuel Capacity | 14.5 Litres |
| Body Type | Street Bikes, Scrambler Bikes |
| Fuel Type | Petrol |
Keeway SR 250 Features
| ABS | Dual Channel |
| Speedometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Transmission | Manual |
| Fuel Tank | 14.5 Litres |
Keeway SR 250 Specifications
Engine and Transmission
| Engine Type | Single Cylinder Oil Cooled 4 Stroke, 2 Valve |
| Displacement | 223 cc |
| Max Torque | 16 Nm @6500 rpm |
| No. of Cylinders | 1 |
| Cooling System | Oil Cooled |
| Valve Per Cylinder | 2 |
| Starting | Self Start Only |
| Fuel Supply | Fuel Injection |
| Gear Box | 5 Speed |
| Emission Type | bs6-2.0 |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Speedometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Seat Type | Single |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Speedometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Report Incorrect Specs | |
Mileage and Performance
| Overall Mileage | 40 kmpl |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Street Bikes, Scrambler Bikes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 760 mm |
| Length | 1995 mm |
| Height | 1070 mm |
| Fuel Capacity | 14.5 Litres |
| Saddle Height | 780 mm |
| Ground Clearance | 160 mm |
| Wheelbase | 1285 mm |
| Dry Weight | 125 kg |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Front Brake Diameter | 300 mm |
| Rear Brake Diameter | 210 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Top Speed | 120 kmph |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Peak Power | 17 PS @7500 rpm |
| Drive Type | Chain Drive |
| Transmission | Manual |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Telescopic |
| Suspension Rear | Telescopic |
| Brakes Front | Disc |
| Brakes Rear | Disc |
| ABS | Dual Channel |
| Tyre Size | Front :-110/70-17, Rear :-130/70-17 |
| Wheel Size | Front :-431.8 mm,Rear :-431.8 mm |
| Wheels Type | Spoke |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Mileage and Performance
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Performance
- Motor & Battery
- Underpinnings
Compare Specs of SR 250 Alternatives
Comfort User Reviews of Keeway SR 250
- All (32)
- Comfort (13)
- Engine (13)
- Power (10)
- Performance (10)
- Seat (9)
- Experience (8)
- More...
- Latest
- It's great and Its comfortableIt's great and Its comfortable and Iike this bike a lot I suggest everyone to buy it it's a nice bike with a nice milage there are many bikes but everyone should consider this bike as it looks good it's road presence is great everyone watches it when they see it so it's tha bike everyone should purchaseRead More3 1
- Best bike in the worldThis is the world best bike and I was very happy because I have this one bike and I am telling you something that this will proved your decision right and someone is talking me how you like that bike and I am replying him this in the best bike and very comfortable and I love this brand that's why I have this bikeRead More2
- Very comfortable to ride andVery comfortable to ride and good spreed.best bike under 1.50 lakhs 233cc engine Good for long ride1
- Super BikeGood and comfortable, this bike offers great value for money. After using it for 6 months, I find it smooth to ride even at speeds exceeding 60 km/h.3
- Value For MoneyA comfortable ride with unparalleled performance, this bike is a true value for money in its segment. The thrill of driving it on the road is truly exhilarating.2
- Awesome ExperienceAfter test-riding a few options, I chose the Keeway SR 250 for my first bike. The headline A Beginner Friendly Cruiser describes it perfectly. The fuel-injected 249cc single-cylinder engine is smooth and controllable. The low seat height and comfortable ergonomics make it easy to handle for a new rider. The bike is also light enough to move and park easily. The build quality feels solid and reliable for the price. I appreciate the basic but effective features like the full LED lighting and simple but effective instrumentation.Read More1 1
- The Intensive PerformanceThe satiny face and intensive interpretation of the Keeway SR 250 have won me over as a key feature of effectiveness and faculty. Every ride is satiny and thrilling because of its responsive running and important engine, and its slice-bite features and sophisticated technology guarantee a smooth and operative interpretation on every face. A redundant subcaste of luxury is handed by the big commands and first-rate installations, making every ride — whether it's a whirlwind ride or a tardy voyage — comfortable and stirring. Setting new marks for what a real road bike can do in tours of both 2 Wheeler and mileage, the Keeway SR 250 has truly evolved into the zenith of effectiveness and more performance.Read More2
- Awesome BikeThe Keeway SR 250 quietly surprises with its unique blend of style and utility. This motorcycle, equipped with a 250cc engine, discreetly handles daily commutes and weekend escapes. Its understated cruiser aesthetics offer an aura of mystique, matched by its comfortable seating and relaxed posture. Remarkably efficient, it conserves resources without fanfare. Nonetheless, it may not satisfy speed demons seeking an adrenaline rush. In the shadows, the Keeway SR 250 stands as a subtle yet valuable choice for those in the know, delivering an economical and enjoyable ride under the radar.Read More1
- Keeway SR 250 is an affordable bikeKeeway is known for its great bikes, and Keeways bikes are some of the best out there on the market today because they come with many fantastic features. The Keeway SR 250 is an amazing bike that comes at a price of just about Rs. 1.5 lakh, which is quite affordable. It is available in a single variant only, which provides fantastic features. It is very comfortable and provides a dauntless driving experience on the road. It is smooth on the road and looks very fascinating as well. It has a classic design, making it look good.Read More1 2
- Good looking & Best performanceKEEWAY SR 250 full pack of Good looking & Best performance. It is powered by 223cc engine & Mileage of Bike is about 40kmpl. Yesterday I took test drive of SR 250, It is just Amazing & carzy. I travelled whole day on this bike. Company Provide us Accurate breaking & Smooth Acceleration. The Look wise Bike is also very good. Seating system is also very comfortable. Bike is suitable for all types of road riding. So You can definitely go with this Bike if it is in your budget.Read More1
- View All Keeway SR 250 Reviews
Keeway SR 250 Colours
Keeway SR 250 is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Keeway SR 250 Questions & answers
- FAQ
- Latest Questions
A) It has Disc front brakes and Disc rear brakes.
A) The kerb weight of the Keeway SR 250 is 120 kg.
A) As of now, there is no official update available from the brand's end. We would ... Read More
A) Click on the given link and select your city accordingly for the nearest ... Read More
A) The kerb weight of Keeway SR 250 is 120 kg.
Did you find this information helpful?
Popular Keeway Two Wheelers
- Bikes
- Scooters
Keeway V302CRs 4,22,000* Onwards
Keeway SR125Rs 1,25,000* Onwards
Keeway RR 300Rs 1,85,000* Onwards
Keeway SR 250Rs 1,54,000* Onwards
Keeway K-Light 250VRs 2,50,000* Onwards
Keeway Sixties 300iRs 3,13,000* Onwards
Keeway Vieste 300Rs 3,02,000* Onwards