Yezdi Scrambler 350
Yezdi Scrambler 350 Price
| Scrambler 350 Legacy Black 30 kmpl334 cc | ₹1,99,950 | ||
| Scrambler 350 OG Yellow 334 cc | ₹2,05,950 | ||
| Scrambler 350 Rogue Red 334 cc | ₹2,05,950 | ||
| Scrambler 350 Rally Blue 334 cc | ₹2,08,950 |
Yezdi Scrambler 350 Key Specs & Features
| Engine | 334 cc |
| Power | 30 PS |
| Torque | 30 Nm |
| Mileage | 30 kmpl |
| Kerb Weight | 174 kg |
| Brakes | Double Disc |
- ABS Dual Channel
- DRLs
- Traction Control
- Service Due Indicator
- Speedometer Digital
- Odometer Digital
- Tripmeter Digital
- Tachometer Digital

New 334cc engine is well-finished with bronze highlights

Spoke wheels should help in absorbing impacts better

Wide, braced handlebar should offer plenty of leverage
- Key Specs
- Top Features
- Stand Out Features
- All Specifications
Expert Review
Overview
Yezdi has launched the updated Scrambler at a starting price of Rs 1,99,950 (ex-showroom Delhi, introductory). The 2026 Yezdi Scrambler 350 costs about Rs 5,000 more compared to the older model. It now gets updated styling, and a new engine.

Design
The Scrambler 350 gets several upgrades in terms of design. The updated model replaces the side panels with a race number board. Moreover, it now has a kerb weight of 174kg, which is 8kg less than the older model, this is majorly achieved by replacing the dual exhaust setup with a single one.

Apart from that, the Scrambler features a round headlamp, a long, single-piece seat, a raised front fender, and a tall handlebar. At the rear, it gets a small tail light with round indicators, along with a tyre hugger to keep the rear profile clean. All said and done, we have explained the bike in detail with the help of images.

Colours
The new Yezdi Scrambler is available in four colour options, including Legacy Black, OG Yellow, Rogue Red, and Rally Blue. The Rally Blue colour variant comes with Mitas Enduro Trail XT, whereas the rest of the colours get MRF Mogrip Meteor - FM2. You can buy the Mitas tyres as an optional accessory, whose price will be revealed later. The Legacy Black is the cheapest colour variant, at Rs 1,99,950. The OG Yellow and Rogue Red cost Rs 2,05,950, whereas the Rally Blue will set you back by Rs 2,08,950. As mentioned earlier, all prices are introductory, ex-showroom Delhi. Here is a quick colours explainer of the Yezdi Scrambler 350.

Features
Convenience Features
The Yezdi Scrambler has a decent list of features. It retains the single-pod instrument cluster, displaying information like speedometer, tachometer, fuel level, gear position indicator, odometer, and trip meters, clock. There are directional buttons on the left switchgear, and the bike also gets USB A + C-type charging ports.

Safety Features:
Talking about safety, the Yezdi Scrambler 350 gets a disc at both ends, and dual-channel ABS for better braking. It also gets 3 ABS modes: Road, Off-road, and Rain, which also alter the traction accordingly.

Rider and Pillion comfort
Rider Comfort
The Yezdi Scrambler offers an upright riding posture, thanks to the tall and wide, braced handlebar, mid-set footpegs, and a ribbed bench seat. The 813mm seat height should be fairly approachable too.

Pillion Comfort
Being a single piece seat, the pillion area of the seat isn’t too high either. It should allow the pillion to get on and off easily. The seat seems adequately padded.
Engine, Mileage & Performance
The 2026 Yezdi Scrambler 350 uses a new 334cc, liquid-cooled engine called ‘Katar’. This DOHC motor is claimed to be the lightest in its category, and produces 30PS and 30Nm, making it 0.9PS more powerful and 1.8Nm torquier than the older motor. The Yezdi Scrambler’s claimed mileage is 30kmpl, which is pretty decent for a bike of its class.

Gearbox
The engine is paired with a 6-speed gearbox with assist and slipper clutch. This coupled with the peppy character of the engine should allow the rider to hit triple digit speeds with fair ease. The slipper function allows the rear wheel to slip while shifting to lower gears in quick succession, whereas the assist functionality reduces the overall clutch lever effort - ideal for stop-and-go traffic.

Handling & Ride Quality
Brakes
Braking duties are handled by a 320mm front disc and 240mm rear disc brake with multi-mode dual-channel ABS.

Handling
The Yezdi Scrambler continues to use a telescopic fork and twin rear shock absorbers. The front wheel travel stands at 150mm, whereas the rear has a 130mm travel. With the update, Yezdi has cut 8kg from the older model, and that should make it more easy to maneuver in tight spaces, especially with the wide handlebar offering plenty of leverage. The spoke wheels also help in absorbing sharp bumps while trail riding, and the MRF/ Mitas tyres should also be fairly grippy in the trail.

Ride Quality
The Yezdi Scrambler’s suspension offers a fair amount of wheel travel for fun on trails as well as bad roads. The 200mm ground clearance is also ample for Indian roads. The 19-inch front and 17-inch rear spoke wheels should offer good stability while going over uneven surfaces.

Rivals To Consider
The Yezdi Scrambler 350 rivals the Triumph Scrambler 400 X, and the Royal Enfield Scram 440. The Scram 440 is all about old-school joy whereas the Triumph Scrambler 400 X is a more performance-oriented and feature-rich scrambler option.
Pros & Cons
Good Things
- Is lighter than before
- Colour schemes are properly funky
- Decent list of accessories
Could Be Better
- Instrument console is still somewhat basic
- No alloy wheel variants
Yezdi Scrambler 350 comparison with similar Bikes
Yezdi Scrambler 350 Rs.1,99,950* Onwards | Rs.2,23,131* Onwards 16 Reviews | Rs.2,59,241* Onwards | Rs.1,95,345* Onwards 49 Reviews | Rs.1,54,000* Onwards 32 Reviews | Rs.1,45,999* Onwards 1 Reviews |
| Mileage30 kmpl | Mileage29.5 kmpl | Mileage- | Mileage32.04 kmpl | Mileage40 kmpl | MileageNot Applicable |
| Engine334 cc | Engine443 cc | Engine349 cc | Engine334 cc | Engine223 cc | EngineNot Applicable |
| Power30 PS @ 8100 rpm | Power25.42 PS @ 6250 rpm | Power37 PS @ 8500 RPM | Power29.77 PS @ 8000 rpm | Power17 PS @7500 rpm | Power3 kW |
| Top Speed- | Top Speed120 kmph | Top Speed144 kmph | Top Speed140 kmph | Top Speed120 kmph | Top Speed85 km/Hr |
| Torque30 Nm @ 6750 rpm | Torque34 Nm @ 4000 rpm | Torque32 Nm @ 7000 RPM | Torque28.21 Nm @ 6750 rpm | Torque16 Nm @6500 rpm | TorqueNot Applicable |
| Weight174 kg | Weight196 kg | Weight185 Kg | Weight192 kg | Weight- | WeightNot Applicable |
| Currently Viewing | Scrambler 350 vs Scram 440 | Scrambler 350 vs Scrambler 400 X | Scrambler 350 vs Scrambler (2022-2025) | Scrambler 350 vs SR 250 | Scrambler 350 vs Delta E5 |
Yezdi Scrambler 350 Videos


Yezdi Scrambler Highlight
22 days ago

Yezdi Scrambler Seat
22 days ago

Yezdi Scrambler Exhaust
22 days ago

Yezdi Scrambler Launched!
22 days ago
Yezdi Scrambler 350 News & Updates
Yezdi Scrambler 350 Colours
Yezdi Scrambler 350 is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Legacy Black
Rogue Red
Rally Blue
OG Yellow
Yezdi Scrambler 350 Gallery
Yezdi Scrambler 350 has 28 images, view picture gallery of Scrambler 350 which includes 360 view of Bikes.
Yezdi Scrambler 350 Mileage
The ARAI claimed mileage of Yezdi Scrambler 350 is 30 kmpl. This is the claimed mileage for all variants.
| Fuel Type | ARAI Mileage |
|---|---|
| Petrol | 30 kmpl |
Ask anything & get answer in 48 hours
Yezdi Scrambler 350 Specifications
Engine and Transmission
| Engine Type | Single Cylinder, 4-Stroke, Liquid Cooled, Spark Ignition, DOHC |
| Displacement | 334 cc |
| Max Torque | 30 Nm @ 6750 rpm |
| No. of Cylinders | 1 |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Valve Per Cylinder | 4 |
| Starting | Self Start Only |
| Fuel Supply | Fuel Injection |
| Clutch | Assist and Slipper |
| Gear Box | 6 Speed |
| Bore | 81 mm |
| Stroke | 65 mm |
| Compression Ratio | 11:1 |
| Emission Type | BS6.2 |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Speedometer | Digital |
| Tachometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Seat Type | Single |
| Body Graphics | Yes |
| Clock | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Service Due Indicator | Yes |
| Pass Switch | Yes |
| Clock | Yes |
| Traction Control | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Engine Kill Switch | Yes |
| Saree Guard | Yes |
| Exhaust Heat Shield | Yes |
| Hazard Lights | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Mileage and Performance
| ARAI Mileage | 30 kmpl |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Scrambler Bikes |
| Body Graphics | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Fuel Capacity | 12.5 L |
| Ground Clearance | 200 mm |
| Wheelbase | 1403 mm |
| Kerb Weight | 174 kg |
| Pillion Seat | Yes |
| Pillion Grab Rail | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| DRLs | Yes |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Alternator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Front Brake Diameter | 320 mm |
| Rear Brake Diameter | 240 mm |
| Tyre Brand | MRF |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Peak Power | 30 PS @ 8100 rpm |
| Drive Type | Chain Drive |
| Transmission | Manual |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Telescopic Fork with Rubber Gaiters, 150 mm Stroke |
| Suspension Rear | Twin Shock Absorber with 5-Step Adjustable Preload, Wheel Travel - 130 mm |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| ABS | Dual Channel |
| Tyre Size | Front :-100/90-19,,Rear :-140/70-17 |
| Wheel Size | Front :-482.6 mm,Rear :-431.8 mm |
| Wheels Type | Spoke |
| Frame | Double Cradle |
| Tyre Type | Tube |
| Report Incorrect Specs | |
Console Features
| Display Size | LCD |
| Stand Alarm | Yes |
| Gear Indicator | Yes |
| Hazard Warning Indicator | Yes |
| High beam indicator | Yes |
| Malfunction Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Mileage and Performance
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Motor & Battery
- Underpinnings
- Console Features
Yezdi Scrambler 350 Questions & answers
Yezdi Scrambler 350 Latest Updates
- April 23, 2026: The updated Yezdi Scrambler has been launched in India at a starting (introductory) price of Rs 1,99,950 (ex-showroom, Delhi). It gets a new engine, several changes to the design, and is lighter than before as well.
Yezdi Scrambler 350 Brochure
Yezdi Scrambler 350 Price in India
- Nearby
- Popular
| City | Starting On-Road Price |
|---|---|
| Sahibabad | Rs.2,25,643* |
| Ghaziabad | Rs.2,25,643* |
| New Delhi | Rs.2,21,644* |
| Noida | Rs.2,25,643* |
| Muradnagar | Rs.2,25,643* |
| City | Starting On-Road Price |
|---|---|
| Bangalore | Rs.2,45,598* |
| Mumbai | Rs.2,25,643* |
| Pune | Rs.2,25,643* |
| Hyderabad | Rs.2,29,642* |
| Chennai | Rs.2,29,642* |
Trending Yezdi Bikes
- Popular
- Upcoming
Yezdi RoadsterRs 1,96,950* Onwards
Yezdi AdventureRs 1,98,111* Onwards
Yezdi Scrambler (2022-2025)Rs 1,95,345* Onwards
Yezdi 2024 RoadsterRs 1,93,502* Onwards
Yezdi 2024 AdventureRs 1,98,111* Onwards

