
Hop Oxo All Specifications & Features
The Hop Oxo is powered by 5.2 kW BLDC Motor. The Hop Oxo takes 4.45 Hr to get fully charged its 3 Kwh battery and has a claimed range of 60 km/charge . The Price of Hop Oxo starts at Rs 1,27,922 and goes up to Rs 1,60,999 (ex-showroom, Delhi). It is available in three variants, STD, Prime and X.
Hop Oxo Specifications
| Range | 140 km/charge |
| Motor Power | 5.2 kW |
| Motor Type | BLDC |
| Charging Time | 5 Hr |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| Body Type | Electric Bikes, Commuter Bikes |
| Fuel Type | Electric |
Hop Oxo Features
| Braking Type | Combi Brake System |
| Charging Point | Yes |
| DRLs | Yes |
| Riding Modes | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Transmission | Automatic |
| Kerb Weight | 143 kg |
| Seat Height | 780 mm |
What’s Included with Hop Oxo
| Battery Warranty | 3 Years or 50,000 Km |
| Vehicle Warranty | 3 Years or 50,000 Km |
| Charger Warranty | 3 Years |
Hop Oxo App Features
| Low battery alert | Yes |
Hop Oxo Specifications
Engine and Transmission
| No. Of Batteries | 1 |
| Motor Power | 5.2 kW |
| Range (Eco Mode) | 140 km/charge |
| Range (Normal Mode) | 90 km/charge |
| Range (Sport Mode) | 65 km/charge |
| Starting | Push Button Start |
| Motor IP Rating | IP67 |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Regenerative Braking | Yes |
| USB Charging Port | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Seat Type | Single |
| Body Graphics | Yes |
| Clock | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Charger Output | 850 W |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Braking Type | Combi Brake System |
| Charging Point | Yes |
| Gradeability | 15 Degree |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Clock | Yes |
| Riding Modes | Yes |
| EBS | Yes |
| Additional Features | Riding Modes - Eco | Power | Sport, Controller - Sinusoidal FOC Vector Control, Off board charger |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Electric Bikes, Commuter Bikes |
| Body Graphics | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 793 mm |
| Length | 2100 mm |
| Height | 1065 mm |
| Ground Clearance | 180 mm |
| Kerb Weight | 143 kg |
| Load Carrying Capacity | 250 kg |
| Seat height | 780 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| DRLs | Yes |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Front Brake Diameter | 240 mm |
| Rear Brake Diameter | 220 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| 0-40 Kmph (sec) | 5s |
| Top Speed | 88 km/Hr |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Motor Type | BLDC |
| Torque (Wheel) | 175 Nm |
| Drive Type | Hub Motor |
| Battery Type | Li-ion |
| Battery Capacity | 3.37 Kwh |
| Battery Warranty | 3 Years or 50,000 Km |
| Water Proof Rating | IP65 (Controller), IP67 (Battery) |
| Reverse Assist | Yes |
| Motor Warranty | 3 Years |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Range
| Claimed Range | 140 km/charge |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | Yes |
| Charging Time(0-80%) | 4.15 Hrs |
| Charging Time(0-100%) | 5 Hrs |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Upright Telescopic Forks |
| Suspension Rear | Hydraulic spring-loaded shock absorber |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| Tyre Size | Front :-90/90-18 Rear :-130/70-17 |
| Wheel Size | Front :-457.2 mm,Rear :-431.8 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
What's Included
| Battery Warranty | 3 Years or 50,000 Km |
| Vehicle Warranty | 3 Years or 50,000 Km |
| Charger Warranty | 3 Years |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Low battery alert | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Performance
- Motor & Battery
- Range
- Charging
- Underpinnings
- What's Included
- App Features
Compare Specs of Oxo Alternatives
Comfort User Reviews of Hop Oxo
- All (28)
- Comfort (5)
- Looks (10)
- Performance (9)
- Speed (9)
- Price (7)
- Power (5)
- More...
- Latest
- Wonderful ExperienceA comfortable and smooth bike that has so far provided a wonderful riding experience. Little maintenance is required. Even so, electric motorcycles can compete with petrol or diesel bikes. The bike has a standard appearance and a 150km range per charge, which is sufficient yet not competing for enough.Read More
- Superb Family Vehicle With Cool LooksA superb family vehicle with cool looks and high performance. The seats are the most as we sit comfortably for a long ride.
- Nice Bike With Good ComfortVery nice bike with good comfort, and looks. Excellent performance bike and the top speed is also good with smooth riding.
- Value For Money BikeThe bike gives an excellent range of 150kms on a single charge. The seat is also comfortable, and the company claims a top speed of 90kmph but I got up to 93kmph. The amazing looks of the bike are equipped with smart features like an anti-theft alarm and reverse speed upto 5kmph which makes it value for money.Read More
- Very convenient and comfortableA very smooth and comfortable bike that is giving an amazing riding experience so far. Hop OXO requires less maintenance. Even though OXO is an electric bike which can still give competition to other petrol bikes. The look is same as any normal bike having a mileage of 150km per charge which is quite convenient enough.Read More
- View All Hop Oxo Reviews
Popular Electric Bikes
Rs.1,15,322* Onwards
Rs.1,07,606* Onwards
Rs.1,17,047* Onwards
Rs.1,50,546* Onwards
Rs.1,18,147* Onwards
Hop Oxo Colours
Hop Oxo is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Hop Oxo Questions & answers
- FAQ
- Latest Questions
A) For this, we would suggest you to get in touch with your nearest authorized ... Read More
A) Hop Oxo comes with a 4 years battery warranty.
A) The Hop Oxo is suspended on a telescopic fork and dual shock absorbers, while ... Read More
A) As of now, there is no official update from the brand's end. Stay tuned for ... Read More
Did you find this information helpful?
Popular Hop Electric Two Wheelers
- Bikes
- Scooters
Hop Electric OxoRs 1,27,922* Onwards
Hop Electric LEORs 84,360* Onwards