Discontinued on May, 2020
Honda CBR300R BS4
Latest Honda Bike was launched on February 2026
Honda CBR300R BS4 Price
The following details are indicative and subject to change.
| CBR300R BS4 ABS BS4 286 cc DISCONTINUED | NA |
Honda CBR300R BS4 Key Specs & Features
| Engine | 286 cc |
| Kerb Weight | 162 kg |
| Brakes | Double Disc |
| Tyre Type | Tubeless |
| ABS | Dual Channel |
| Cylinders | 1 |
- ABS Dual Channel
- LED Tail Light
- Speedometer Digital
- Odometer Digital
- Tripmeter Digital
- Fuel gauge
- Tachometer Analogue
- Key Specs
- Top Features
- All Specifications
View More Specifications
Honda CBR300R BS4 Specifications
Engine and Transmission
| Engine Type | Liquid-Cooled, Single-Cylinder, 4-Stroke, DOHC |
| Displacement | 286 cc |
| No. of Cylinders | 1 |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Valve Per Cylinder | 4 |
| Starting | Self Start Only |
| Fuel Supply | Fuel Injection |
| Ignition | Computer-controlled digital transistorized with electronic advance |
| Gear Box | 6-Speed |
| Bore | 76 mm |
| Stroke | 63 mm |
| Compression Ratio | 10.7:1 |
| Emission Type | bs4 |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Analogue and Digital |
| Bluetooth Connectivity | No |
| Speedometer | Digital |
| Techometer | Analogue |
| Tripmeter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Seat Type | Split |
| Clock | Digital |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Speedometer | Digital |
| Tachometer | Analogue |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Fuel Gauge | Digital |
| Pass Switch | Yes |
| Clock | Digital |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Sports Bikes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Fuel Capacity | 13 L |
| Saddle Height | 780 mm |
| Wheelbase | 1380 mm |
| Kerb Weight | 162 kg |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| LED Taillights | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Front Brake Diameter | 296 mm |
| Rear Brake Diameter | 220 mm |
| Radial Tyre | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Drive Type | Chain Drive |
| Transmission | Manual |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | No |
| Charging At Charging Station | No |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | 37mm fork; 4.65 inches travel |
| Suspension Rear | Pro-Link® single shock with five positions of spring preload adjustability |
| Brakes Front | Disc |
| Brakes Rear | Disc |
| ABS | Dual Channel |
| Tyre Size | Front :-110/70-17, Rear :-140/70-17 |
| Wheel Size | Front :-431.8 mm,Rear :-431.8 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Motor & Battery
- Charging
- Underpinnings
Did you find this information helpful?
Trending Honda Bikes
- Popular
- Upcoming
Honda SP125Rs 88,528* Onwards
Honda ShineRs 81,502* Onwards
Honda UnicornRs 1,13,605* Onwards
Honda CB350 H'nessRs 1,92,700* Onwards
Honda CB350RSRs 1,97,500* Onwards
*Ex-showroom price in Delhi
×
We need your city to customize your experience

