Discontinued on May, 2020
Hero XPulse 200T BS4
Latest Hero Xpulse Bike was launched on December 2050
Hero XPulse 200T BS4 Price
The following details are indicative and subject to change.
| XPulse 200T BS4 STD BS4 199.6 cc DISCONTINUED | NA |
Hero XPulse 200T BS4 Key Specs & Features
| Engine | 199.6 cc |
| Power | 18.1 PS |
| Torque | 16.15 Nm |
| Brakes | Double Disc |
| Tyre Type | Tubeless |
| ABS | Single Channel |
- ABS Single Channel
- DRLs
- Mobile Connectivity Bluetooth
- LED Tail Light
- Speedometer Digital
- Odometer Digital
- Tripmeter Digital
- Fuel gauge
- Tachometer Digital
- Key Specs
- Top Features
- All Specifications
View More Specifications
Hero XPulse 200T BS4 User Reviews
Based on1 User Review
Write a Review & Win ₹5000
Popular Mentions
- All (1)
- Performance (1)
- Seat (1)
- Looks (1)
- Mileage (1)
- Latest
- Bike With Awesome Mileage.This bike has awesome mileage of 38kmpl.and good performance. The look of this bike is unique only drawback is the seat.1
- View All Hero XPulse 200T BS4 Reviews
Hero XPulse 200T BS4 Specifications
Engine and Transmission
| Engine Type | Oil cooled, 4 Stroke 2 Valve Single cylinder OHC |
| Displacement | 199.6 cc |
| Max Torque | 16.15 Nm @ 6500 rpm |
| No. of Cylinders | 1 |
| Cooling System | Oil Cooled |
| Valve Per Cylinder | 2 |
| Starting | Kick and Self Start |
| Fuel Supply | Fuel Injection |
| Clutch | Multi Plate Wet Clutch |
| Ignition | Digital DC CDI Ignition System |
| Gear Box | 5 Speed |
| Emission Type | bs4 |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Bluetooth Connectivity | Bluetooth |
| Speedometer | Digital |
| Techometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Additional Features Of Variant | Air Filter-Dry paper, xSens Technology |
| Seat Type | Single |
| Clock | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Mobile Application | Yes |
| Pass Switch | Yes |
| Clock | Yes |
| Additional Features | Air Filter-Dry paper, xSens Technology |
| Passenger Footrest | Yes |
| Display | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Adventure Tourer Bikes |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | Bulb |
| DRLs | Yes |
| LED Taillights | Yes |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Peak Power | 18.1 PS @ 8500 rpm |
| Drive Type | Chain Drive |
| Battery Type | Lead Acid |
| Transmission | Manual |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Telescopic (37 mm Dia) with anti friction bush |
| Suspension Rear | 7 step Rider-adjustable Monoshock |
| Brakes Front | Disc |
| Brakes Rear | Disc |
| ABS | Single Channel |
| Tyre Size | Front :-100/80-17 Rear :-130/70-17 |
| Wheel Size | Front :-431.8 mm,Rear :-431.8 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Frame | Diamond Type |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
What’s Included
| Mobile Application | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Electricals
- Motor & Battery
- Underpinnings
- What’s Included
Did you find this information helpful?
Trending Hero Bikes
- Popular
- Upcoming
- Series
Hero Splendor PlusRs 76,177* Onwards
Hero Xtreme 125RRs 90,800* Onwards
Hero HF DeluxeRs 58,977* Onwards
Hero Glamour X 125Rs 86,567* Onwards
Hero Splendor Plus XTECRs 79,703* Onwards
Hero XPulse 200 4VRs 1,41,047* Onwards
Hero XPulse 210Rs 1,63,065* Onwards
*Ex-showroom price in Delhi
×
We need your city to customize your experience

