Discontinued on Jun, 2014
Hero MotoCorp Karizma 2003-2013
Rs.80,900*
onwardsLast recorded price in 2014 Delhi
Latest Hero Bike was launched on November 2025
Hero MotoCorp Karizma 2003-2013 Price
The following details are indicative and subject to change.
| ย | ||
|---|---|---|
| Karizma 2003-2013 R 125 kmph40 Kmpl223 cc DISCONTINUED | โน80,900 | ย |
| Karizma 2003-2013 ZMR 128 kmph45 Kmpl223 cc DISCONTINUED | โน1,01,700 | ย |
Explore Similar Bikes
TVS RaiderRs.82,000* Onwards
TVS SportRs.55,500* Onwards
Bajaj Pulsar 125Rs.87,255* Onwards
Bajaj Pulsar NS 125Rs.94,188* Onwards
Honda SP 125Rs.88,528* Onwards
Hero Splendor PlusRs.76,177* Onwards
Hero Xtreme 125RRs.90,800* Onwards
Hero HF DeluxeRs.58,977* Onwards
Hero MotoCorp Karizma 2003-2013 Key Specs & Features
| Engine | 223 cc |
| Power | 17 PS |
| Torque | 18.35 Nm |
| Mileage | 40 Kmpl |
| Kerb Weight | 150 Kgs |
| Tyre Type | Tubeless |
- Key Specs
- All Specifications
View More Specifications
Hero MotoCorp Karizma 2003-2013 User Reviews
Based on3 User Reviews
Write a Review & Win โน5000
Popular Mentions
- All (3)
- Performance (2)
- Mileage (2)
- Parts (1)
- Engine (1)
- Service (1)
- Power (1)
- More...
- Latest
- Good PerformanceHard-looking with good performance, low maintenance, and good mileage. My best pick for good condition and comfort.
- VERY GOOD BIKE IN TERMSVERY GOOD BIKE IN TERMS OF PERFORMANCE AND POWER. GOOD FOR A LONG RIDE. IT IS VERY BEST FOR ME AND HAVING MOST IMPORTANT PART OF MY LIFE.
- Excellent Bike with good mileageThis bike is first hand-driven, and it is only 32000 Km, I have ride although it was purchased in 2009 its condition is excellent. Service had done properly in time, no accidental, mileage is also good. The engine is in excellent condition.Read More1
- View All Hero MotoCorp Karizma 2003-2013 Reviews
Hero MotoCorp Karizma 2003-2013 Mileage
The ARAI claimed mileage of Hero MotoCorp Karizma 2003-2013 is 45 Kmpl. This is the claimed mileage for all variants.
| Fuel Type | ARAI Mileage |
|---|---|
| Petrol | 45 Kmpl |
Hero MotoCorp Karizma 2003-2013 Specifications
Engine and Transmission
| Engine Type | Air Cooled, 4-Stroke Single Cylinder OHC |
| Displacement | 223 cc |
| Max Torque | 18.35 Nm @ 6000 rpm |
| Clutch | Multiplate Wet |
| Ignition | AMI -Advanced Microprocessor Ignition |
| Gear Box | 5 Speed Constant Mesh |
| Bore | 65.5 mm |
| Stroke | 66.2 mm |
| Compression Ratio | 9.0:1 |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Handle Type | Standard |
| Report Incorrect Specs | |
Mileage and Performance
| ARAI Mileage | 40 Kmpl |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 755 mm |
| Length | 2125 mm |
| Height | 1160 mm |
| Fuel Capacity | 15 Ltrs |
| Fuel Reserve | 2 Ltrs |
| Saddle Height | 795 mm |
| Ground Clearance | 150 mm |
| Wheelbase | 1355 mm |
| Kerb Weight | 150 Kgs |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | 35W / 35W - Halogen bulb (Multi-reflector -D.C type) |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Top Speed | 125 kmph |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Peak Power | 17 bhp @ 7000 rpm |
| Transmission | Manual |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | No |
| Charging At Charging Station | No |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| ABS | No |
| Tyre Size | Front :-2.75 x 18" - 42P Rear :-100/90 x 18" - 56P |
| Wheel Size | 18 Inches |
| Wheels Type | Alloy |
| Frame | Diamond Frame |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Mileage and Performance
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Performance
- Motor & Battery
- Charging
- Underpinnings
Did you find this information helpful?
Trending Hero Bikes
- Popular
- Upcoming
Hero Splendor PlusRs 76,177* Onwards
Hero Xtreme 125RRs 90,800* Onwards
Hero HF DeluxeRs 58,977* Onwards
Hero Glamour X 125Rs 86,567* Onwards
Hero Splendor Plus XTECRs 79,703* Onwards
*Ex-showroom price in Delhi
ร
We need your city to customize your experience

