Harley Davidson Street Rod
Harley Davidson Street Rod Price
The following details are indicative and subject to change.
| Street Rod BS6 749 cc DISCONTINUED | ₹5,99,000 | |
| Street Rod STD 18 kmpl749 cc DISCONTINUED | ₹6,53,000 |
Explore Similar Bikes
Rs.4,02,965* Onwards
Rs.3,98,017* Onwards
Rs.4,49,000* Onwards
Rs.7,26,000* Onwards
Rs.3,97,231* Onwards
Rs.6,16,000* Onwards
Rs.3,99,000* Onwards
Rs.5,80,000* Onwards
Harley Davidson Street Rod Key Specs & Features
| Engine | 749 cc |
| Torque | 60 Nm |
| Kerb Weight | 238 kg |
| Brakes | Double Disc |
| Tyre Type | Tubeless |
| Fuel Type | Petrol |
- Speedometer Analogue
- Tripmeter Digital
- Key Specs
- Top Features
- All Specifications
Expert Review
Overview
The Harley-Davidson Street Rod is a sports bike based on the Harley Street 750. The Street Rod takes design inputs from cafe racers, dragsters and dirt trackers. New bits include a headlamp cowl, lighter front fender, flat drag-style handlebar with bar-end mirrors, redesigned tail section, LED tail lamps and LED turn indicators. The graphics are new and there are three paint colours on offer - Vivid Black, Charcoal Denim and Olive Gold. The fuel tank has been moved forward and that enables the rider to be seated forward. The footpegs have been moved back and that with the flatter handlebar gives a sportier stance different from the Street 750. The seat height has increased to 757mm - up by a massive 104mm. The seat is scooped now and features a perforated cover with French stitching on its sides.
The engine and chassis are borrowed from the Street 750 are reworked extensively. The 750cc V-twin from the Street 750 uses twin-port fuel injection now. The new cylinder heads have revised intake ports and cams that open higher. Compression ratio is higher. The redline is now set at 9000rpm instead of 8000. It has larger, drag-inspired airbox assembly. The upgraded motor makes 18 percent more power and 8 percent more torque. Output now is 68.4PS @ 8750rpm and 62Nm @ 4000rpm. The exhaust system gets a shorter tailpipe which has a wider outlet for a more pronounced exhaust note.
For handling, the chassis gets a sharper steering rake of 27 degrees compared to 32 degrees on the Street 750. The front gets 43mm upside-down forks and the rear gets twin gas-charged dampers that feature a piggyback reservoir. The new suspension components get an increased travel of 117mm. Ground clearance is up by 60mm to 205mm. Cornering clearance is also up by 10 degrees on either side. The rear swingarm is longer to accommodate the new 17-inch split cast aluminum wheels with a new Y-spoke design. The new wheels are lighter and should help improve cornering dynamics. The rear tire has changed and features a larger 160/60 R17 size. The wheels run stickier Michelin Scorcher 21 tires now. Braking should be better now courtesy a twin-disc setup upfront instead of a single one and ABS as standard fitment.
The Street Rod is expected to be locally manufactured similarly to the Street 750. The Street Rod is priced at Rs 5.86 lakh which is Rs 96,000 over the Harley Street 750.
Harley Davidson Street Rod Videos
00:07:08Harley Davidson Street Rod : The Good and The Bad : PowerDriftAug 15, 2018384.98k ViewsBy BikeDekho
00:11:31Harley Davidson Street Rod (2017) : First Ride : PowerDriftAug 15, 2018277.21k ViewsBy BikeDekho
Harley Davidson Street Rod Colours
Harley Davidson Street Rod is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Performance Orange
Rock Gray Denim
River Rock Grey Denim
Stoned Washed White Pearl
Vivid Black
Vivid Black
Stone Washed White Pearl
Harley Davidson Street Rod Gallery
Harley Davidson Street Rod has 12 images, view picture gallery of Street Rod which includes 360 view of Bikes.
Harley Davidson Street Rod User Reviews
- All (8)
- Looks (3)
- Experience (3)
- Power (2)
- Seat (1)
- Comfort (1)
- Torque (1)
- More...
- Latest
- Legend in its SegmentA very nice classy motorcycle to ride on. After discontinuing this model, the demands are high among the enthusiasts and collectors market. Pretty fun to ride machine and has a very good torque and overall power. Its a dragster and best in its segment. It literally eats gt 650’s and other 650/750cc cruisers and it is a crowd puller in signals people do admire this bike.Read More
- Harley Davidson Street Rod - Complete Touring BikeHarley Davidson Street Rod is a high-performance motorcycle that offers a unique combination of style, power, and agility. Its advanced features and technology make it a great choice for riders looking for a thrilling and comfortable urban riding experience.Read More2
- Not great in the traffic.Handles like a beast on the highway but wouldn't recommend riding in traffic jams due to extreme heating. Footpegs can be better placed.4
- Master of AllIt was a wonderful experience My brother exchanged his fat Bob. I was very excited and I got the result as excellent
- An experience that words cannot expressIt's the best Harley for a city and highway riding experience. Heats up like crazy during traffic but once you get an open road, freedom.
- Love it harelyOne of the best and luxury cruiser bike from Harley, Love riding this bike always make me fell proud.1
- Fly on the roadSupreme bike it looks dam good it's finishing and the pick up and smoothness of the ride was too good
- Street Rod... Worth the money :)Amazing Bike, seating posture is bit different but, i got used to it and performance it gives, brings smile on your face always. The way it built will push you look at it even after years. If you want sexy bike, go for it. I'm totally satisfied, all system works perfect and brakes are awesome too. but yes fuel economy is bit an issue but for selective people.Read More
- View All Harley Davidson Street Rod Reviews
Harley Davidson Street Rod Mileage
The ARAI claimed mileage of Harley Davidson Street Rod is 18 kmpl. This is the claimed mileage for all variants.
| Fuel Type | ARAI Mileage |
|---|---|
| Petrol | 18 kmpl |
Ask anything & get answer in 48 hours
Harley Davidson Street Rod Specifications
Engine and Transmission
| Engine Type | High Output Revolution X™ V-Twin |
| Displacement | 749 cc |
| Max Torque | 60 Nm @ 4250 rpm |
| Starting | Self Start Only |
| Fuel Supply | Fuel Injection |
| Gear Box | 6 Speed |
| Bore | 85 mm |
| Stroke | 66 mm |
| Compression Ratio | 12.0:1 |
| Emission Type | bs6 |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Analogue and Digital |
| Speedometer | Analogue |
| Tripmeter | Digital |
| Seat Type | Single |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Speedometer | Analogue |
| Tripmeter | Digital |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Cruiser Bikes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Length | 2130 mm |
| Fuel Capacity | 13.1 L |
| Ground Clearance | 205 mm |
| Wheelbase | 1510 mm |
| Dry Weight | 229 kg |
| Kerb Weight | 238 kg |
| Engine Oil | 3.1 L |
| Seat height | 765 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| Low Oil Indicator | Yes |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Drive Type | Chain Drive |
| Transmission | Manual |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | No |
| Charging At Charging Station | No |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Inverted Forks |
| Suspension Rear | Piggyback Shocks |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| Tyre Size | Front :-120/70-17 Rear :-160/60-17 |
| Wheel Size | Front :-431.8 mm,Rear :-431.8 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Frame | Black, 7-Split Open Spoke Cast Aluminum |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Motor & Battery
- Charging
- Underpinnings
Harley Davidson Street Rod Questions & answers
A) Harley Davidson V ROD is not available for sale in India.
A) Harley Davidson V ROD has a kerb weight of 289 Kgs and a total weight of 302 Kgs... Read More
Harley Davidson Street Rod Latest Updates
The Harley-Davidson Street Rod BS6 now comes with a massive price cut of Rs 56,500, thus bringing the price down to Rs 5,99,000, ex-showroom. Customers looking for finance options need to put down a down payment of at least 15 per cent of the bike's on-road price. Harley Davidson offers a rate of interest of around 11 per cent for a tenure of up to five years.
The Harley-Davidson Street Rod is a sporty bike based on the Harley Street 750. The Street Rod has been styled with inputs from cafe racers and dirt trackers. The Street rod gets a new headlamp cowl, flat drag-style handlebar with bar-end mirrors, and a completely new tail section fitted with LED tail lamp and LED turn indicators.
The engine and chassis are from the Street 750 but have been revised. The upgraded motor delivers 18 per cent more power and 8 per cent more torque (60Nm at 4750rpm) than the 750cc V-twin of Street 750. For handling, there is a sharper rake and new suspension components (inverted front fork, twin rear gas-charged shock absorbers) with more travel. Brakes include twin discs up front and a disc at the rear, with dual-channel ABS.
Trending Harley-Davidson Bikes
- Popular
- Upcoming
- Series
Harley-Davidson X440Rs 2,35,000* Onwards
Harley-Davidson X440 TRs 2,84,000* Onwards
Harley-Davidson Fat BoyRs 28,03,000* Onwards
Harley-Davidson Sportster SRs 18,05,000* Onwards
Harley-Davidson Street BobRs 20,23,000* Onwards
Harley-Davidson CVO Street GlideRs 63,03,142* Onwards
Harley-Davidson Street GlideRs 42,50,000* Onwards
Harley-Davidson Street BobRs 20,23,000* Onwards


