19 Images
3 Colours
Gaura Warrior 5G Lite
Key Specs & Features of Warrior 5G Lite
| Charging Time(0-80%) | 4 Hrs |
| Range | 60 km/charge |
| Battery Capacity | 1.54 Kwh |
| Kerb Weight | 75 kg |
| Top Speed | 25 km/Hr |
| Battery Warranty | 3 Years |
- Speedometer Digital
- Odometer Digital
| Battery Warranty | 3 Years |
| Motor Warranty | 3 Years |
| Charger Warranty | 1 Year |
| Low battery alert | Yes |
- Key Specs
- Top Features
- What's Included
- App Features
Gaura Warrior 5G Lite Latest Updates
Gaura Warrior 5G Lite Price: The price of the Gaura Warrior 5G Lite in Delhi is Rs 74,990 (Ex-showroom). To know more about the Gaura Warrior 5G Lite images, reviews, offers & other details, download the BikeDekho App.
Gaura Warrior 5G Lite Colours: This variant is available in 3 colours: Blue,Grey,Red.
Gaura Warrior 5G Lite vs similarly priced variants of competitors: In this price range, you may also consider Ola S1 Z STD, which is priced at Rs 64,343, Kinetic Green E Luna X3 Go, which is priced at Rs 73,591 and AMO Electric Jaunty-3W STD, which is priced at Rs 85,460.
Gaura Warrior 5G Lite Price
| Ex-Showroom Price | Rs.74,990 |
| Bike Insurance | Rs.3,682 |
| On-Road Price in delhi | Rs.78,672 |
Gaura Warrior 5G Colours
Gaura Warrior 5G Lite is available in the following colours in India. View all Warrior 5G Nano, Warrior 5G Lite, Warrior 5G Plus, Warrior 5G Pro images with different colour options on BikeDekho.
Blue
Grey
Red
Gaura Warrior 5G Mileage
| Fuel Type | ARAI Mileage |
|---|---|
| Electric | 60 km/charge |
Gaura Warrior 5G Lite Specifications
Engine and Transmission
| No. Of Batteries | 1 |
| Motor Power | 250 W |
| Starting | Push Button Start |
| Motor IP Rating | IP54 |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Seat Type | Single |
| Body Graphics | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Underseat Storage | Yes |
| Distance to Empty Indicator | Yes |
| Charger Output | 6 Amp. |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Additional Features | Failure Alert Message, Percentage Of Charge, State Of Charge |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Electric Scooters |
| Body Graphics | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 700 mm |
| Length | 1840 mm |
| Height | 1100 mm |
| Ground Clearance | 175 mm |
| Kerb Weight | 75 kg |
| Load Carrying Capacity | 150 kg |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | Bulb |
| Turn Signal Lamp | Bulb |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Distance to Empty Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Front Brake Diameter | 180 mm |
| Rear Brake Diameter | 180 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Scooter Speed | low |
| Top Speed | 25 km/Hr |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Motor Type | BLDC |
| Battery Type | Li-ion |
| Battery Capacity | 1.54 Kwh |
| Battery Warranty | 3 Years |
| Water Proof Rating | IP54 (Battery) |
| Motor Warranty | 3 Years |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Range
| Claimed Range | 60 km/charge |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | Yes |
| Charging Time(0-80%) | 4 Hrs |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Telescopic |
| Suspension Rear | Coil Spring |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| Tyre Size | Front :-3.00-10, Rear :-3.00-10 |
| Wheel Size | Front :-254 mm,Rear :-254 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
What's Included
| Battery Warranty | 3 Years |
| Charger Warranty | 1 Year |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Low battery alert | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Performance
- Motor & Battery
- Range
- Charging
- Underpinnings
- What's Included
- App Features
Compare Variants of Gaura Warrior 5G
Gaura Warrior 5G Lite Images
Gaura Warrior 5G Lite User Reviews
- All (1)
- Seat (1)
- Looks (1)
- Comfort (1)
- Latest
- Guara Nano Review..Overall bike is looking good and stylish.. but seat height is low in this varient.. could have been better for matching comfort in riding.. LFT battery is good with the upgrade in this situation.. Hope the battery life and durability will be better.. Overall stylish bike and worth buying for the money..Read More4
Top 10 Electric Bikes in India
- Electric
Ultraviolette F77Rs3,27,364* Onwards - Electric
Ola RoadsterRs1,13,133* Onwards - Electric
Revolt RV400Rs1,45,721* Onwards - Electric
Royal Enfield Flying Flea C6Rs2,90,240* Onwards - Electric
Ultraviolette X47 CrossoverRs2,66,293* Onwards - Electric
Oben Rorr EvoRs1,14,633* Onwards - Electric
Komaki RangerRs1,35,592* Onwards - Electric
Ola Roadster XRs96,219* Onwards - Electric
Ola Roadster X+Rs1,06,398* Onwards - Electric
Ola Roadster ProRs2,16,418* Onwards
Gaura Warrior 5G Competitors
Rs.59,999* Onwards
Rs.69,990* Onwards
Rs.81,669* Onwards
Rs.83,300* Onwards
Rs.55,555* Onwards
Users Also Viewed
- Gaura Warrior 5G
- Specifications
- User Reviews
- Bikes Loan EMI
- Dealers
