Gaura G6
Gaura G6 Price
| G6 STD 75 km/Hr154 km/charge4-5 Hr | ₹99,999 |
Gaura G6 Key Specs & Features
| Charging Time(0-80%) | 3 Hrs |
| Range | 154 km/charge |
| Battery Capacity | 3.3 Kwh |
| Kerb Weight | 103 kg |
| Top Speed | 75 km/Hr |
| Battery Warranty | 3 Years |
- Braking Type Combi Brake System
- LED Tail Light
- Speedometer Digital
- Odometer Digital
| Battery Warranty | 3 Years |
| Motor Warranty | 3 Years |
| Charger Warranty | 1 Year |
| Low battery alert | Yes |
- Key Specs
- Top Features
- What's Included
- App Features
- All Specifications
Gaura G6 comparison with similar Scooters
Gaura G6 Rs.99,999* Onwards | Rs.1,11,422* Onwards 483 Reviews | Rs.88,250* Onwards 5 Reviews | Rs.1,07,400* Onwards 140 Reviews | Rs.91,399* Onwards 2 Reviews | Rs.75,999* Onwards 82 Reviews | Rs.1,18,147* Onwards 95 Reviews | Rs.1,16,881* Onwards 69 Reviews | Rs.84,999* Onwards 103 Reviews |
| Riding Range154 km/charge | Riding Range94 km/charge | Riding Range86 km/charge | Riding Range127 km/charge | Riding Range113 km/charge | Riding Range123 km/charge | Riding Range102 km/charge | Riding Range176 km/charge | Riding Range108 km/charge |
| Battery Capacity3.3 Kwh | Battery Capacity2.2 Kwh | Battery Capacity1.8 Kwh | Battery Capacity3 Kwh | Battery Capacity2.5 Kwh | Battery Capacity2.9 Kwh | Battery Capacity3 Kwh | Battery Capacity3 Kwh | Battery Capacity2 Kwh |
| Power1.8 kW | Power4.4 kW | Power1.8 kW | Power- | Power- | Power4.3 kW | Power6 kW | Power11 kW | Power7 kW |
| Charging Time4-5 Hr | Charging Time5 Hr | Charging Time- | Charging Time- | Charging Time3.45 Hr | Charging Time8.3 Hr | Charging Time- | Charging Time- | Charging Time- |
| Top Speed75 km/Hr | Top Speed75 km/Hr | Top Speed68 km/Hr | Top Speed63 km/Hr | Top Speed55 km/Hr | Top Speed80 km/Hr | Top Speed80 km/Hr | Top Speed117 km/Hr | Top Speed101 km/Hr |
| Torque Motor- | Torque Motor140 Nm | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor22 Nm | Torque Motor22 Nm | Torque Motor- | Torque Motor- |
| Motor TypeBLDC | Motor TypeBLDC | Motor TypeBLDC | Motor TypeBLDC | Motor TypeHub Motor | Motor TypePMSM | Motor TypePMSM | Motor TypeMid Drive IPM | Motor TypeMid Drive IPM |
| Weight103 kg | Weight110 kg | Weight101 kg | Weight- | Weight107 kg | Weight125 kg | Weight118 kg | Weight109 kg | Weight105 kg |
| Currently Viewing | G6 vs iQube | G6 vs Orbiter | G6 vs Chetak | G6 vs Chetak C2501 | G6 vs Rizta | G6 vs Activa e | G6 vs S1 Pro | G6 vs S1 X |
- Running CostRs. /kms
- Saving per monthRs.
Gaura G6 Colours
Gaura G6 is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Blue
Gaura G6 Gallery
Gaura G6 has 15 images, view picture gallery of G6 .
Test Rides Available
- TEST RIDE AVAILABLE

- TEST RIDE AVAILABLE

- TEST RIDE AVAILABLE

- TEST RIDE AVAILABLE

- TEST RIDE AVAILABLE

Gaura G6 Range
The ARAI claimed range of Gaura G6 is 154 km/charge. This is the claimed range for all variants.
| Fuel Type | ARAI Range |
|---|---|
| Electric | 154 km/charge |
Ask anything & get answer in 48 hours
Gaura G6 Specifications
Engine and Transmission
| No. Of Batteries | 1 |
| Motor Power | 1.8 kW |
| Range (Eco Mode) | 120 km/charge |
| Starting | Push Button Start |
| Motor IP Rating | IP67 |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Additional Features Of Variant | Riding Modes - Eco | Sport | Power, Failure Alert Message, Percentage Of Charge, State Of Charge, Time To Charge, Can |
| Seat Type | Single |
| Body Graphics | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Underseat storage | Yes |
| Distance to Empty Indicator | Yes |
| Charger Output | 9 Amp. |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Braking Type | Combi Brake System |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Riding Modes | Yes |
| Additional Features | Riding Modes - Eco | Sport | Power, Failure Alert Message, Percentage Of Charge, State Of Charge, Time To Charge, Can |
| Passenger Footrest | Yes |
| Display | 3.5 Inch LCD |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Electric Scooters |
| Body Graphics | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 704 mm |
| Length | 1875 mm |
| Height | 1164 mm |
| Ground Clearance | 220 mm |
| Kerb Weight | 103 kg |
| Load Carrying Capacity | 150 kg |
| Additional Storage | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| LED Taillights | Yes |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Distance to Empty Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Front Brake Diameter | 220 mm |
| Rear Brake Diameter | 220 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Scooter Speed | high |
| Top Speed | 75 km/Hr |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Motor Type | BLDC |
| Peak Power | 2.7 kW |
| Battery Type | Li-ion |
| Battery Capacity | 3.3 Kwh |
| Battery Warranty | 3 Years |
| Water Proof Rating | IP67 (Battery) |
| Motor Warranty | 3 Years |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Range
| Claimed Range | 154 km/charge |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | Yes |
| Charging Time(0-80%) | 3 Hrs |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Telescopic |
| Suspension Rear | Coil Spring |
| Brakes Front | Disc |
| Brakes Rear | Disc |
| Tyre Size | Front :-90/90-12, Rear :-90/90-12 |
| Wheel Size | Front :-304.8 mm,Rear :-304.8 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
What’s Included
| Battery Warranty | 3 Years |
| Charger Warranty | 1 Year |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Low battery alert | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Performance
- Motor & Battery
- Range
- Charging
- Underpinnings
- What’s Included
- App Features
Gaura G6 Questions & answers
- FAQ
- Latest Questions
A) The Gaura G6 is an electric scooter
A) The Gaura G6 electric scooter has an electric motor.
A) Its top speed is approximately 72 km and is a good scooter for city rides and ... Read More
Best Electric Scooters
- Popular
- Upcoming
Gaura G6 Summary
The Gaura G6 is an electric scooter, available in 1 variant, at a starting price of Rs 99,999. The G6 produces a peak power of 2.7 kW. The battery capacity of the Gaura G6 STD is 3.3 Kwh. The weight of the G6 is 103 kg.The G6 comes with a Disc brake up front and Disc brake at the rear. As far as safety is concerned, it features Combi Brake System. You can buy the G6 in 1 colour - Blue.
Similar Scooters Like Gaura G6
Rs.1,20,300* Onwards
Rs.83,300* Onwards
Rs.1,04,740* Onwards
Rs.1,11,889* Onwards
Rs.1,11,499* Onwards
Rs.79,990* Onwards
Rs.1,19,990* Onwards
Rs.79,999* Onwards
Rs.99,999* Onwards
Rs.1,22,955* Onwards
Gaura G6 Brochure
Gaura G6 Price in India
Trending Gaura Electric Scooters
Gaura Electric Warrior 5GRs 62,999* Onwards
Gaura Electric Sniper 5GRs 52,990* Onwards
Gaura Electric G5Rs 79,999* Onwards
Gaura Electric Partner 5GRs 79,990* Onwards

