Gaura Partner 5G
Gaura Partner 5G Price
| Partner 5G STD 25 km/Hr70 km/charge4-5 Hr | ₹79,990 | ||
| Partner 5G Pro 25 km/Hr80 km/charge4-5 Hr | ₹86,990 |
Gaura Partner 5G Key Specs & Features
| Charging Time(0-80%) | 4 Hrs |
| Range | 70 km/charge |
| Battery Capacity | 2.69 Kwh |
| Kerb Weight | 75 kg |
| Top Speed | 25 km/Hr |
| Battery Warranty | 3 Years |
- Speedometer Digital
- Odometer Digital
| Battery Warranty | 3 Years |
| Motor Warranty | 3 Years |
| Charger Warranty | 1 Year |
| Low battery alert | Yes |
- Key Specs
- Top Features
- What's Included
- App Features
- All Specifications
Gaura Partner 5G comparison with similar Scooters
Gaura Partner 5G Rs.79,990* Onwards | Rs.91,550* Onwards 5 Reviews | Rs.1,07,400* Onwards 140 Reviews | Rs.91,399* Onwards 2 Reviews | Rs.84,999* Onwards 103 Reviews | Rs.59,999* Onwards 41 Reviews | Rs.69,990* Onwards 75 Reviews | Rs.81,669* Onwards 10 Reviews | Rs.83,300* Onwards 129 Reviews |
| Riding Range70 km/charge | Riding Range86 km/charge | Riding Range127 km/charge | Riding Range113 km/charge | Riding Range108 km/charge | Riding Range146 km/charge | Riding Range110 km/charge | Riding Range75-100 km/charge | Riding Range89 km/charge |
| Battery Capacity2.69 Kwh | Battery Capacity1.8 Kwh | Battery Capacity3 Kwh | Battery Capacity2.5 Kwh | Battery Capacity2 Kwh | Battery Capacity3 Kwh | Battery Capacity2.3 Kwh | Battery Capacity1.56 Kwh | Battery Capacity2 Kwh |
| Power250 W | Power1.8 kW | Power- | Power- | Power7 kW | Power3 kW | Power2.2 kW | Power249 W | Power1.2 kW |
| Charging Time4-5 Hr | Charging Time- | Charging Time- | Charging Time3.45 Hr | Charging Time- | Charging Time- | Charging Time5 Hr | Charging Time6 Hr | Charging Time4.5 Hr |
| Top Speed25 km/Hr | Top Speed68 km/Hr | Top Speed63 km/Hr | Top Speed55 km/Hr | Top Speed101 km/Hr | Top Speed70 km/Hr | Top Speed50 km/Hr | Top Speed25 km/Hr | Top Speed48 km/Hr |
| Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- |
| Motor TypeBLDC | Motor TypeBLDC | Motor TypeBLDC | Motor TypeHub Motor | Motor TypeMid Drive IPM | Motor Type- | Motor TypeBLDC | Motor TypeBrushless DC | Motor TypeBLDC |
| Weight75 kg | Weight101 kg | Weight- | Weight107 kg | Weight105 kg | Weight- | Weight96 kg | Weight62 kg | Weight93 kg |
| Currently Viewing | Partner 5G vs Orbiter | Partner 5G vs Chetak | Partner 5G vs Chetak C2501 | Partner 5G vs S1 X | Partner 5G vs S1 Z | Partner 5G vs E Luna | Partner 5G vs Jaunty-3W | Partner 5G vs Optima |
- Running CostRs. /kms
- Saving per monthRs.
Gaura Partner 5G Colours
Gaura Partner 5G is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Silver
Red
Grey
Blue
Gaura Partner 5G Gallery
Gaura Partner 5G has 15 images, view picture gallery of Partner 5G .
Test Rides Available
- TEST RIDE AVAILABLE

- TEST RIDE AVAILABLE

- TEST RIDE AVAILABLE

- TEST RIDE AVAILABLE

- TEST RIDE AVAILABLE

Gaura Partner 5G Range
The ARAI claimed range of Gaura Partner 5G is 70 km/charge. This is the claimed range for all variants.
| Fuel Type | ARAI Range |
|---|---|
| Electric | 70 km/charge |
Ask anything & get answer in 48 hours
Gaura Partner 5G Specifications
Engine and Transmission
| No. Of Batteries | 1 |
| Motor Power | 250 W |
| Starting | Push Button Start |
| Motor IP Rating | IP54 |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Additional Features Of Variant | Failure Alert Message, Percentage Of Charge, State Of Charge |
| Body Graphics | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Underseat storage | Yes |
| Distance to Empty Indicator | Yes |
| Charger Output | 6 Amp. |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Additional Features | Failure Alert Message, Percentage Of Charge, State Of Charge |
| Passenger Footrest | Yes |
| Display | 3.5 Inch LCD |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Electric Scooters |
| Body Graphics | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 690 mm |
| Length | 1900 mm |
| Height | 1200 mm |
| Ground Clearance | 170 mm |
| Kerb Weight | 75 kg |
| Load Carrying Capacity | 150 kg |
| Additional Storage | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | Bulb |
| Turn Signal Lamp | Bulb |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Distance to Empty Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Front Brake Diameter | 180 mm |
| Rear Brake Diameter | 180 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Scooter Speed | low |
| Top Speed | 25 km/Hr |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Motor Type | BLDC |
| Battery Type | Li-ion |
| Battery Capacity | 2.69 Kwh |
| Battery Warranty | 3 Years |
| Water Proof Rating | IP54 (Battery) |
| Motor Warranty | 3 Years |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Range
| Claimed Range | 70 km/charge |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | Yes |
| Charging Time(0-80%) | 4 Hrs |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Telescopic |
| Suspension Rear | Coil Spring |
| Brakes Front | Disc |
| Brakes Rear | Disc |
| Tyre Size | Front :-3.00-10, Rear :-3.00-10 |
| Wheel Size | Front :-254 mm,Rear :-254 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
What’s Included
| Battery Warranty | 3 Years |
| Charger Warranty | 1 Year |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Low battery alert | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Performance
- Motor & Battery
- Range
- Charging
- Underpinnings
- What’s Included
- App Features
Gaura Partner 5G Questions & answers
- FAQ
- Latest Questions
A) No, the Gaura Partner 5G electric scooter does not have a smartphone app.
A) The Gaura Partner 5G electric scooter can carry a maximum load of 150 kilograms.
A) Yes, the Gaura Partner 5G electric scooter is designed for urban use. It's ... Read More
A) The Gaura Partner 5G is an electric scooter powered by a BLDC motor and a ... Read More
Best Electric Scooters
- Popular
- Upcoming
Gaura Partner 5G Summary
The Gaura Partner 5G is an electric scooter, available in 2 variants, at a starting price of Rs 79,990. The battery capacity of the Gaura Partner 5G Pro is 2.69 Kwh. The weight of the Partner 5G is 75 kg.The Partner 5G comes with a Disc brake up front and Disc brake at the rear. You can buy the Partner 5G in 4 colours - Silver, Red, Grey, Blue.
Similar Scooters Like Gaura Partner 5G
Rs.89,999* Onwards
Rs.86,999* Onwards
Rs.90,022* Onwards
Rs.84,443* Onwards
Rs.69,499* Onwards
Rs.77,690* Onwards
Rs.59,999* Onwards
Rs.64,990* Onwards
Rs.60,073* Onwards
Rs.64,993* Onwards
Gaura Partner 5G Brochure
Gaura Partner 5G Price in India
Trending Gaura Electric Scooters
Gaura Electric Warrior 5GRs 62,999* Onwards
Gaura Electric Sniper 5GRs 52,990* Onwards
Gaura Electric G6Rs 99,999* Onwards
Gaura Electric G5Rs 79,999* Onwards

