13 Images
1 Colours
EeVe Xeniaa 2.0
Rs.86,999*
*Ex-showroom price in Delhi
EMI starts from ₹2,630
Don't miss out on the best offers this April
Key Specs & Features of Xeniaa 2.0
| Range | 70-80 km/charge |
| Battery Capacity | 1.2 Kwh |
| Kerb Weight | 71 kg |
| Top Speed | 25 km/Hr |
| Motor Power | 250 W |
| Motor | Bosch BLDC |
- Navigation
- Charging Point
- DRLs
- Boot Light
- Mobile Connectivity Bluetooth
- Speedometer Digital
- Tripmeter Digital
| Mobile Application | Yes |
| Geo-fencing | Yes |
| Anti theft alarm | Yes |
| Navigation assist | Yes |
| Low battery alert | Yes |
- Key Specs
- Top Features
- What's Included
- App Features
View Specs and Features
EeVe Xeniaa 2.0 Latest Updates
EeVe Xeniaa 2.0 Price: The price of the EeVe Xeniaa 2.0 in Delhi is Rs 86,999 (Ex-showroom). To know more about the EeVe Xeniaa 2.0 images, reviews, offers & other details, download the BikeDekho App.
EeVe Xeniaa 2.0 Colours: This variant is available in 1 colours: White.
EeVe Xeniaa 2.0 vs similarly priced variants of competitors: In this price range, you may also consider TVS Orbiter V1, which is priced at Rs 93,692, Ola S1X 2kWh, which is priced at Rs 92,776 and Ola S1 Z STD, which is priced at Rs 64,343.
EeVe Xeniaa 2.0 Price
| Ex-Showroom Price | Rs.86,999 |
| Bike Insurance | Rs.3,877 |
| On-Road Price in delhi | Rs.90,876 |
Top Variant
EeVe Xeniaa Colours
EeVe Xeniaa 2.0 is available in the following colours in India. View all Xeniaa STD, Xeniaa 2.0 images with different colour options on BikeDekho.
White
EeVe Xeniaa Mileage
| Fuel Type | ARAI Mileage |
|---|---|
| Electric | 70-80 km/charge |
EeVe Xeniaa 2.0 Specifications
Engine and Transmission
| Motor Power | 250 W |
| Starting | Push Button Start |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Bluetooth Connectivity | Bluetooth |
| Navigation | Yes |
| Geo Fencing | Yes |
| Anti Theft Alarm | Yes |
| USB Charging Port | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Additional Features Of Variant | Ignition switch, Bottle case, Music Speaker, Adjustable Levers, Reverse mode, IOT, Bluetooth speakers, EABS, Saddle Box Light, Keyless Experience, Geo-Tagging |
| Seat Type | Single |
| Body Graphics | Yes |
| Underseat storage | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Charging Point | Yes |
| Mobile Application | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| EBS | Yes |
| Additional Features | Ignition switch, Bottle case, Music Speaker, Adjustable Levers, Reverse mode, IOT, Bluetooth speakers, EABS, Saddle Box Light, Keyless Experience, Geo-Tagging |
| Display | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Electric Scooters |
| Body Graphics | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Boot Space | Yes |
| Width | 675 mm |
| Length | 1810 mm |
| Height | 1095 mm |
| Wheelbase | 1350 mm |
| Kerb Weight | 71 kg |
| Load Carrying Capacity | 140 kg |
| Additional Storage | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| DRLs | Yes |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Top Speed | 25 km/Hr |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Motor Type | Bosch BLDC |
| Drive Type | Hub Motor |
| Battery Type | Li-ion |
| Battery Capacity | 1.2 Kwh |
| Swappable Battery | Yes |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Range
| Claimed Range | 70-80 km/charge |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Telescopic |
| Brakes Front | Disc |
| Brakes Rear | Disc |
| Tyre Size | Front :-90/100-10, Rear :-90/100-10 |
| Wheel Size | Front :-254 mm,Rear :-254 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Frame | Tubular |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
What’s Included
| Mobile Application | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Geo-fencing | Yes |
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Navigation assist | Yes |
| Low battery alert | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Performance
- Motor & Battery
- Range
- Underpinnings
- What’s Included
- App Features
Compare Variants of EeVe Xeniaa
EeVe Xeniaa 2.0 Images
EeVe Xeniaa 2.0 User Reviews
Write a Review & Win ₹5000
Popular Mentions
- All (3)
- Performance (2)
- Maintenance (1)
- Experience (1)
- Service (1)
- Mileage (1)
- Comfort (1)
- More...
- Latest
- Superb ScooterThis scooter is superb and requires no maintenance. It has a lithium battery and consumes very little electricity.1
- About ScooterNice Scooter, Good Performance, Lovely Design, Comfortable to use, Good Mileage, and Fast Charging.1 2
- Maintenance Free Scooter.Overall good performance and good looking, Maintenance-free scooter. Service is excellent, it's my one-month riding experience.14 11
Top 10 Electric Bikes in India
- Electric
Ultraviolette F77Rs2,04,694* Onwards - Electric
Revolt RV400Rs1,45,721* Onwards - Electric
Ola RoadsterRs1,13,133* Onwards - Electric
Ultraviolette X47 CrossoverRs1,53,883* Onwards - Electric
Komaki RangerRs1,35,592* Onwards - Electric
Royal Enfield Flying Flea C6Rs2,04,694* Onwards - TEST RIDE AVAILABLEElectric
Ola Roadster XRs96,219* Onwards - TEST RIDE AVAILABLEElectric
Ola Roadster X+Rs1,06,398* Onwards - Electric
Raptee T 30Rs2,60,588* Onwards - Electric
Ola Roadster ProRs2,16,418* Onwards
Xeniaa Competitors
Rs.88,250* Onwards- TEST RIDE AVAILABLE
Rs.84,999* Onwards - TEST RIDE AVAILABLE
Rs.59,999* Onwards
Rs.91,399* Onwards
Rs.69,990* Onwards
Users Also Viewed
More Scooter Options to Consider
Calculate EMI
Your monthly EMI
₹2,630
Interest calculated at 9.7% for 36 months
Trending EeVe Bikes
Xeniaa Price in India
Choose your city
*Ex-showroom price in Delhi
×
We need your city to customize your experience
