Discontinued on Apr, 2020
Ducati Monster 797 BS4
Rs.8,60,000*
OnwardsLast recorded price in 2020 Delhi
Latest Ducati Bike was launched on March 2026
Ducati Monster 797 BS4 Price
The following details are indicative and subject to change.
| Monster 797 BS4 STD BS4 158 kmph17.7 kmpl803 cc DISCONTINUED | ₹8,60,000 | |
| Monster 797 BS4 Plus BS4 158 kmph17.7 kmpl803 cc DISCONTINUED | ₹8,70,000 |
Explore Similar Bikes
Kawasaki Z900Rs.9,99,000* Onwards
Triumph Street Triple 765Rs.10,86,300* Onwards
Kawasaki Z650Rs.7,26,000* Onwards
Triumph Trident 660Rs.8,99,000* Onwards
Benelli 502 CRs.5,80,000* Onwards
KTM 890 DukeRs.8,00,000* Onwards
Ducati Monster 797 BS4 Key Specs & Features
| Engine | 803 cc |
| Power | 73.41 PS |
| Torque | 67 Nm |
| Mileage | 17.7 kmpl |
| Kerb Weight | 193 kg |
| Brakes | Double Disc |
- ABS Dual Channel
- LED Tail Light
- Speedometer Digital
- Odometer Digital
- Tripmeter Digital
- Fuel gauge
- Tachometer Digital
- Key Specs
- Top Features
- All Specifications
View More Specifications
Ducati Monster 797 BS4 User Reviews
Based on1 User Review
Write a Review & Win ₹5000
Popular Mentions
- All (1)
- Price (1)
- Mileage (1)
- Latest
- The all new fully loaded Ducati monsterThe all-new Ducati monster plus 797 fully loaded with all accessories and exhaust total bike price. Its mileage is also awesome.1 3
- View All Ducati Monster 797 BS4 Reviews
Ducati Monster 797 BS4 Mileage
The ARAI claimed mileage of Ducati Monster 797 BS4 is 17.7 kmpl. This is the claimed mileage for all variants.
| Fuel Type | ARAI Mileage |
|---|---|
| Petrol | 17.7 kmpl |
Ducati Monster 797 BS4 Specifications
Engine and Transmission
| Engine Type | L-Twin cylinder, 2 Desmodromically actuated valves per cylinder |
| Displacement | 803 cc |
| Max Torque | 67 Nm @ 5750 rpm |
| No. of Cylinders | 2 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Valve Per Cylinder | 4 |
| Starting | Self Start Only |
| Fuel Supply | Fuel Injection |
| Clutch | APTC wet multiplate clutch with mechanical control |
| Gear Box | 6 speed |
| Bore | 88 mm |
| Stroke | 66 mm |
| Compression Ratio | 11.0:1 |
| Emission Type | bs4 |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Speedometer | Digital |
| Techometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Additional Features Of Variant | USB Power Socket, Ducati Multimedia System |
| Seat Type | Single |
| Clock | Digital |
| Stepup Seat | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Pass Switch | Yes |
| Clock | Digital |
| Additional Features | USB Power Socket, Ducati Multimedia System |
| Stepup Seat | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Mileage and Performance
| City Mileage | 17.7 kmpl |
| Highway Mileage | 21.8 kmpl |
| Acceleration (0-100 Kmph) | 4.94s |
| Quarter Mile | 13.49 s @ 150.38 kmph |
| Roll-ons (30-70 kmph) | 3.18s |
| Roll-ons (40-80 kmph) | 3.63s |
| Braking (60-0 Kmph) | 18.35m |
| Braking (80-0 Kmph) | 32.22m |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Sports Naked Bikes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Fuel Capacity | 16.5 L |
| Saddle Height | 805 mm |
| Wheelbase | 1435 mm |
| Dry Weight | 175 kg |
| Kerb Weight | 193 kg |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| LED Taillights | Yes |
| Low Oil Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Front Brake Diameter | 320 mm |
| Rear Brake Diameter | 245 mm |
| Radial Tyre | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| 0-100 Kmph (sec) | 4.94s |
| Top Speed | 158 kmph |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Peak Power | 73.41 PS @ 8250 rpm |
| Drive Type | Chain Drive |
| Transmission | Manual |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | No |
| Charging At Charging Station | No |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | 43 mm Kayaba USD fork |
| Suspension Rear | Sachs monoshock, pre-load and rebound adjustable |
| Brakes Front | Disc |
| Brakes Rear | Disc |
| ABS | Dual Channel |
| Tyre Size | Front :-120/70-ZR17 Rear :-180/55-ZR17 |
| Wheel Size | Front :-17 inch Rear :-17 inch |
| Wheels Type | Alloy |
| Frame | Tubular steel Trellis frame |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Mileage and Performance
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Performance
- Motor & Battery
- Charging
- Underpinnings
Did you find this information helpful?
Trending Ducati Bikes
- Popular
- Upcoming
Ducati Panigale V4Rs 32,05,100* Onwards
Ducati Streetfighter V4Rs 28,68,600* Onwards
Ducati MonsterRs 12,95,000* Onwards
Ducati Scrambler 800Rs 10,65,200* Onwards
Ducati Panigale V2Rs 19,11,900* Onwards
*Ex-showroom price in Delhi
×
We need your city to customize your experience

