Discontinued on Apr, 2017
Ducati Hyperstrada
Rs.10,10,143*
Last recorded price in 2017 Delhi
Latest Ducati Bike was launched on March 2026
Ducati Hyperstrada Price
The following details are indicative and subject to change.
| Hyperstrada STD 210 kmph937 cc DISCONTINUED | ₹10,10,143 |
Explore Similar Bikes
Rs.9,99,000* Onwards
Rs.10,86,300* Onwards
Rs.7,26,000* Onwards
Rs.12,95,000* Onwards
Rs.8,00,000* Onwards
Rs.8,99,000* Onwards
Rs.13,79,000* Onwards
Ducati Hyperstrada Key Specs & Features
| Engine | 937 cc |
| Power | 110.1 PS |
| Torque | 95 Nm |
| Kerb Weight | 210 kg |
| Brakes | Double Disc |
| Tyre Type | Tubeless |
- ABS Dual Channel
- Speedometer Digital
- Odometer Digital
- Fuel gauge
- Tachometer Digital
- Key Specs
- Top Features
- All Specifications
View More Specifications
Ducati Hyperstrada Specifications
Engine and Transmission
| Engine Type | Testastretta 11°, L-Twin Cylinder, 4 Valve Per Cylinder, Desmodromic, Liquid Cooled |
| Displacement | 937 cc |
| Max Torque | 95 Nm @ 7500 rpm |
| No. of Cylinders | 2 |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Valve Per Cylinder | 4 |
| Starting | Self Start Only |
| Clutch | Slipper And Self-Servo Wet Multiplate Clutch Mechanically Operated |
| Gear Box | 6 Speed |
| Bore | 88 mm |
| Stroke | 67.5 mm |
| Compression Ratio | 12.8:1 |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Connectivity | No |
| Speedometer | Digital |
| Tachometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Body Graphics | No |
| Clock | Digital |
| Passenger Backrest | No |
| Stepup Seat | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Carry Hook | No |
| Underseat Storage | No |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Speedometer | Digital |
| Tachometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Fuel Gauge | Digital |
| Clock | Digital |
| Carry Hook | No |
| Stepup Seat | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Mileage and Performance
| Acceleration (0-100 Kmph) | 3.6s |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Sports Naked Bikes |
| Body Graphics | No |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 920 mm |
| Length | 2095 mm |
| Height | 1320 mm |
| Fuel Capacity | 16 Ltrs |
| Wheelbase | 1485 mm |
| Kerb Weight | 210 kg |
| Seat height | 810 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Front Brake Diameter | 320 mm |
| Rear Brake Diameter | 245 mm |
| Radial Tyre | Yes |
| Tyre Brand | Pirelli Scorpion Trail |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| 0-100 Kmph (sec) | 3.6s |
| Top Speed | 210 kmph |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Peak Power | 110.1 PS @ 9000 rpm |
| Drive Type | Chain Drive |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | No |
| Charging At Charging Station | No |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | 43mm Used Forks |
| Suspension Rear | Progressive linkage with adjustable spring preload and rebound damping Sachs monoshock. Remote hydraulic spring preload adjustment. Aluminium single-sided swingarm |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| ABS | Dual Channel |
| Tyre Size | Front :-120/70-17 Rear :-180/55-17 |
| Wheel Size | Front :-17 inch Rear :-17 inch |
| Wheels Type | Alloy |
| Frame | Tubular Steel Trellis Frame |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
What's Included
| Vehicle Warranty | 2 Years or Km |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Mileage and Performance
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Performance
- Motor & Battery
- Charging
- Underpinnings
- What's Included
Did you find this information helpful?
Trending Ducati Bikes
- Popular
- Upcoming
Ducati Panigale V4Rs 32,05,100* Onwards
Ducati Streetfighter V4Rs 28,68,600* Onwards
Ducati Scrambler 800Rs 10,65,200* Onwards
Ducati MonsterRs 12,95,000* Onwards
Ducati Multistrada V4Rs 24,56,300* Onwards
*Ex-showroom price in Delhi
×
We need your city to customize your experience

