
View All Images
Ducati Diavel Diesel
Ducati Diavel Diesel Price
The following details are indicative and subject to change.
| Diavel Diesel Limited Edition 10 Kmpl1198.4 cc DISCONTINUED | ₹21,72,000 |
Explore Similar Bikes
Rs.15,99,000* Onwards
Rs.24,03,100* Onwards
Rs.28,03,000* Onwards
Rs.18,05,000* Onwards
Rs.20,23,000* Onwards
Rs.29,56,494* Onwards
Rs.25,71,000* Onwards
Rs.26,94,000* Onwards
Ducati Diavel Diesel Key Specs & Features
| Engine | 1198.4 cc |
| Power | 152.27 PS |
| Torque | 123 Nm |
| Mileage | 10 Kmpl |
| Kerb Weight | 239 Kg |
| Brakes | Double Disc |
- ABS Dual Channel
- Riding Modes
- Traction Control
- Power Modes
- Speedometer Digital
- Odometer Digital
- Tripmeter Digital
- Fuel gauge
- Tachometer Digital
- Key Specs
- Top Features
- All Specifications
Expert Review
Overview
The Ducati Diavel Diesel is a 666-unit limited edition variant of the regular Diavel. To create this motorcycle, Ducati’s design centre teamed up with Andrea Rosso, the Creative Director of Diesel Licenses. The Diavel Diesel sports a hand-brushed steel tank cover, passenger seat cover and flyscreen. Its body panels feature exposed weldings and rivets for a masculine look. The side air intakes are black anodised with weldings, and they also get red methacrylate covers with a machined Diesel mark. Apart from these features, the motorcycle also gets leather ribbed seat and billet rear view mirrors.
The mechanicals are the same as the regular Diavel, with the 1198.4cc, L-twin, liquid-cooled engine pumping out 152PS at 9000rpm and 123Nm arriving at 8000rpm. Electronic nannies includes three preset power modes (Urban, Touring and Sport riding modes), Ducati Traction Control (DTC), and Bosch cornering ABS. Ducati has also equipped this motorcycle with top-spec dual 320mm front discs with Brembo radial callipers, and a 265mm rear disc. The motorcycle rides on a set of Marzocchi 50mm forks and Sachs rear monoshock, both fully adjustable.
Ducati Diavel Diesel Gallery
Ducati Diavel Diesel has 5 images, view picture gallery of Diavel Diesel .
Ducati Diavel Diesel Mileage
The ARAI claimed mileage of Ducati Diavel Diesel is 10 Kmpl. This is the claimed mileage for all variants.
| Fuel Type | ARAI Mileage |
|---|---|
| Petrol | 10 Kmpl |
Ask anything & get answer in 48 hours
Ducati Diavel Diesel Specifications
Engine and Transmission
| Engine Type | Testastretta 11° L-Twin, 4 Desmodromically Actuated Valves Per Cylinder |
| Displacement | 1198.4 cc |
| Max Torque | 123 Nm @ 8000 rpm |
| No. of Cylinders | 2 |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Valve Per Cylinder | 4 |
| Starting | Self Start Only |
| Fuel Supply | Fuel Injection |
| Clutch | Slipper And Self-Servo Wet Multi-Plate Clutch With Hydraulic Control |
| Gear Box | 6 Speed |
| Bore | 106 mm |
| Stroke | 67.9 mm |
| Compression Ratio | 12.5:1 |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Connectivity | No |
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Tachometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Seat Type | Single |
| Body Graphics | No |
| Clock | Digital |
| Stepup Seat | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Carry Hook | No |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Pass Switch | Yes |
| Clock | Digital |
| Riding Modes | Yes |
| Traction Control | Yes |
| Power Modes | Yes |
| Additional Features | Ride by Wire, Ducati Safety Pack (ABS Bosch , Ducati Traction Control), Power Modes, Riding Modes, Front Turnsignals With Guidelight, Billet Mirrors, Rear Stand |
| Carry Hook | No |
| Stepup Seat | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Mileage and Performance
| ARAI Mileage | 10 Kmpl |
| Acceleration (0-100 Kmph) | 3.2s |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Cruiser Bikes, Tourer Bikes |
| Body Graphics | No |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Fuel Capacity | 17 L |
| Wheelbase | 1580 mm |
| Kerb Weight | 239 Kg |
| Seat height | 770 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| Low Oil Indicator | Yes |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Front Brake Diameter | 320 mm |
| Rear Brake Diameter | 265 mm |
| Radial Tyre | Yes |
| Tyre Brand | Pirelli Diablo Rosso II |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| 0-100 Kmph (sec) | 3.2s |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Peak Power | 152.27 PS @ 9000 rpm |
| Drive Type | Chain Drive |
| Transmission | Manual |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | No |
| Charging At Charging Station | No |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Marzocchi Fully Adjustable 50 mm USD Fork |
| Suspension Rear | Fully Adjustable Sachs Rear Shock With Progressive Linkage. Remote Spring Preload Adjustment. Single-Sided Aluminium Swingarm |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| ABS | Dual Channel |
| Tyre Size | Front :-120/70-ZR17, Rear :-240/45-ZR17 |
| Wheel Size | Front :-17 inch, Rear :-17 inch |
| Wheels Type | Alloy |
| Frame | Tubular Steel Trellis Frame |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
What's Included
| Vehicle Warranty | 2 Years or Km |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Mileage and Performance
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Performance
- Motor & Battery
- Charging
- Underpinnings
- What's Included
- App Features
Ducati Diavel Diesel Questions & answers
A) We would like to inform you that Ducati Diavel Diesel was a petrol fuel type ... Read More
Ducati Diavel Diesel Latest Updates
Trending Ducati Bikes
- Popular
- Upcoming
Ducati Panigale V4Rs 32,05,100* Onwards
Ducati Streetfighter V4Rs 28,68,600* Onwards
Ducati Scrambler 800Rs 10,65,200* Onwards
Ducati MonsterRs 12,95,000* Onwards
Ducati Multistrada V4Rs 24,56,300* Onwards
