Discontinued on Mar, 2020
BMW S 1000 RR BS4
Rs.18,50,000*
onwardsLast recorded price in 2020 Delhi
Latest BMW Bike was launched on April 2026
BMW S 1000 RR BS4 Price
The following details are indicative and subject to change.
| S 1000 RR BS4 STD 299 kmph12 kmpl999 cc DISCONTINUED | ₹18,50,000 | |
| S 1000 RR BS4 Pro BS4 299 kmph12 kmpl999 cc DISCONTINUED | ₹20,95,000 | |
| S 1000 RR BS4 Pro M Sport BS4 299 kmph12 kmpl999 cc DISCONTINUED | ₹22,95,000 |
Explore Similar Bikes
Rs.20,79,000* Onwards
Rs.23,25,000* Onwards
Rs.18,06,107* Onwards
Rs.12,49,000* Onwards
Rs.14,42,000* Onwards
Rs.12,95,000* Onwards
Rs.21,75,000* Onwards
Rs.19,11,900* Onwards
BMW S 1000 RR BS4 Key Specs & Features
| Engine | 999 cc |
| Power | 206.6 PS |
| Torque | 113 Nm |
| Mileage | 12 kmpl |
| Kerb Weight | 197 kg |
| Brakes | Double Disc |
- ABS Dual Channel
- Switchable ABS
- Riding Modes
- Traction Control
- Launch Control
- Power Modes
- Navigation
- Speedometer Digital
- Odometer Digital
- Tripmeter Digital
| Navigation assist | Yes |
- Key Specs
- Top Features
- App Features
- All Specifications
View More Specifications
BMW S 1000 RR BS4 Mileage
The ARAI claimed mileage of BMW S 1000 RR BS4 is 12 kmpl. This is the claimed mileage for all variants.
| Fuel Type | ARAI Mileage |
|---|---|
| Petrol | 12 kmpl |
BMW S 1000 RR BS4 Specifications
Engine and Transmission
| Engine Type | In-line 4-Cylinder, 4-Stroke, DOHC |
| Displacement | 999 cc |
| Max Torque | 113 Nm @ 11000 rpm |
| No. of Cylinders | 4 |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Valve Per Cylinder | 4 |
| Starting | Self Start Only |
| Fuel Supply | Fuel Injection |
| Clutch | Multiplate clutch in oil bath, anti-hopping clutch, with self-reinforcement |
| Gear Box | 6 Speed |
| Bore | 80 mm |
| Stroke | 49.7 mm |
| Compression Ratio | 13.3:1 |
| Emission Type | bs4 |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Connectivity | No |
| Navigation | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Tachometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Seat Type | Single |
| Body Graphics | Optional |
| Clock | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Switchable ABS | Yes |
| Pass Switch | Yes |
| Clock | Yes |
| Riding Modes | Yes |
| Traction Control | Yes |
| Power Modes | Yes |
| Launch Control | Yes |
| Additional Features | Dynamic Traction Control (DTC), Launch Control, Wheelie-Control (DTC), Coloured TFT screen, Passenger kit |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Mileage and Performance
| ARAI Mileage | 12 kmpl |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Super Bikes |
| Body Graphics | Optional |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 848 mm |
| Length | 2073 mm |
| Height | 1151 mm |
| Fuel Capacity | 16.5 L |
| Fuel Reserve | 4 L |
| Ground Clearance | 140 mm |
| Wheelbase | 1441 mm |
| Dry Weight | 175 kg |
| Kerb Weight | 197 kg |
| Total Weight | 407 kg |
| Load Carrying Capacity | 210 kg |
| Seat height | 824 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| Projector Headlights | Yes |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Low Oil Indicator | Yes |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Alternator | 450 W |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Front Brake Diameter | 320 mm |
| Rear Brake Diameter | 220 mm |
| Radial Tyre | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Top Speed | 299 kmph |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Peak Power | 206.6 PS @ 13500 rpm |
| Drive Type | Chain Drive |
| Battery Type | Lead Acid |
| Transmission | Manual |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | No |
| Charging At Charging Station | No |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Upside-down telescopic fork Ø 45 mm, compression and rebound stage adjustable, adjustable preload |
| Suspension Rear | WSBK Aluminium swing arm, full floater pro, compression and rebound damping adjustable, adjustable preload |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| ABS | Dual Channel |
| Tyre Size | Front :-120/70-ZR17, Rear :-190/55-ZR17 |
| Wheel Size | Front :-431.8 mm,Rear :-431.8 mm |
| Wheels Type | Aluminium cast |
| Frame | Bridge-type frame, cast aluminum, load-bearing engine |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Navigation assist | Yes |
| Low battery alert | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Mileage and Performance
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Performance
- Motor & Battery
- Charging
- Underpinnings
- App Features
Did you find this information helpful?
Trending BMW Bikes
- Popular
- Upcoming
BMW S 1000 RRRs 23,25,000* Onwards
BMW F 450 GSRs 4,70,000* Onwards
BMW G 310 RRRs 2,85,000* Onwards
BMW R 1300 GS AdventureRs 25,75,000* Onwards
BMW R 1300 GSRs 23,50,000* Onwards
*Ex-showroom price in Delhi
×
We need your city to customize your experience

