BMW R 1200 GS Adventure
BMW R 1200 GS Adventure Price
The following details are indicative and subject to change.
| R 1200 GS Adventure STD 200 kmph16 kmpl1170 cc DISCONTINUED | ₹17,25,000 | |
| R 1200 GS Adventure Pro 200 kmph16 kmpl1170 cc DISCONTINUED | ₹20,95,000 | |
| R 1200 GS Adventure Dynamic Plus 200 kmph16 Kmpl1170 cc DISCONTINUED | ₹21,30,000 |
Explore Similar Bikes
Triumph Tiger 900Rs.14,40,000* Onwards
BMW R 1300 GSRs.23,25,000* Onwards
Triumph Tiger 1200Rs.19,39,000* Onwards
Ducati DesertXRs.19,59,200* Onwards
BMW F 900 GSRs.15,50,000* Onwards
Honda XL750 TransalpRs.11,80,509* Onwards
Ducati Multistrada V2Rs.18,88,000* Onwards
Moto Guzzi V85 TTRs.15,40,000* Onwards
BMW R 1200 GS Adventure Key Specs & Features
| Engine | 1170 cc |
| Power | 125 PS |
| Torque | 125 Nm |
| Mileage | 16 kmpl |
| Kerb Weight | 263 Kg |
| Brakes | Double Disc |
- ABS Dual Channel
- Riding Modes Rain,Road
- Adjustable Windshield
- LED Tail Light
- Speedometer Analogue
- Odometer Digital
- Tripmeter Digital
- Fuel gauge
- Tachometer Analogue
- Key Specs
- Top Features
- All Specifications
Expert Review
Overview
The BMW R 1200 GS Adventure is as big and as brawny as it gets. Loaded to the brim with off-road-focussed bits and bobs, there’s nothing this massive motorcycle can’t conquer. While the design language is similar to the other GS models, the Adventure variant sports full crash protection bar on the sides, covering the engine as well. At a gargantuan 30 litres, the Adventure variant’s fuel tank capacity is 10 litres bigger than the regular R 1200 GS. The on-board computer in the multifunction display keeps track of fuel consumption, distance and a whole lot more info. There’s also a small compartment above the fuel tank to store knick-knacks.
The BMW R 1200 GS Adventure is powered by a 1170cc, liquid-cooled, DOHC flat-twin engine. It generates 125PS of power at 7750rpm, and 125Nm of torque at 6500rpm. Coupled with a 6-speed transmission, the motorcycle is capable of reaching a top speed of over 200 kmph. It may not sound like much by today’s big bike standards but the GS’ off-road capabilities are unparalleled. This is thanks to the BMW Motorrad Telelever front and a BMW Motorrad Paralever adjustable rear suspension. The R 1200 GS Adventure also gets two riding modes, ‘Rain’ and ‘Road’. The BMW R 1200 GS Adventure competes with the Ducati Multistrada 1200 Enduro and Triumph Tiger 1200 XCx in the Indian market.
BMW R 1200 GS Adventure Colours
BMW R 1200 GS Adventure is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Racing Red
Rallye style
Exclusive Style
BMW R 1200 GS Adventure Gallery
BMW R 1200 GS Adventure has 11 images, view picture gallery of R 1200 GS Adventure .
BMW R 1200 GS Adventure User Reviews
- All (1)
- Power (1)
- Latest
- The graceful BMW R1200 GS AdventureThis machine is made for the people those who love touring and off-roading. This bike is phenomenal in terms of power and design.
- View All BMW R 1200 GS Adventure Reviews
BMW R 1200 GS Adventure Mileage
The ARAI claimed mileage of BMW R 1200 GS Adventure is 16 kmpl. This is the claimed mileage for all variants.
| Fuel Type | ARAI Mileage |
|---|---|
| Petrol | 16 kmpl |
BMW R 1200 GS Adventure Specifications
Engine and Transmission
| Engine Type | Flat Twin Engine, Four Stroke, DOHC |
| Displacement | 1170 cc |
| Max Torque | 125 Nm @ 6500 rpm |
| No. of Cylinders | 2 |
| Cooling System | Air and Liquid Cooled |
| Valve Per Cylinder | 4 |
| Starting | Self Start Only |
| Fuel Supply | Fuel Injection |
| Clutch | Wet clutch with an anti-hopping function, hydraulic activation |
| Gear Box | 6 Speed |
| Bore | 101 mm |
| Stroke | 73 mm |
| Compression Ratio | 12.5:1 |
| Emission Type | bs4 |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Analogue and Digital |
| Speedometer | Analogue |
| Techometer | Analogue |
| Tripmeter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Additional Features Of Variant | Riding Modes, ASC (Automatic Stability Control), BMW Motorrad IntegralABS, BMW Motorrad Paralever, BMW Motorrad Telelever, Steering Stabilizer, Electronic Immobilise, On-Board Computer, Adjustable Foot-Brake Lever, Luggage Rack, Handbrake Lever Adjustable, Centre Stand, Clutch Lever Adjustable, Engine skid plate, Adjustable Gear Lever, Two-Section, Dual-Seat, WindscreenAdjustable, Anti-Hopping Clutch |
| Seat Type | Split |
| Body Graphics | Yes |
| Clock | Yes |
| Stepup Seat | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Speedometer | Analogue |
| Tachometer | Analogue |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Fuel Gauge | Digital |
| Pass Switch | Yes |
| Clock | Yes |
| Engine Immobilizer | Yes |
| Riding Modes | Rain,Road |
| Adjustable Windscreen | Yes |
| Additional Features | Riding Modes, ASC (Automatic Stability Control), BMW Motorrad IntegralABS, BMW Motorrad Paralever, BMW Motorrad Telelever, Steering Stabilizer, Electronic Immobilise, On-Board Computer, Adjustable Foot-Brake Lever, Luggage Rack, Handbrake Lever Adjustable, Centre Stand, Clutch Lever Adjustable, Engine skid plate, Adjustable Gear Lever, Two-Section, Dual-Seat, WindscreenAdjustable, Anti-Hopping Clutch |
| Stepup Seat | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Mileage and Performance
| ARAI Mileage | 16 kmpl |
| Acceleration (0-100 Kmph) | 3.7s |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Adventure Tourer Bikes |
| Body Graphics | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 980 mm |
| Length | 2255 mm |
| Height | 1450 mm |
| Fuel Capacity | 30 L |
| Fuel Reserve | 4 L |
| Saddle Height | 890 mm |
| Ground Clearance | 195 mm |
| Wheelbase | 1496 mm |
| Dry Weight | 217 kg |
| Kerb Weight | 263 Kg |
| Total Weight | 480 kg |
| Load Carrying Capacity | 217 kg |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | Halogen |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| LED Taillights | Yes |
| Pilot Lamps | Yes |
| Alternator | 510 W |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Front Brake Diameter | 305 mm |
| Rear Brake Diameter | 276 mm |
| Radial Tyre | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| 0-100 Kmph (sec) | 3.7s |
| Top Speed | 200 kmph |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Peak Power | 125 PS @ 7750 rpm |
| Drive Type | Shaft Drive |
| Battery Type | Lead Acid |
| Transmission | Manual |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | No |
| Charging At Charging Station | No |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | BMW Motorrad Telelever; stanchion diameter 37 mm, central spring strut |
| Suspension Rear | Cast aluminium single-sided swing arm with BMW Motorrad Paralever; WAD strut (travel-related damping), spring pre-load hydraulically adjustable (continuously variable) at handwheel, rebound damping ad |
| Brakes Front | Disc |
| Brakes Rear | Disc |
| ABS | Dual Channel |
| Tyre Size | Front :-120/70-R19, Rear :-170/60-R17 |
| Wheel Size | Front :-482.6 mm,Rear :-431.8 mm |
| Wheels Type | Spoke |
| Frame | Two-section frame, front- and bolted on rear frame, load-bearing engine |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Mileage and Performance
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Performance
- Motor & Battery
- Charging
- Underpinnings
BMW R 1200 GS Adventure Brochure
Trending BMW Bikes
- Popular
- Upcoming
BMW S 1000 RRRs 23,25,000* Onwards
BMW G 310 RRRs 2,85,000* Onwards
BMW R 1300 GS AdventureRs 25,75,000* Onwards
BMW R 1300 GSRs 23,25,000* Onwards
BMW M 1000 RRs 33,50,000* Onwards


