Discontinued on Apr, 2020
BMW K 1600 B BS4
Rs.28,70,000*
onwardsLast recorded price in 2020 Delhi
Latest BMW Bike was launched on March 2026
BMW K 1600 B BS4 Price
The following details are indicative and subject to change.
| ย | ||
|---|---|---|
| BMW K 1600 B BS4 Pro BS4 200 kmph1649 cc DISCONTINUED | โน28,70,000 | ย |
| BMW K 1600 B BS4 Grand America BS4 200 kmph1649 cc DISCONTINUED | โน31,95,000 | ย |
Explore Similar Bikes
Indian Chieftain Dark HorseRs.31,99,999* Onwards
BMW K 1600 BaggerRs.35,62,000* Onwards
BMW K 1600 GTLRs.35,62,000* Onwards
Indian Chieftain LimitedRs.34,25,556* Onwards
BMW R 18 TranscontinentalRs.23,00,000* Onwards
Indian ChieftainRs.37,11,000* Onwards
BMW R 1250 RTRs.26,66,000* Onwards
BMW K 1600 B BS4 Key Specs & Features
| Engine | 1649 cc |
| Power | 160.43 PS |
| Torque | 175 Nm |
| Kerb Weight | 336 kg |
| Brakes | Double Disc |
| Tyre Type | Tubeless |
- ABS Dual Channel
- Riding Modes
- Traction Control
- Cruise Control
- Quick Shifter
- Navigation
- Adjustable Windshield
- LED Tail Light
- Speedometer Analogue
- Odometer Digital
| Navigation assist | Yes |
- Key Specs
- Top Features
- App Features
- All Specifications
View More Specifications
BMW K 1600 B BS4 Specifications
Engine and Transmission
| Engine Type | In-line 6-Cylinder Engine, 4-Stroke, 4-Valves Per Cylinder, DOHC |
| Displacement | 1649 cc |
| Max Torque | 175 Nm @ 5250 rpm |
| No. of Cylinders | 6 |
| Cooling System | Liquid and Oil Cooled |
| Valve Per Cylinder | 4 |
| Starting | Self Start Only |
| Fuel Supply | Fuel Injection |
| Clutch | Multiple-disc clutch in oil bath |
| Gear Box | 6-Speed |
| Bore | 72 mm |
| Stroke | 67.5 mm |
| Compression Ratio | 12.2:1 |
| Emission Type | bs4 |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Analogue and Digital |
| Navigation | Yes |
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Cruise Control | Yes |
| Speedometer | Analogue |
| Techometer | Analogue |
| Tripmeter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Central Locking | Yes |
| Additional Features Of Variant | ABS Pro, DTC Dynamic Traction Control, Dynamic ESA, Electronic immobilizer, Heated grips, Multi-Controller, Info Flat Screen, Seat heating, Power socket, Cruise Control, On-board computer, One key for all locks, Riding Modes, Handbrake lever adjustable, Clutch lever adjustable, One-piece seat bench, Windscreen adjustable, Keyless Ride, Gear Shift Assistant Pro, Hill Start Control, Audio system ECE with preparation for GPS Device, Reverse Gear, Anti Hopping Clutch, Engine protection bar |
| Seat Type | Single |
| Clock | Digital |
| Passenger Backrest | Yes |
| Stepup Seat | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Speedometer | Analogue |
| Tachometer | Analogue |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Pass Switch | Yes |
| Clock | Digital |
| Engine Immobilizer | Yes |
| Riding Modes | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Traction Control | Yes |
| Quick Shifter | Yes |
| Adjustable Windscreen | Yes |
| Additional Features | ABS Pro, DTC Dynamic Traction Control, Dynamic ESA, Electronic immobilizer, Heated grips, Multi-Controller, Info Flat Screen, Seat heating, Power socket, Cruise Control, On-board computer, One key for all locks, Riding Modes, Handbrake lever adjustable, Clutch lever adjustable, One-piece seat bench, Windscreen adjustable, Keyless Ride, Gear Shift Assistant Pro, Hill Start Control, Audio system ECE with preparation for GPS Device, Reverse Gear, Anti Hopping Clutch, Engine protection bar |
| Stepup Seat | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Tourer Bikes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 1000 mm |
| Length | 2489 mm |
| Height | 1465 mm |
| Fuel Capacity | 26.5 L |
| Fuel Reserve | 4 L |
| Saddle Height | 750 mm |
| Wheelbase | 1618 mm |
| Dry Weight | 224 kg |
| Kerb Weight | 336 kg |
| Total Weight | 560 kg |
| Load Carrying Capacity | 224 kg |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| LED Taillights | Yes |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Low Oil Indicator | Yes |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Alternator | 700 W |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Front Brake Diameter | 320 mm |
| Rear Brake Diameter | 320 mm |
| Radial Tyre | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Top Speed | 200 kmph |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Peak Power | 160.43 PS @ 7750 rpm |
| Drive Type | Shaft Drive |
| Battery Type | Lead Acid |
| Transmission | Manual |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | No |
| Charging At Charging Station | No |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | BMW Motorrad Duolever; central spring strut |
| Suspension Rear | BMW Motorrad Paralever |
| Brakes Front | Disc |
| Brakes Rear | Disc |
| ABS | Dual Channel |
| Tyre Size | Front :-120/70-ZR17, Rear :-190/55-ZR17 |
| Wheel Size | Front :-431.8 mm,Rear :-431.8 mm |
| Wheels Type | Cast aluminum |
| Frame | Bridge-type frame, cast aluminum, load-bearing engine |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Navigation assist | Yes |
| Low battery alert | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Performance
- Motor & Battery
- Charging
- Underpinnings
- App Features
Did you find this information helpful?
Trending BMW Bikes
- Popular
- Upcoming
BMW S 1000 RRRs 23,25,000* Onwards
BMW G 310 RRRs 2,85,000* Onwards
BMW R 1300 GS AdventureRs 25,75,000* Onwards
BMW R 1300 GSRs 23,25,000* Onwards
BMW M 1000 RRs 33,50,000* Onwards
*Ex-showroom price in Delhi
ร
We need your city to customize your experience

