8 Images
1 Colours
Zelio Little Gracy Lead Acid 48V 32AH
Key Specs & Features of Little Gracy Lead Acid 48V 32AH
| Range | 55-60 km/charge |
| Battery Capacity | 1.54 Kwh |
| Kerb Weight | 80 kg |
| Top Speed | 25 km/Hr |
| Motor | BLDC |
| Brakes | Drum |
- Keyless Ignition
- Speedometer Digital
- Odometer Digital
- Tripmeter Digital
| Motor Warranty | 2 |
| Anti theft alarm | Yes |
| Low battery alert | Yes |
- Key Specs
- Top Features
- What's Included
- App Features
Zelio Little Gracy Lead Acid 48V 32AH Latest Updates
Zelio Little Gracy Lead Acid 48V 32AH Price: The price of the Zelio Little Gracy Lead Acid 48V 32AH in Delhi is Rs 49,500 (Ex-showroom). To know more about the Zelio Little Gracy Lead Acid 48V 32AH images, reviews, offers & other details, download the BikeDekho App.
Zelio Little Gracy Lead Acid 48V 32AH Colours: This variant is available in 1 colours: Grey.
Zelio Little Gracy Lead Acid 48V 32AH vs similarly priced variants of competitors: In this price range, you may also consider Vida VX2 Go BaaS, which is priced at Rs 48,186, Komaki X One Graphene, which is priced at Rs 38,032 and Ola S1 Z STD, which is priced at Rs 64,343.
Zelio Little Gracy Lead Acid 48V 32AH Price
| Ex-Showroom Price | Rs.49,500 |
| Bike Insurance | Rs.3,269 |
| On-Road Price in delhi | Rs.52,769 |
Zelio Little Gracy Colours
Zelio Little Gracy Lead Acid 48V 32AH is available in the following colours in India. View all Little Gracy Lead Acid 48V 32AH, Little Gracy Lead Acid 60V 32AH, Little Gracy Li-Ion images with different colour options on BikeDekho.
Grey
Zelio Little Gracy Mileage
| Fuel Type | ARAI Mileage |
|---|---|
| Electric | 55-60 km/charge |
Zelio Little Gracy Lead Acid 48V 32AH Specifications
Engine and Transmission
| No. Of Batteries | 1 |
| Starting | Self Start Only |
| Fuel Supply | Electronic Injection |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Anti Theft Alarm | Yes |
| USB Charging Port | Yes |
| Keyless Ignition | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Central Locking | Yes |
| Additional Features Of Variant | Parking Switch, Auto Repair Switch |
| Seat Type | Single |
| Body Graphics | Yes |
| Passenger Backrest | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Central Locking | Yes |
| Additional Features | Parking Switch, Auto Repair Switch |
| Passenger Footrest | Yes |
| Display | Digital |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Electric Scooters |
| Body Graphics | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Kerb Weight | 80 kg |
| Load Carrying Capacity | 150 kg |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Scooter Speed | low |
| Top Speed | 25 km/Hr |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Motor Type | BLDC |
| Drive Type | Hub Motor |
| Battery Type | Lead Acid |
| Battery Capacity | 1.54 Kwh |
| Reverse Assist | Yes |
| Motor Warranty | 2 |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Range
| Claimed Range | 55-60 km/charge |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Brakes Front | Drum |
| Brakes Rear | Drum |
| Tyre Size | Front :-3.00-10 Rear :-3.00-10 |
| Wheel Size | Front :-254 mm,Rear :-254 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
What’s Included
| Vehicle Warranty | 2 Years |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Low battery alert | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Performance
- Motor & Battery
- Range
- Charging
- Underpinnings
- What’s Included
- App Features
Compare Variants of Zelio Little Gracy
Zelio Little Gracy Lead Acid 48V 32AH Images
Zelio Little Gracy Lead Acid 48V 32AH User Reviews
- All (3)
- Looks (1)
- Price (1)
- Speed (1)
- Comfort (1)
- Small (1)
- Maintenance (1)
- Latest
- Super Ride For Girl and New Learning Peoplesort ample number of companies who are supplying EV bikes, but we loved with this product as they are built quality there model, they designed their colour everything is superb. we recommend all the people who are interested in riding EV bikes. Then they can go with this bike. We are so impressed with this brand product Their built quality there looks and colours are so amazing that we cannot able to stop us to buy it. The average of this is super as it only consume two units of electricity and we recommend all the people to go with this bike as the best quality. The colour are so beautiful and we are sure you will going to love it. Yes we recommend people to buy it and go with EV. It will save the environment as well as new learner can also go with this ride, and I am for sure that they will going to love it for long running as well.Read More
- Budget frienly scootyBest ev scooty in india with budgets sablog ise lijiye mene bhi li hai bahut mst hai asi scooty aur ittne achew budget me nii mil sakti 4 ghnte me charge aur mast chalaoo 100km tak ek baar app log jarur le bahut hi jyada confirtable hai koi bhi easily chala skta hai easy hai bujurg aur bachoo ke liyee.Read More1 1
- zelio little gracy is nice bikevery comfortable easy to drive maintenance is also very affordable speed is also good charging time is very less even after small charge it will ready to drive. my whole family love it . its this price range it best and bought friendly option for electric scooty lovers and those who drive between 20 to 30 km a dayRead More
Top 10 Electric Bikes in India
- Electric
Ultraviolette F77Rs2,04,694* Onwards - Electric
Revolt RV400Rs1,45,721* Onwards - Electric
Ola RoadsterRs1,13,133* Onwards - Electric
Ultraviolette X47 CrossoverRs1,53,883* Onwards - Electric
Komaki RangerRs1,35,592* Onwards - TEST RIDE AVAILABLEElectric
Ola Roadster XRs96,219* Onwards - TEST RIDE AVAILABLEElectric
Ola Roadster X+Rs1,06,398* Onwards - Electric
Raptee T 30Rs2,60,588* Onwards - Electric
Royal Enfield Flying Flea C6Rs2,04,694* Onwards - Electric
Ola Roadster ProRs2,16,418* Onwards
Little Gracy Competitors
Rs.44,990* Onwards
Rs.34,999* Onwards- TEST RIDE AVAILABLE
Rs.59,999* Onwards
Rs.35,280* Onwards
Rs.55,555* Onwards
Zelio Showrooms in Delhi
- N.K. Trading Co. - Nangloi
53, Ratan Bagh, Near Amar Dharam Kanta, Kamruddin Nagar, Rohtak Road, Nangloi, Delhi, 110041
