26 Images
2 Colours
Zelio Eeva Eco Lead Acid 60V 32Ah
Key Specs & Features of Eeva Eco Lead Acid 60V 32Ah
| Range | 70 km/charge |
| Battery Capacity | 1.92 Kwh |
| Kerb Weight | 80 kg |
| Motor | BLDC |
| Brakes | Drum |
| Tyre Type | Tubeless |
- Speedometer Digital
- Odometer Digital
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Low battery alert | Yes |
- Key Specs
- Top Features
- App Features
Zelio Eeva Eco Lead Acid 60V 32Ah Latest Updates
Zelio Eeva Eco Lead Acid 60V 32Ah Price: The price of the Zelio Eeva Eco Lead Acid 60V 32Ah in Delhi is Rs 52,000 (Ex-showroom). To know more about the Zelio Eeva Eco Lead Acid 60V 32Ah images, reviews, offers & other details, download the BikeDekho App.
Zelio Eeva Eco Lead Acid 60V 32Ah Colours: This variant is available in 2 colours: Sea Green,Grey.
Zelio Eeva Eco Lead Acid 60V 32Ah vs similarly priced variants of competitors: In this price range, you may also consider Yakuza Rubie 48V, which is priced at Rs 38,318, Komaki X One Graphene, which is priced at Rs 38,032 and Ola S1 Z STD, which is priced at Rs 64,343.
Zelio Eeva Eco Lead Acid 60V 32Ah Price
| Ex-Showroom Price | Rs.52,000 |
| Bike Insurance | Rs.3,309 |
| On-Road Price in delhi | Rs.55,309 |
Zelio Eeva Eco Colours
Zelio Eeva Eco Lead Acid 60V 32Ah is available in the following colours in India. View all Eeva Eco Lead Acid 48V 32Ah, Eeva Eco LX, Eeva Eco Lead Acid 60V 32Ah, Eeva Eco ZX, Eeva Eco Lithium Ion 60V 30Ah images with different colour options on BikeDekho.
Sea Green
Grey
Zelio Eeva Eco Mileage
| Fuel Type | ARAI Mileage |
|---|---|
| Electric | 70 km/charge |
Zelio Eeva Eco Lead Acid 60V 32Ah Specifications
Engine and Transmission
| No. Of Batteries | 1 |
| Starting | Push Button Start |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Anti Theft Alarm | Yes |
| USB Charging Port | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Central Locking | Yes |
| Seat Type | Single |
| Body Graphics | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Underseat Storage | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Central Locking | Yes |
| Additional Features | Parking Gear, Auto Repair Switch |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Electric Scooters |
| Body Graphics | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Kerb Weight | 80 kg |
| Load Carrying Capacity | 150 kg |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Scooter Speed | low |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Motor Type | BLDC |
| Drive Type | Hub Motor |
| Battery Type | Lead Acid |
| Battery Capacity | 1.92 Kwh |
| Reverse Assist | Yes |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Range
| Claimed Range | 70 km/charge |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Hydraulic |
| Suspension Rear | Hydraulic |
| Front Brake | Drum |
| Rear Brake | Drum |
| Tyre Size | Front :-90/100-10,Rear :-90/100-10 |
| Wheel Size | Front :-254 mm,Rear :-254 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
What's Included
| Vehicle Warranty | 2 Years |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Low battery alert | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Performance
- Motor & Battery
- Range
- Charging
- Underpinnings
- What's Included
- App Features
Compare Variants of Zelio Eeva Eco
Zelio Eeva Eco Lead Acid 60V 32Ah Images
Zelio Eeva Eco Lead Acid 60V 32Ah User Reviews
- All (1)
- Looks (1)
- Lights (1)
- Safety (1)
- Performance (1)
- Comfort (1)
- Latest
- Performance and looksGood in performance and look is excellent , it makes the world eco friendly as it runs with battery it's ride is very smooth and comfortable with safety features it makes the ride safe and its features are also very diverse , it's light in front and back is so bright and maintainance is very affordableRead More2
Top 10 Electric Bikes in India
- Electric
Ultraviolette F77Rs3,17,186* Onwards - Electric
Revolt RV400Rs1,45,721* Onwards - Electric
Ola RoadsterRs1,13,133* Onwards - Electric
Royal Enfield Flying Flea C6Rs2,90,240* Onwards - Electric
Ultraviolette X47 CrossoverRs2,66,293* Onwards - Electric
Oben Rorr EvoRs1,14,633* Onwards - Electric
Komaki RangerRs1,35,592* Onwards - Electric
Ola Roadster XRs96,219* Onwards - Electric
Ola Roadster X+Rs1,06,398* Onwards - Electric
Ola Roadster ProRs2,16,418* Onwards
Zelio Eeva Eco Competitors
Rs.35,280* Onwards
Rs.34,999* Onwards
Rs.59,999* Onwards
Rs.55,555* Onwards
Rs.59,640* Onwards
Zelio Showrooms in Delhi
- N.K. Trading Co. - Nangloi
53, Ratan Bagh, Near Amar Dharam Kanta, Kamruddin Nagar, Rohtak Road, Nangloi, Delhi, 110041
