
Yamaha RX 100 (1985 - 1996) Specifications
| Mileage | - |
| Displacement | 98 cc |
| Engine Type | Air-Cooled, Single-Cylinder, Gasoline 7 Port Torque Induction |
| No. of Cylinders | 1 |
| Max Power | 11 PS @ 7500 rpm |
| Max Torque | 10.39 Nm @ 6500 rpm |
| Front Brake | Drum |
| Rear Brake | Drum |
| Fuel Capacity | 10 L |
| Body Type | Commuter Bikes |
| Fuel Type | Petrol |
Yamaha RX 100 (1985 - 1996) Features
| ABS | No |
| Speedometer | Analogue |
| Odometer | Analogue |
| Fuel gauge | Yes |
| Transmission | Manual |
| Fuel Tank | 10 L |
| Seat Height | 765 mm |
Yamaha RX 100 (1985 - 1996) Specifications
Engine and Transmission
| Engine Type | Air-Cooled, Single-Cylinder, Gasoline 7 Port Torque Induction |
| Displacement | 98 cc |
| Max Torque | 10.39 Nm @ 6500 rpm |
| No. of Cylinders | 1 |
| Valve Per Cylinder | 2 |
| Starting | Kick Start Only |
| Fuel Supply | Carburetor |
| Gear Box | 4 Speed |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Analogue |
| Speedometer | Analogue |
| Odometer | Analogue |
| Seat Type | Single |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Speedometer | Analogue |
| Odometer | Analogue |
| Pass Switch | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Commuter Bikes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 740 mm |
| Length | 1965 mm |
| Height | 1040 mm |
| Fuel Capacity | 10 L |
| Ground Clearance | 136 mm |
| Wheelbase | 1245 mm |
| Seat height | 765 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | Halogen |
| Taillight | Bulb |
| Turn Signal Lamp | Bulb |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Top Speed | 110 kmph |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Peak Power | 11 PS @ 7500 rpm |
| Drive Type | Chain Drive |
| Transmission | Manual |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | No |
| Charging At Charging Station | No |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Telescopic Fork |
| Suspension Rear | Swing Arm (Adjustable 5 Positions) |
| Front Brake | Drum |
| Rear Brake | Drum |
| ABS | No |
| Tyre Size | Front :-2.50 / 18 Rear :-2.50 / 18 |
| Wheel Size | Front :-18 inch Rear :-18 inch |
| Tyre Type | Tube |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Performance
- Motor & Battery
- Charging
- Underpinnings
Comfort User Reviews of Yamaha RX 100 (1985 - 1996)
Based on3 User Reviews
Write a Review & Win ₹5000
Popular Mentions
- All (3)
- Comfort (3)
- Maintenance (1)
- Engine (1)
- Latest
- Would say it's pretty decentWould say it's pretty decent compared from the production date. Comfortable, with good milege and a low maintenance cost. Fair enough.
- Awesome bikeThis Bike of Yamaha is Awesome I used this bike for 30 years and this is so comfortable and handy.1
- Great BikeI want this bike in 4 stock engines. This bike is very comfortable to ride in the city as well as the village areas. I want to request Yamaha company to please launch this bike with the simple feature.Read More2
- View All Yamaha RX 100 (1985 - 1996) Reviews
Did you find this information helpful?
Popular Yamaha Two Wheelers
- Bikes
- Scooters
Yamaha R15 V4Rs 1,71,100* Onwards
Yamaha XSR 155Rs 1,49,990* Onwards
Yamaha MT 15 Version 2.0Rs 1,62,800* Onwards
Yamaha 2025 FZ-S FiRs 1,28,600* Onwards
Yamaha FZS-FI V3Rs 1,12,693* Onwards
Yamaha RayZR 125 Fi HybridRs 76,960* Onwards
Yamaha Fascino 125 Fi HybridRs 76,500* Onwards
Yamaha Aerox 155Rs 1,43,120* Onwards
Yamaha EC-06Rs 1,67,600* Onwards
Yamaha Fascino 125 Fi Hybrid (2019-2025)Rs 74,910* Onwards
Upcoming Yamaha Bikes & Scooters
- Bikes
- Scooters
*Ex-showroom price in Delhi
×
We need your city to customize your experience