Discontinued on May, 2016
TVS XL Super
Rs.27,432*
Last recorded price in 2016 Delhi
Latest TVS Scooter was launched on March 2026
TVS XL Super Price
The following details are indicative and subject to change.
| XL Super SE 55 kmph67 Kmpl69.9 cc DISCONTINUED | ₹27,432 |
Explore Similar Scooters
TVS XL100Rs.44,550* Onwards
Green UdaanRs.24,499* Onwards
Komaki XR1Rs.29,999* Onwards
TVS XL Super Key Specs & Features
| Engine | 69.9 cc |
| Power | 3.5 PS |
| Torque | 5 Nm |
| Mileage | 67 Kmpl |
| Kerb Weight | 65 Kgs |
| Brakes | Drum |
- Speedometer Analogue
- Odometer Analogue
- Key Specs
- Top Features
- All Specifications
View More Specifications
TVS XL Super Colours
TVS XL Super is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Grey
Silver
TVS XL Super User Reviews
Based on3 User Reviews
Write a Review & Win ₹5000
Popular Mentions
- All (3)
- Experience (1)
- Performance (1)
- Comfort (1)
- Seat (1)
- Latest
- ComfortableIt is a very comfortable vehicle. Heavy duty loading in back very supportive seat.
- Best build.The scooter has a superb build quality, along with a great fuel economy. With a smooth ride experience.
- Best scooter.The scooter has a great performance and happy with the build quality.
- View All TVS XL Super Reviews
TVS XL Super Mileage
The ARAI claimed mileage of TVS XL Super is 67 Kmpl. This is the claimed mileage for all variants.
| Fuel Type | ARAI Mileage |
|---|---|
| Petrol | 67 Kmpl |
TVS XL Super Specifications
Engine and Transmission
| Engine Type | 2 Stroke Single Cylinder |
| Displacement | 69.9 cc |
| Max Torque | 5 Nm @ 3750 rpm |
| Cooling System | Air Cooled |
| Starting | Kick Start Only |
| Fuel Supply | Carburetor |
| Clutch | Centrifugal Wet Type |
| Ignition | Fly wheel magneto 12V, 50W |
| Gear Box | Automatic |
| Bore | 46 mm |
| Stroke | 42 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Analogue |
| Bluetooth Connectivity | No |
| Speedometer | Analogue |
| Odometer | Analogue |
| Seat Type | Single |
| Handle Type | Single Piece |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Speedometer | Analogue |
| Odometer | Analogue |
| Fuel Gauge | No |
| Report Incorrect Specs | |
Mileage and Performance
| ARAI Mileage | 67 Kmpl |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Moped Scooters |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 660 mm |
| Length | 1790 mm |
| Height | 1031 mm |
| Fuel Capacity | 4 Ltrs |
| Fuel Reserve | 1 Ltr |
| Saddle Height | 785 mm |
| Ground Clearance | 100 mm |
| Wheelbase | 1222 mm |
| Kerb Weight | 65 Kgs |
| Load Carrying Capacity | 196 Kgs |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | 12V-35/35W |
| Taillight | Bulb |
| Turn Signal Lamp | Bulb |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Front Brake Diameter | 80 mm |
| Rear Brake Diameter | 110 mm |
| Radial Tyre | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Top Speed | 55 kmph |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Peak Power | 3.5 bhp @ 5000 rpm |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | No |
| Charging At Charging Station | No |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Telescopic Spring Type Hydraulic |
| Suspension Rear | Swing Arm with Hydraulic Shocks |
| Brakes Front | Drum |
| Brakes Rear | Drum |
| ABS | No |
| Tyre Size | Front :-2.5 - 16, Rear :-2.5 - 16 |
| Wheel Size | Front :-16 inch, Rear :-16 inch |
| Wheels Type | Spoke |
| Frame | Tubular |
| Tyre Type | Tube |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Mileage and Performance
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Performance
- Motor & Battery
- Charging
- Underpinnings
Did you find this information helpful?
Trending TVS Scooters
- Popular
- Upcoming
TVS iQubeRs 1,15,322* Onwards
TVS NTORQ 125Rs 81,250* Onwards
TVS JupiterRs 73,400* Onwards
TVS XL100Rs 44,550* Onwards
TVS Jupiter 125Rs 77,000* Onwards
*Ex-showroom price in Delhi
×
We need your city to customize your experience

