Discontinued on Dec, 2024
Techo Electra Saathi
Rs.62,738*
Last recorded price in 2024 Delhi
Techo Electra Saathi Price
The following details are indicative and subject to change.
| Saathi STD 80 km/charge2.5-4 Hr DISCONTINUED | ₹62,738 |
Explore Similar Scooters
Rs.59,999* Onwards
Rs.69,990* Onwards
Rs.81,669* Onwards
Rs.83,300* Onwards
Rs.55,555* Onwards
Rs.74,999* Onwards
Rs.84,900* Onwards
Rs.59,640* Onwards
Techo Electra Saathi Key Specs & Features
| Range | 80 km/charge |
| Battery Capacity | 1.06 Kwh |
| Kerb Weight | 60 kg |
| Battery Warranty | 1 Year |
| Motor Power | 250 W |
| Motor | BLDC |
- Charging Point
- Fast Charging
- Speedometer Digital
- Tripmeter Digital
| Battery Warranty | 1 Year |
| Motor Warranty | 1 Year 6 Month |
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Low battery alert | Yes |
- Key Specs
- Top Features
- What's Included
- App Features
- All Specifications
View More Specifications
Techo Electra Saathi Range
The ARAI claimed range of Techo Electra Saathi is 80 km/charge. This is the claimed range for all variants.
| Fuel Type | ARAI Range |
|---|---|
| Electric | 80 km/charge |
Techo Electra Saathi Specifications
Engine and Transmission
| Motor Power | 250 W |
| Starting | Push Button Start |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Central Locking | Yes |
| Seat Type | Single |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Charging Point | Yes |
| Fast Charging | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Central Locking | Yes |
| Additional Features | Reverse Switch, Basket |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Electric Scooters, Moped Scooters |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Ground Clearance | 150 mm |
| Kerb Weight | 60 kg |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Motor Type | BLDC |
| Drive Type | Hub Motor |
| Battery Type | Li-ion |
| Battery Capacity | 1.06 Kwh |
| Battery Warranty | 1 Year |
| Motor Warranty | 1 Year 6 Month |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Range
| Claimed Range | 80 km/charge |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Telescopic |
| Suspension Rear | Dual Mono |
| Front Brake | Drum |
| Rear Brake | Drum |
| Tyre Size | Front :-3-10, Rear :- 3-10 |
| Wheel Size | Front :-254 mm,Rear :-254 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Frame | Reinforced High Strength Steel Chassis |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
What's Included
| Battery Warranty | 1 Year |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Low battery alert | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Motor & Battery
- Range
- Underpinnings
- What's Included
- App Features
Techo Electra Saathi Latest Updates
Techo Electra Saathi is an electric moped launched at a price of Rs 57,697 (on-road Pune). For more details, head to our launch story.
Did you find this information helpful?
*Ex-showroom price in Delhi
×
We need your city to customize your experience
