14 Images
5 Colours
Shema Eagle 51.8 V, 35 Ah
Key Specs & Features of Eagle 51.8 V, 35 Ah
| Range | 160 km/charge |
| Battery Capacity | 1.81 Kwh |
| Top Speed | 25 km/Hr |
| Motor Power | 250 W |
| Brakes | Drum |
| Tyre Type | Tubeless |
- Speedometer Digital
- Tripmeter Digital
- Key Specs
- Top Features
Shema Eagle 51.8 V, 35 Ah Latest Updates
Shema Eagle 51.8 V, 35 Ah Price: The price of the Shema Eagle 51.8 V, 35 Ah in Delhi is Rs 82,215 (Ex-showroom). To know more about the Shema Eagle 51.8 V, 35 Ah images, reviews, offers & other details, download the BikeDekho App.
Shema Eagle 51.8 V, 35 Ah Colours: This variant is available in 5 colours: Black,Blue,Red,Sky Blue,White.
Shema Eagle 51.8 V, 35 Ah vs similarly priced variants of competitors: In this price range, you may also consider Ola S1 Z STD, which is priced at Rs 64,343, Kinetic Green E Luna X3 Go, which is priced at Rs 73,591 and AMO Electric Jaunty-3W STD, which is priced at Rs 85,460.
Shema Eagle 51.8 V, 35 Ah Price
| Ex-Showroom Price | Rs.82,215 |
| Bike Insurance | Rs.3,800 |
| On-Road Price in delhi | Rs.86,015 |
Shema Eagle Colours
Shema Eagle 51.8 V, 35 Ah is available in the following colours in India. View all Eagle +, Eagle 48 V, 25 Ah, Eagle 51.8 V, 35 Ah, Eagle CEDE 7 images with different colour options on BikeDekho.
Black
Blue
Red
Sky Blue
White
Shema Eagle Mileage
| Fuel Type | ARAI Mileage |
|---|---|
| Electric | 160 km/charge |
Shema Eagle 51.8 V, 35 Ah Specifications
Engine and Transmission
| No. Of Batteries | 2 |
| Motor Power | 250 W |
| Starting | Push Button Start |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Speedometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Seat Type | Single |
| Underseat Storage | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Speedometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Additional Features | Charger - 6 AMPS |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Electric Scooters |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 650 mm |
| Length | 1700 mm |
| Height | 1100 mm |
| Dry Weight | 59.5 kg |
| Load Carrying Capacity | 150 kg |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Top Speed | 25 km/Hr |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Drive Type | Hub Motor |
| Battery Type | Li-ion |
| Battery Capacity | 1.81 Kwh |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Range
| Claimed Range | 160 km/charge |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Telescopic |
| Suspension Rear | Coil type |
| Front Brake | Drum |
| Rear Brake | Drum |
| Tyre Size | Front :-3.00 - 10 Rear :-3.00 - 10 |
| Wheel Size | Front :-254 mm,Rear :-254 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Performance
- Motor & Battery
- Range
- Underpinnings
Compare Variants of Shema Eagle
Shema Eagle 51.8 V, 35 Ah Images
Shema Eagle 51.8 V, 35 Ah User Reviews
- All (1)
- Service (1)
- Experience (1)
- Warranty (1)
- LED (1)
- Latest
- For Long Run I Won't RecommendThis is a very frustrating experience with the Shema Electric Scooter Eagle model. The advertised range of 100-120 km per full charge fell significantly short, providing only around 80 km initially and decreasing further to 50-55 km after two years of use, making it unreliable for longer trips. The charger's consistent short-circuiting, despite being within the warranty period, added to your inconvenience. Moreover, the unexpected denial of warranty coverage for the wire attached to the charger during the initial purchase was disappointing and led to additional expenses for repairs. The unanticipated expense of purchasing a new charger, despite being under the impression of warranty coverage, felt like a misleading practice. Additionally, the demand for a fee for warranty form completion seemed unjust, especially for minor faults. Overall, your experience with their customer service and warranty claims left you feeling dissatisfied and taken advantage of, particularly with the additional charges and lack of proper support for the product's faults.Read More2
Top 10 Electric Bikes in India
- Electric
Ultraviolette F77Rs3,27,364* Onwards - Electric
Revolt RV400Rs1,45,721* Onwards - Electric
Ola RoadsterRs1,13,133* Onwards - Electric
Royal Enfield Flying Flea C6Rs2,90,240* Onwards - Electric
Ultraviolette X47 CrossoverRs2,66,293* Onwards - Electric
Oben Rorr EvoRs1,14,633* Onwards - Electric
Komaki RangerRs1,35,592* Onwards - Electric
Ola Roadster XRs96,219* Onwards - Electric
Ola Roadster X+Rs1,06,398* Onwards - Electric
Ola Roadster ProRs2,16,418* Onwards
Shema Eagle Competitors
Rs.59,999* Onwards
Rs.69,990* Onwards
Rs.81,669* Onwards
Rs.83,300* Onwards
Rs.55,555* Onwards
