16 Images
4 Colours
Raftaar Electrica Li
Rs.70,900*
*Ex-showroom price in Delhi
EMI starts from ₹2,169
Don't miss out on the best offers this May
Key Specs & Features of Electrica Li
| Range | 100 km/charge |
| Battery Capacity | 1.92 Kwh |
| Top Speed | 25 km/Hr |
| Motor Power | 250 W |
| Motor | BLDC |
| Brakes | Double Disc |
- Charging Point
- Speedometer Digital
- Tripmeter Digital
| Mobile Application | Yes |
| Anti Theft Alarm | Yes |
- Key Specs
- Top Features
- What's Included
- App Features
View Specs and Features
Raftaar Electrica Li Latest Updates
Raftaar Electrica Li Price: The price of the Raftaar Electrica Li in Delhi is Rs 70,900 (Ex-showroom). To know more about the Raftaar Electrica Li images, reviews, offers & other details, download the BikeDekho App.
Raftaar Electrica Li Colours: This variant is available in 4 colours: Black,Blue,Red,White.
Raftaar Electrica Li vs similarly priced variants of competitors: In this price range, you may also consider TVS Orbiter V1, which is priced at Rs 95,650, Ola S1X 2kWh, which is priced at Rs 92,776 and Ola S1 Z STD, which is priced at Rs 64,343.
Raftaar Electrica Li Price
| Ex-Showroom Price | Rs.70,900 |
| Bike Insurance | Rs.3,616 |
| On-Road Price in delhi | Rs.74,516 |
Base Variant
Raftaar Electrica Colours
Raftaar Electrica Li is available in the following colours in India. View all Electrica Li, Electrica La images with different colour options on BikeDekho.
Black
Blue
Red
White
Raftaar Electrica Mileage
| Fuel Type | ARAI Mileage |
|---|---|
| Electric | 100 km/charge |
Raftaar Electrica Li Specifications
Engine and Transmission
| Motor Power | 250 W |
| Starting | Push Button Start |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Seat Type | Single |
| Passenger Footrest | Yes |
| Underseat Storage | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Charging Point | Yes |
| Mobile Application | Yes |
| Gradeability | 25 Degree |
| Speedometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| EBS | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Electric Scooters |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Top Speed | 25 km/Hr |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Motor Type | BLDC |
| Drive Type | Hub Motor |
| Battery Type | Li-ion |
| Battery Capacity | 1.92 Kwh |
| Swappable Battery | Yes |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Range
| Claimed Range | 100 km/charge |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Telescopic Suspension |
| Suspension Rear | Dual Tube Spring Type Hydraulic Shockers |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| Tyre Size | Front :-90/100-10, Rear :-90/100-10 |
| Wheel Size | Front :-254 mm,Rear :-254 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
What's Included
| Mobile Application | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Electricals
- Performance
- Motor & Battery
- Range
- Underpinnings
- What's Included
- App Features
Compare Variants of Raftaar Electrica
Raftaar Electrica Li Images
Raftaar Electrica Li User Reviews
Write a Review & Win ₹5000
Popular Mentions
- All (1)
- Latest
- Scooty reviewGood scooty for city use only you can't use this bike in one city to another.Charging is also good but not very fast
Top 10 Electric Bikes in India
- Electric
Ultraviolette F77Rs3,27,364* Onwards - Electric
Ola RoadsterRs1,13,133* Onwards - Electric
Revolt RV400Rs1,45,721* Onwards - Electric
Royal Enfield Flying Flea C6Rs2,90,240* Onwards - Electric
Ultraviolette X47 CrossoverRs2,66,293* Onwards - Electric
Oben Rorr EvoRs1,14,633* Onwards - Electric
Komaki RangerRs1,35,592* Onwards - Electric
Ola Roadster XRs96,219* Onwards - Electric
Ola Roadster X+Rs1,06,398* Onwards - Electric
Ola Roadster ProRs2,16,418* Onwards
Raftaar Electrica Competitors
Rs.91,550* Onwards
Rs.84,999* Onwards
Rs.59,999* Onwards
Rs.96,504* Onwards
Rs.69,990* Onwards
Users Also Viewed
- Raftaar Electrica
- Specifications
- User Reviews
- Bikes Loan EMI
- Dealers
More Scooter Options to Consider
Calculate EMI
Your monthly EMI
₹2,169
Interest calculated at 9.7% for 36 months
Electrica Price in India
Choose your city
*Ex-showroom price in Delhi
×
We need your city to customize your experience
