25 Images
3 Colours
Kinetic Green Zing STD
Key Specs & Features of Zing STD
| Range | 70 km/charge |
| Battery Capacity | 1.4 Kwh |
| Top Speed | 25 km/Hr |
| Motor Power | 250 W |
| Motor | BLDC |
| Brakes | Double Disc |
- Charging Point
- Speedometer Digital
| Low battery alert | Yes |
- Key Specs
- Top Features
- App Features
Kinetic Green Zing STD Latest Updates
Kinetic Green Zing STD Price: The price of the Kinetic Green Zing STD in Delhi is Rs 71,990 (Ex-showroom). To know more about the Kinetic Green Zing STD images, reviews, offers & other details, download the BikeDekho App.
Kinetic Green Zing STD Colours: This variant is available in 3 colours: Magic Blue,Romantic Red,Royal White.
Kinetic Green Zing STD vs similarly priced variants of competitors: In this price range, you may also consider TVS Orbiter V1, which is priced at Rs 95,650, Ola S1X 2kWh, which is priced at Rs 92,776 and Ola S1 Z STD, which is priced at Rs 64,343.
Kinetic Green Zing STD Price
| Ex-Showroom Price | Rs.71,990 |
| Bike Insurance | Rs.3,634 |
| On-Road Price in delhi | Rs.75,624 |
Kinetic Green Zing Colours
Kinetic Green Zing STD is available in the following colours in India. View all Zing STD, Zing Big B images with different colour options on BikeDekho.
Magic Blue
Romantic Red
Royal White
Kinetic Green Zing Mileage
| Fuel Type | ARAI Mileage |
|---|---|
| Electric | 70 km/charge |
Kinetic Green Zing STD Specifications
Engine and Transmission
| Motor Power | 250 W |
| Starting | Remote Start,Push Button Start |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| USB Charging Port | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Central Locking | Yes |
| Seat Type | Single |
| Passenger Footrest | Yes |
| Underseat Storage | Yes |
| Charger Output | 6 Amp. |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Charging Point | Yes |
| Gradeability | 10° |
| Speedometer | Digital |
| Pass Switch | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Additional Features | Detachable Battery |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Electric Scooters |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Ground Clearance | 160 mm |
| Load Carrying Capacity | 150 kg |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Scooter Speed | low |
| Top Speed | 25 km/Hr |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Motor Type | BLDC |
| Drive Type | Hub Drive |
| Battery Type | Li-ion |
| Battery Capacity | 1.4 Kwh |
| Swappable Battery | Yes |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Range
| Claimed Range | 70 km/charge |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Telescopic |
| Suspension Rear | Spring With 3 Times Adjustable |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| Tyre Size | Front :-100/90 - 10 Rear :-100/90 10 |
| Wheel Size | Front :-254 mm,Rear :-254 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Low battery alert | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Performance
- Motor & Battery
- Range
- Charging
- Underpinnings
- App Features
Compare Variants of Kinetic Green Zing
Kinetic Green Zing STD Images
Kinetic Green Zing STD User Reviews
- All (24)
- Comfort (7)
- Looks (6)
- Speed (5)
- Service (4)
- Experience (4)
- Maintenance (2)
- More...
- Latest
- Kinetic ScooterKinetic Electric scooter best in class and 90 km mileage on full charge. The total running is 2300 km only. The scooter is in brand new like condition and single handle driven. The charging takes 3.5 hours if fully discharge and only 1 unit electricity consumed. So it is very cheap running cost and economical in all expects.Read More1 1
- It's a great scooter for short ride. Thank youI am using this scooty from past 7th month and I'm very happy, the scooter are really good. Love you kinetic for giving us a wonderful scooter. It's very comfortable for office ride or any kind of short ride. The milage is good with comfortable ride. Light weight so can easily ride at crowded area.Read More
- Best scooter to go for it's very reliableBest schooter under budget schooter to go for it's under 1 lakh service is good best battery used and good to go for. The lights are good in dark it gives lights under seat which is good in dark too. Also the range is nice according to it's price also if we see the efficiency it's take only 3 units to charge and can run upto 100kms very cost effective as compared to other evs.Read More1
- It's very good 👍. IIt's very good 👍. I like it. Very stylish latest design. No maintenance cost. Just charging and ride. Very smooth and comfortable. I just love it.1
- Good vehicle for meNice and comfort and full psisa rasool vehicle I am using this vehicle for my business activity approx 40 kilometer per day
- Good ev scooter as compared to other non-RTO ev'sGood ev scooter as compared to other non-rto ev's But its body quality is cheap plastic and its suspension makes every ride worst for passenger
- Very bad company service is not providCompany ki service ekadam ghatiya quality ki hai koi bhi staff responsible nahin hai karvane dete to mahinon Tak vahin per gadi padi rahti hai aur to aur battery original battery bhi change karke nikal kar le lete dusra duplicate battery de dete 15 km chalta hai gadi basRead More2
- Best non rto electric scooterBest non rto electric scooter i have seen... With good range and less charging time and good speed too.. I am definitely buying it... 👍
- Very bad serviceIt is very good for middle class office going persons. But some diteibuters doesn't care to other station's customer. I brought in Ambala. Now dealer of Danapur doesn't attended to me. I bound for repair in hero electric service station. My vehicle is also under warranty.Read More
- High Level SatisfactionGlad to hear you're enjoying the smooth ride without any issues. The zing and reliability of the bike seem to be exceeding your expectations, akin to the speed and strength of a horse. It's great that you're not concerned about servicing either, indicating a high level of satisfaction with your Hero bike. Happy riding!Read More
Top 10 Electric Bikes in India
- Electric
Ultraviolette F77Rs3,27,364* Onwards - Electric
Ola RoadsterRs1,13,133* Onwards - Electric
Revolt RV400Rs1,45,721* Onwards - Electric
Flying Flea C6 (Royal Enfield)Rs2,90,240* Onwards - Electric
Oben Rorr EvoRs1,33,490* Onwards - Electric
Ultraviolette X47 CrossoverRs2,66,293* Onwards - Electric
Komaki RangerRs1,35,592* Onwards - Electric
Ola Roadster XRs96,219* Onwards - Electric
Ola Roadster X+Rs1,06,398* Onwards - Electric
Ola Roadster ProRs2,16,418* Onwards
Kinetic Green Zing Competitors
Rs.91,550* Onwards
Rs.84,999* Onwards
Rs.59,999* Onwards
Rs.96,504* Onwards
Rs.69,990* Onwards
Kinetic Green Showrooms in Delhi
- NKS E- Motors-Puri
Rz-18A, Sita Puri, Delhi, 110045
Users Also Viewed
- Kinetic Green Zing
- Specifications
- User Reviews
- Bikes Loan EMI
- Dealers
