Kawasaki Z650 (2017-2020)
Kawasaki Z650 (2017-2020) Price
The following details are indicative and subject to change.
| Z650 (2017-2020) STD 21.16 kmpl649 cc DISCONTINUED | ₹5,69,000 |
Explore Similar Bikes
Kawasaki Z650Rs.7,26,000* Onwards
Aprilia Tuono 457Rs.3,97,231* Onwards
QJ Motor SRK 400Rs.3,99,000* Onwards
Benelli 502 CRs.5,80,000* Onwards
KTM 890 DukeRs.8,00,000* Onwards
Kawasaki Z650 (2017-2020) Key Specs & Features
| Engine | 649 cc |
| Power | 68 PS |
| Torque | 65.7 Nm |
| Mileage | 21.16 kmpl |
| Kerb Weight | 190 kg |
| Brakes | Double Disc |
- ABS Dual Channel
- LED Tail Light
- Speedometer Digital
- Odometer Digital
- Tripmeter Digital
- Fuel gauge
- Tachometer Digital
- Key Specs
- Top Features
- All Specifications
Expert Review
Overview
Kawasaki has launched the new Z650 in India. The Z650 replaces the Kawasaki ER-6n. The ER-6n was an exceptionally practical bike but missed out on sales owing to its looks. The Z650 has sharper lines and a lithe frame which make it look sporty. The new Z650 now comes with a trellis frame that should improve dynamics and helps reduce weight. The Z650 weighs 19kg less than the ER-6n. Seat height is a lower 790mm.
The Z650 gets a 648cc liquid-cooled parallel-twin that delivers 68PS, a drop of 4PS from the ER-6n owing to Euro IV emissions. The massive weight loss should more than compensate for the power drop and we expect the bike to perform better than its predecessor. The Z650 gets a slipper clutch. It gets twin disc brakes at the front and a single disc at the back. ABS is standard.
The Z650 has priced at Rs 5.19 lakh (ex-Delhi). The Kawasaki Z650 will compete against the Benelli TNT600i.
Kawasaki Z650 (2017-2020) Videos
00:07:14Kawasaki Z650 (2017) - The Surprise Package : PowerDriftAug 15, 2018440.98k ViewsBy BikeDekho
Kawasaki Z650 (2017-2020) Colours
Kawasaki Z650 (2017-2020) is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Metallic Spark Black
Kawasaki Z650 (2017-2020) Gallery
Kawasaki Z650 (2017-2020) has 16 images, view picture gallery of Z650 (2017-2020) .
Kawasaki Z650 (2017-2020) User Reviews
- All (5)
- Looks (2)
- Torque (1)
- Price (1)
- KMPL (1)
- Mileage (1)
- Power (1)
- More...
- Latest
- A Premium Naked Beast BikeThis beat comes with the perfection of great torque and power it may be the fastest beast in 600 CC segment bikes after ZX-6R.
- Awesome Bike with great FeaturesIt looks awesome. Nice to ride in high speed. Once you ride this bike you will realise that none of the bikes is good for the racer. So, if want a new bike for a race you can buy only this bike it is my personal experience. And, it has also good for two-person to sit together when you go to your college somewhere you want.Read More
- The dream bike.Like every teenager, even I had a dream to buy a superbike and one day I will. Totally love this naked design.
- The GREEN MONTSER TO RULE STREETSOne of the best and less weight bike Kawasaki ever made. This bike is not made to run on the racetracks but to rule the streets. This bike is absolutely amazing in its design and the way it sounds blows up minds and makes you turn. This bike is best for the person of short height. This bike gives you everything that you actually look in a sports bike under 6 lacks.Read More2
- Awesome BikeSo nice and best CC bike also best mileage 21 kmpl mileage really super beat price best specifications.
- View All Kawasaki Z650 (2017-2020) Reviews
Kawasaki Z650 (2017-2020) Mileage
The ARAI claimed mileage of Kawasaki Z650 (2017-2020) is 21.16 kmpl. This is the claimed mileage for all variants.
| Fuel Type | ARAI Mileage |
|---|---|
| Petrol | 21.16 kmpl |
Kawasaki Z650 (2017-2020) Specifications
Engine and Transmission
| Engine Type | Parallel Twin, 4-stroke, 8-Valves, DOHC |
| Displacement | 649 cc |
| Max Torque | 65.7 Nm @ 6500 rpm |
| No. of Cylinders | 2 |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Valve Per Cylinder | 4 |
| Starting | Self Start Only |
| Fuel Supply | Fuel Injection |
| Ignition | Digital |
| Gear Box | 6 speed |
| Bore | 83 mm |
| Stroke | 60 mm |
| Compression Ratio | 10.8:1 |
| Emission Type | bs4 |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Speedometer | Digital |
| Techometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Seat Type | Split |
| Clock | Yes |
| Stepup Seat | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Pass Switch | Yes |
| Clock | Yes |
| Stepup Seat | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Mileage and Performance
| ARAI Mileage | 21.16 kmpl |
| City Mileage | 21.16 kmpl |
| Highway Mileage | 23.77 kmpl |
| Acceleration (0-100 Kmph) | 4.48s |
| Quarter Mile | 13.32 s @ 119 kmph |
| Braking (60-0 Kmph) | 17.15m |
| Braking (80-0 Kmph) | 31.38m |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Sports Naked Bikes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 775 mm |
| Length | 2055 mm |
| Height | 1080 mm |
| Fuel Capacity | 15 L |
| Saddle Height | 790 mm |
| Ground Clearance | 130 mm |
| Wheelbase | 1410 mm |
| Kerb Weight | 190 kg |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| LED Taillights | Yes |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Front Brake Diameter | 300 mm |
| Rear Brake Diameter | 220 mm |
| Radial Tyre | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| 0-100 Kmph (sec) | 4.48s |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Peak Power | 68 PS @ 8000 rpm |
| Drive Type | Chain Drive |
| Transmission | Manual |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | No |
| Charging At Charging Station | No |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | ø41 mm Telescopic Fork |
| Suspension Rear | Horizontal back-link with adjustable preload |
| Brakes Front | Disc |
| Brakes Rear | Disc |
| ABS | Dual Channel |
| Tyre Size | Front :-120/70-ZR17 Rear :- 160/60-ZR17 |
| Wheel Size | Front :-431.8 mm,Rear :-431.8 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Frame | Trellis, High-Tensile Steel |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Low battery alert | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Mileage and Performance
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Performance
- Motor & Battery
- Charging
- Underpinnings
- App Features
Kawasaki Z650 (2017-2020) Latest Updates
Kawasaki has unveiled the 2020 Z650 in India. Kawasaki says it's likely to be priced between Rs 6. 25 lakh to Rs 6. 50 lakh (ex-showroom). That's a price hike of around Rs 56,000 or Rs 81,000 over the current BS4 model, which retails at Rs 5. 69 lakh (ex-showroom). For 2020, the bike features a new LED headlamp and a 4. 3-inch TFT instrument cluster with smartphone connectivity. It’s available in a single shade of Metallic Spark Black.
Powering the mid-displacement streetfighter is a BS6-compliant 649cc parallel-twin liquid-cooled engine that makes the same 68PS at 8000rpm but loses out on torque i. e 64Nm at 6700rpm as opposed to 65. 7Nm at 6500rpm on the 2019 model. The engine retains the 6-speed transmission with assist and slipper clutch.
In terms of underpinnings, the bike uses a steel trellis frame with an upside fork and a monoshock. Its braking setup consists of twin 300 petal discs up front and a single 200mm petal disc at the rear. Its 17-inch wheels come wrapped in Dunlop Sportsmax Roadsport 2 tyres. Interestingly, the 2020 model is 3kg lighter (187kg) than its predecessor, which tipped the scale at 190kg kerb.
Trending Kawasaki Bikes
- Popular
- Upcoming
- Series
Kawasaki Ninja ZX-10RRs 20,79,000* Onwards
Kawasaki Z900Rs 9,99,000* Onwards
Kawasaki Ninja 300Rs 3,17,000* Onwards
Kawasaki Ninja ZX-6RRs 12,49,000* Onwards
Kawasaki Ninja 650Rs 7,77,000* Onwards



Kawasaki Z125Not yet confirmed Expected Launch
Kawasaki Z H2Rs 30,56,000* Onwards
Kawasaki Z650Rs 7,26,000* Onwards
Kawasaki Z650RSRs 7,69,000* Onwards
Kawasaki Z1100Rs 12,79,000* Onwards
Kawasaki Z900Rs 9,99,000* Onwards


