Discontinued on Mar, 2024
Kawasaki Versys 1000
Rs.10,89,000*
Last recorded price in 2024 Delhi
Latest Kawasaki Versys Bike was launched on December 2025
Kawasaki Versys 1000 Price
The following details are indicative and subject to change.
| Versys 1000 STD 10 kmpl1043 cc DISCONTINUED | NA |
Explore Similar Bikes
Rs.14,40,000* Onwards
Rs.8,63,000* Onwards
Rs.9,45,000* Onwards
Rs.11,80,509* Onwards
Rs.11,00,763* Onwards
Kawasaki Versys 1000 Key Specs & Features
| Engine | 1043 cc |
| Power | 120 PS |
| Torque | 102 Nm |
| Mileage | 10 kmpl |
| Kerb Weight | 255 kg |
| Brakes | Double Disc |
- ABS Dual Channel
- Traction Control
- Cruise Control
- Adjustable Windshield
- Speedometer Digital
- Odometer Digital
- Tripmeter Digital
- Fuel gauge
- Tachometer Analogue
- Key Specs
- Top Features
- All Specifications
View More Specifications
Kawasaki Versys 1000 Colours
Kawasaki Versys 1000 is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Metallic Matte Graphenesteel Gray / Metallic Spark Black
Kawasaki Versys 1000 Gallery
Kawasaki Versys 1000 has 12 images, view picture gallery of Versys 1000 .
Kawasaki Versys 1000 User Reviews
Based on1 User Review
Write a Review & Win ₹5000
Popular Mentions
- All (1)
- Latest
- Kawasaki Versys 1000It is the best touring bike. I am travelling on this bike only. It is too fast from another touring bike.7 2
- View All Kawasaki Versys 1000 Reviews
Kawasaki Versys 1000 Mileage
The ARAI claimed mileage of Kawasaki Versys 1000 is 10 kmpl. This is the claimed mileage for all variants.
| Fuel Type | ARAI Mileage |
|---|---|
| Petrol | 10 kmpl |
Kawasaki Versys 1000 Specifications
Engine and Transmission
| Engine Type | Liquid-cooled, 4-stroke In-Line Four |
| Displacement | 1043 cc |
| Max Torque | 102 Nm @ 7500 rpm |
| No. of Cylinders | 4 |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Valve Per Cylinder | 4 |
| Starting | Self Start Only |
| Fuel Supply | Fuel Injection |
| Clutch | Slipper Clutch |
| Ignition | Digital |
| Gear Box | 6 Speed |
| Bore | 77 mm |
| Stroke | 56 mm |
| Compression Ratio | 10.3:1 |
| Emission Type | BS6.2 |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Analogue and Digital |
| Cruise Control | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Tachometer | Analogue |
| Tripmeter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Seat Type | Split |
| Clock | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Speedometer | Digital |
| Tachometer | Analogue |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Fuel Gauge | Digital |
| Pass Switch | Yes |
| Clock | Yes |
| Traction Control | Yes |
| Windscreen | Yes |
| Additional Features | Lubrication - Forced lubrication wet sump, Rake - 27.0°, Trail - 106 mm, Caliper front - Dual radial-mount monobloc opposed 4 piston, Caliper rear - Single piston, Kawasaki Cornering Management Function |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Mileage and Performance
| Overall Mileage | 10 kmpl |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Adventure Tourer Bikes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 895 mm |
| Length | 2270 mm |
| Height | 1400 mm |
| Fuel Capacity | 21 L |
| Ground Clearance | 150 mm |
| Wheelbase | 1520 mm |
| Kerb Weight | 255 kg |
| Seat height | 820 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Front Brake Diameter | 310 mm |
| Rear Brake Diameter | 250 mm |
| Radial Tyre | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Peak Power | 120 PS @ 9000 rpm |
| Drive Type | Chain Drive |
| Transmission | Manual |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | ø43 mm inverted fork with rebound damping (right-side) and spring preload adjustability / 150 mm |
| Suspension Rear | Horizontal Back-link, gas-charged, with rebound damping and remote spring preload adjustability / 152 mm |
| Front Brake | Double Disc |
| Rear Brake | Disc |
| ABS | Dual Channel |
| Tyre Size | Front :-120/70-ZR17, Rear :-180/55-ZR17 |
| Wheel Size | Front :-431.8 mm,Rear :-431.8 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Frame | Twin-tube, aluminium |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Low battery alert | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Mileage and Performance
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Motor & Battery
- Underpinnings
- App Features
Kawasaki Versys 1000 Latest Updates
After the price hike announcement last month, Kawasaki has launched the 2021 Versys 1000 in India at Rs. 11. 19 lakh (ex-showroom), which is Rs. 20,000 more than the previous model. Except for the new paint scheme, there’s nothing new in the 2021 model.
Did you find this information helpful?
Kawasaki Versys 1000 Brochure
Download the Versys 1000 brochure for comprehensive details on technical specifications, features, variants, and available colours.
Trending Kawasaki Bikes
- Popular
- Upcoming
- Series
Kawasaki Ninja ZX-10RRs 20,79,000* Onwards
Kawasaki Z900Rs 9,99,000* Onwards
Kawasaki Ninja 300Rs 3,17,000* Onwards
Kawasaki Ninja ZX-6RRs 12,49,000* Onwards
Kawasaki Ninja 650Rs 7,77,000* Onwards
Kawasaki Versys 650Rs 8,63,000* Onwards
Kawasaki Versys X 300Rs 3,49,000* Onwards
Kawasaki 2025 Versys 1100Rs 13,79,000* Onwards
Kawasaki Versys 1100Rs 13,89,000* Onwards
*Ex-showroom price in Delhi
×
We need your city to customize your experience


