
Kabira KM3000 Mark 2 All Specifications & Features
The Kabira KM3000 Mark 2 is powered by 5 kW BLDC Motor. The Kabira KM3000 Mark 2 takes 3.2 Hr to get fully charged its 5.15 Kwh battery and has a claimed range of 120 km/charge . The Price of Kabira KM3000 Mark 2 starts at Rs 1,49,900 and goes up to Rs 1,70,900 (ex-showroom, Delhi). It is available in two variants, B and V.
Kabira KM3000 Mark 2 Specifications
| Range | 178 km/charge |
| Motor Power | 5 kW |
| Motor Type | BLDC |
| Charging Time | 3 Hr |
| Max Power | 12 kW |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| Body Type | Electric Bikes, Sports Bikes |
| Fuel Type | Electric |
Kabira KM3000 Mark 2 Features
| Braking Type | Combi Brake System |
| Charging Point | Yes |
| DRLs | Yes |
| Fast Charging | Yes |
| Mobile Connectivity | Bluetooth |
| Riding Modes | Yes |
| Cruise Control | Yes |
| Adjustable Windshield | Yes |
| LED Tail Light | Yes |
| Speedometer | Digital |
What’s Included with Kabira KM3000 Mark 2
| Battery Warranty | 3 Years or 30,000 Km |
| Vehicle Warranty | 3 Years or 30,000 Km |
| Charger Warranty | 1 Year |
| Roadside Assistance | Yes |
| Mobile Application | Yes |
Kabira KM3000 Mark 2 App Features
| Calls & Messaging | Yes |
| Low battery alert | Yes |
Kabira KM3000 Mark 2 Specifications
Engine and Transmission
| No. Of Batteries | 1 |
| Continuous Power | 12000 W |
| Motor Power | 5 kW |
| Range (Eco Mode) | 130 km/charge |
| Range (Normal Mode) | 110 km/charge |
| Range (Sport Mode) | 80 km/charge |
| Starting | Push Button Start |
| Motor IP Rating | IP67 |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Bluetooth Connectivity | Bluetooth |
| Call/SMS Alerts | Yes |
| Regenerative Braking | Yes |
| Roadside Assistance | Yes |
| USB Charging Port | Yes |
| OTA | Yes |
| Cruise Control | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Additional Features Of Variant | Ridig Modes - Eco | City | Sports | Parking | Reverse, Water Wading Limit - 400 mm, IOT Device, Saree Guard, MULTIPLE HIGH PRECISION TEMPERATURE Sensor, GEN5 THERMAL MANAGEMENT ON MOTOR |
| Seat Type | Split |
| Body Graphics | Yes |
| Clock | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Underseat storage | 13 L |
| Charger Output | 1500 W |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Braking Type | Combi Brake System |
| Charging Point | Yes |
| Fast Charging | Yes |
| Internet Connectivity | Yes |
| Mobile Application | Yes |
| Gradeability | 16 Degree |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Pass Switch | Yes |
| Clock | Yes |
| Riding Modes | Yes |
| EBS | Yes |
| Adjustable Windscreen | Yes |
| Additional Features | Ridig Modes - Eco | City | Sports | Parking | Reverse, Water Wading Limit - 400 mm, IOT Device, Saree Guard, MULTIPLE HIGH PRECISION TEMPERATURE Sensor, GEN5 THERMAL MANAGEMENT ON MOTOR |
| Passenger Footrest | Yes |
| Display | 5 Inch, TFT |
| Report Incorrect Specs | |
Mileage and Performance
| Acceleration (0-100 Kmph) | 9.5s |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Electric Bikes, Sports Bikes |
| Body Graphics | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 702 mm |
| Length | 2080 mm |
| Height | 1141 mm |
| Saddle Height | 815 mm |
| Ground Clearance | 175 mm |
| Wheelbase | 1412 mm |
| Kerb Weight | 152 kg |
| Additional Storage | 13 L |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| DRLs | Yes |
| Projector Headlights | Yes |
| LED Taillights | Yes |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Front Brake Diameter | 320 mm |
| Rear Brake Diameter | 230 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| 0-40 Kmph (sec) | 2.9s |
| 0-100 Kmph (sec) | 9.5s |
| Top Speed | 120 km/Hr |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Motor Type | BLDC |
| Peak Power | 12 kW |
| Continious Power | 12000 W |
| Torque (Motor) | 192 Nm |
| Drive Type | Hub Motor |
| Battery Type | Li-ion |
| Battery Capacity | 4.1 Kwh |
| Battery Warranty | 3 Years or 30,000 Km |
| Water Proof Rating | IP67 |
| Reverse Assist | Yes |
| Motor Warranty | 1 Years, 10000 km |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Range
| Claimed Range | 178 km/charge |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | Yes |
| Charging At Charging Station | Yes |
| Charging Time(0-100%) | 3 Hours |
| Charging Network / Battery Swapping Network | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Telescopic Forks |
| Suspension Rear | Monoshock |
| Brakes Front | Disc |
| Brakes Rear | Disc |
| Tyre Size | Front :-110/70-17, Rear :-140/60-17 |
| Wheel Size | Front :-431.8 mm,Rear :-431.8 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Frame | Diamond Steel Tube |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
What’s Included
| Battery Warranty | 3 Years or 30,000 Km |
| Vehicle Warranty | 3 Years or 30,000 Km |
| Charger Warranty | 1 Year |
| Roadside Assistance | Yes |
| Mobile Application | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Calls & Messaging | Yes |
| Low battery alert | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Mileage and Performance
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Performance
- Motor & Battery
- Range
- Charging
- Underpinnings
- What’s Included
- App Features
Compare Specs of KM3000 Mark 2 Alternatives






- TEST RIDE AVAILABLE


Comfort User Reviews of Kabira KM3000 Mark 2
- All (19)
- Comfort (6)
- Looks (10)
- Mileage (5)
- Power (4)
- Price (4)
- Performance (3)
- More...
- Latest
- Precious experienceOsam bike in look and eco-friendly. No need to expend so much on it. Comfortable and give an osam look and personality. If we ride on it everyone will focus on us only. So smooth for riding and comfortable for both girls and boys. Experience is too good with its ride and features. Let's charges and enjoy the ride.Read More1 1
- Kabira km3000Superb bike very good comfort and looking very stylish highly recommended The Kabira Mobility KM3000 is receiving positive attention for its value, appearance, and comfortable riding experience its affordability The KM3000 comes with multiple riding modes—Eco, City, and Sports—allowing riders to adjust performance based on their needs. Additional features include a digital instrument console with Bluetooth connectivity and keyless ignitionRead More1 1
- Value for moneyGood bike for more usage as it has battery so people love to ride it. Comfortable seat and looks are the best2 1
- Super comfortable with High milageSuper comfortable with High milage mobility km3000 is a real budget friendly class and styles complete combination2
- Future Of EV BikeI have not bought the Kamya 3000 bike yet, but my friend has this bike, which I have experienced by riding it. It was a very comfortable and pleasant ride. Its best features are its looks, battery power, and design.Read More1
- Value For MoneyIt's a wonderful machine with electric motors with good speed and good comfort and even at an affordable price. It's totally value for money.4 1
- View All Kabira KM3000 Mark 2 Reviews
Popular Electric Bikes
Rs.1,11,422* Onwards
Rs.1,07,400* Onwards
Rs.1,47,999* Onwards
Rs.1,19,546* Onwards
Rs.1,18,147* Onwards
Kabira KM3000 Mark 2 Colours
Kabira KM3000 Mark 2 is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Kabira KM3000 Mark 2 Questions & answers
- FAQ
- Latest Questions
A) The Kabira Mobility KM3000 Mark 2 is priced at ₹1,49,900 Onwards (ex-showroom... Read More
A) The exchange of a vehicle would depend on certain factors such as kilometres ... Read More
A) Offers and discounts are provided by the brand or the dealership and may vary ... Read More
A) Kabira Mobility KM 3000 retails at INR 1.26 Lakh (ex-showroom, Delhi). You may ... Read More
A) KM 3000 supports Type 02 Universal Charger that comes with an anti-removable ... Read More
Did you find this information helpful?
Popular Kabira Mobility Two Wheelers
- Bikes
- Scooters
Kabira Mobility KM3000 Mark 2Rs 1,49,900* Onwards
Kabira Mobility KM4000 Mark 2Rs 1,50,900* Onwards
Kabira Mobility Hermes 75Rs 74,200* Onwards