2024 Indian Springfield
Rs.32,73,191
onwardsEx-showroom price in Delhi
EMI starts from ₹98,696
Don't miss out on the best offers this May
2024 Indian Springfield Price
The price of 2024 Indian Springfield in India starts at Rs. 32,73,191 and goes upto Rs. 33,05,316. 2024 Indian Springfield comes with 2 variants.
| 2024 Springfield Black Metallic 165 kmph20 kmpl1890 cc | ₹32,73,191 | ||
| 2024 Springfield Maroon Metallic 165 kmph20 kmpl1890 cc | ₹33,05,316 |
2024 Indian Springfield Key Specs & Features
| Engine | 1890 cc |
| Torque | 171 Nm |
| Mileage | 20 kmpl |
| Kerb Weight | 376 kg |
| Brakes | Double Disc |
| Tyre Type | Tubeless |
- ABS Dual Channel
- Riding Modes Sports,Touring,Yes
- Cruise Control
- Adjustable Windshield
- Speedometer Digital
- Odometer Digital
- Tripmeter Digital
- Fuel gauge
- Tachometer Digital
- Key Specs
- Top Features
- All Specifications
View More Specifications
2024 Indian Springfield comparison with similar Bikes
2024 Indian Springfield Rs.32,73,191* Onwards 3 Reviews | Rs.23,52,000* Onwards 2 Reviews | Rs.24,03,100* Onwards 42 Reviews | Rs.28,03,000* Onwards 1 Reviews | Rs.37,97,000* Onwards 3 Reviews | Rs.42,50,000* Onwards | Rs.36,12,000* Onwards 1 Reviews | Rs.34,36,000* Onwards 1 Reviews | Rs.24,54,000* Onwards |
| Mileage20 kmpl | Mileage- | Mileage15.15 kmpl | Mileage18.18 kmpl | Mileage- | Mileage16.66 kmpl | Mileage- | Mileage18.18 kmpl | Mileage- |
| Engine1890 cc | Engine1890 cc | Engine2458 cc | Engine1923 cc | Engine1834 cc | Engine1923 cc | Engine1768 cc | Engine1923 cc | Engine1890 cc |
| Power- | Power- | Power182 PS @ 7000 rpm | Power104.69 PS @ 5020 rpm | Power- | Power108.77 PS @ 5020 rpm | Power- | Power104.69 @ 5020 rpm | Power- |
| Top Speed165 kmph | Top Speed- | Top Speed220 kmph | Top Speed177 kmph | Top Speed- | Top Speed177 kmph | Top Speed- | Top Speed210 kmph | Top Speed- |
| Torque171 Nm @ 3000 rpm | Torque156 Nm @ 3300 rpm | Torque225 Nm @ 4000 rpm | Torque168 Nm @ 3000 rpm | Torque181.4 Nm @ 3800 rpm | Torque175 Nm @ 3500 rpm | Torque178 Nm @ 3800 rpm | Torque168 Nm @ 3000 rpm | Torque156 Nm @ 3300 rpm |
| Weight376 kg | Weight304 kg | Weight320 kg | Weight315 kg | Weight388 kg | Weight368 kg | Weight381 kg | Weight309 kg | Weight335 kg |
| Currently Viewing | 2024 Springfield vs Chief Dark Horse | 2024 Springfield vs Rocket 3 | 2024 Springfield vs Fat Boy | 2024 Springfield vs Challenger Dark Horse | 2024 Springfield vs Street Glide | 2024 Springfield vs Challenger | 2024 Springfield vs Breakout | 2024 Springfield vs Super Chief Dark Horse |
2024 Indian Springfield News & Updates
2024 Indian Springfield Colours
2024 Indian Springfield is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Black Metallic and Dirt Track Tan
Maroon Metallic and Crimson Metallic
2024 Indian Springfield Gallery
2024 Indian Springfield has 10 images, view picture gallery of 2024 Springfield .
2024 Indian Springfield User Reviews
Based on3 User Reviews
Write a Review & Win ₹5000
Popular Mentions
- All (3)
- Comfort (2)
- Engine (1)
- Mileage (1)
- Power (1)
- Latest
- Springfield offers a comfortable rideI love the Indian Springfield because it has a powerful 1811cc engine and offers a comfortable ride. The dual disc brakes are very effective, and the 20.8-liter fuel tank is perfect for long rides. The only thing I don't like about this bike is that the instrument cluster on the handlebars is a bit large, so it's a bit difficult to use it with one hand.Read More
- Very very goodSuper bike amazing bike behtarin bike ekadam mast bike bahut badhiya hai aur age bhi badhiya hai good
- amazing bikeVery premium quality bike and this is comfortable for long drive. Amazing speedometer and good mileage
- View All 2024 Indian Springfield Reviews
2024 Indian Springfield Mileage
The ARAI claimed mileage of 2024 Indian Springfield is 20 kmpl. This is the claimed mileage for all variants.
| Fuel Type | ARAI Mileage |
|---|---|
| Petrol | 20 kmpl |
Ask anything & get answer in 48 hours
2024 Indian Springfield Specifications
Engine and Transmission
| Engine Type | Thunderstroke 116 |
| Displacement | 1890 cc |
| Max Torque | 171 Nm @ 3000 rpm |
| No. of Cylinders | 2 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Starting | Self Start Only,Remote Start |
| Fuel Supply | Fuel Injection |
| Clutch | Wet, Multi-Plate, Assist |
| Gear Box | 6 Speed |
| Bore | 103.2 mm |
| Stroke | 113 mm |
| Compression Ratio | 11.0:1 |
| Emission Type | BS6.2 |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| USB Charging Port | Yes |
| Keyless Ignition | Yes |
| Cruise Control | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Tachometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Seat Type | Split |
| Clock | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Average Fuel economy Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Clock | Yes |
| Riding Modes | Sports,Touring,Yes |
| Windscreen | Yes |
| Additional Features | Exhaust - Split dual exhaust w/ cross-over, Gear Position, Vinyl Seat |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Mileage and Performance
| Overall Mileage | 20 kmpl |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Cruiser Bikes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 1080 mm |
| Length | 2583 mm |
| Height | 1439 mm |
| Fuel Capacity | 20.8 L |
| Ground Clearance | 142 mm |
| Wheelbase | 1701 mm |
| Dry Weight | 362 kg |
| Kerb Weight | 376 kg |
| Total Weight | 628 kg |
| Seat height | 660 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | Halogen |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Low Oil Indicator | Yes |
| Average Fuel economy Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Front Brake Diameter | 300 mm |
| Rear Brake Diameter | 300 mm |
| Radial Tyre | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Top Speed | 165 kmph |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Drive Type | Belt Drive |
| Transmission | Manual |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Telescopic Fork / 119 mm |
| Suspension Rear | Single Shock w/Air adjust / 114mm / 45.7mm ride in |
| Front Brake | Double Disc |
| Rear Brake | Disc |
| ABS | Dual Channel |
| Tyre Size | Front :-130/80-17 Rear :-180/60-16 |
| Wheel Size | Front :-431.8 mm,Rear :-406.4 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Low battery alert | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Mileage and Performance
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Performance
- Motor & Battery
- Underpinnings
- App Features
2024 Indian Springfield Questions & answers
Q) What is the exact on-road price of 2024 Indian Springfield?
A) The on-road price of 2024 Indian Springfield in Delhi starts at Rs. 36,04,253. The on-road price is inclusive of RTO charges and insurance.
Q) Which bikes is better 2024 Indian Springfield or Indian Chief Dark Horse?
A) 2024 Indian Springfield price starts at 32,73,191 (ex-showroom) with engine capacity 1890 cc, fuel Tank Capacity of 20.8 L with kerb weight of 376 kg. While Indian Chief Dark Horse price starts 25,94,910 (ex-showroom) with engine capacity 1890 cc, fuel Tank Capacity of 15.1 L with kerb weight of 304 kg. You can compare 2024 Indian Springfield vs Indian Chief Dark Horse on the basis of their price, features & specs.
Q) What is the mileage of 2024 Indian Springfield?
A) The Mileage Of 2024 Indian Springfield is 20 kmpl.
Q) What are different variants for 2024 Indian Springfield?
A) 2024 Indian Springfield is a bikes that comes in 2 variants - Indian Springfield Black Metallic,Indian Springfield Maroon Metallic
Q) What will the EMI or down payment for 2024 Indian Springfield?
A) 2024 Indian Springfield EMI starts at Rs 98,696 per month for a tenure of 36 months @ 6% for a loan amount of Rs 38,28,218 & down payment will be Rs 360000.
Q) What is the engine displacement of 2024 Indian Springfield?
A) The engine displacement of 2024 Indian Springfield is 1890 cc
Q) What is the Start type of 2024 Indian Springfield?
A) 2024 Indian Springfield has Self Start Only,Remote Start.
2024 Indian Springfield Latest Updates
- June 26, 2025: Indian Motorcycle has launched the 2025 Springfield series, and the bike now comes at a price of Rs 41.96 lakh (ex-showroom).
Did you find this information helpful?
Calculate EMI
Your monthly EMI
₹98,696Edit EMI
Interest calculated at 6% for 36 months
2024 Indian Springfield Price in India
- Nearby
- Popular
| City | Starting On-Road Price |
|---|---|
| Sahibabad | Rs.36,66,048* |
| Ghaziabad | Rs.36,66,048* |
| New Delhi | Rs.36,00,584* |
| Noida | Rs.36,66,048* |
| Muradnagar | Rs.36,66,048* |
| City | Starting On-Road Price |
|---|---|
| Bangalore | Rs.39,96,381* |
| Mumbai | Rs.37,35,180* |
| Pune | Rs.37,35,180* |
| Hyderabad | Rs.37,35,180* |
| Chennai | Rs.37,35,180* |
Trending Indian Bikes
- Popular
- Upcoming
Indian Scout BobberRs 13,99,000* Onwards
Indian Scout Sixty LimitedRs 13,42,000* Onwards
Indian Super ScoutRs 16,15,000* Onwards
Indian 101 ScoutRs 15,99,000* Onwards
Indian Sport ScoutRs 14,09,000* Onwards
*Ex-showroom price in Delhi
×
We need your city to customize your experience

