
View All Images
Hornback X1
Hornback X1 Price
| X1 STD 25 km/Hr45 km/charge4 Hr | âč39,999 |
Hornback X1 Key Specs & Features
| Range | 45 km/charge |
| Battery Capacity | 0.28 Kwh |
| Top Speed | 25 km/Hr |
| Motor Power | 250 W |
| Motor | BLDC |
| Brakes | Double Disc |
- Speedometer Digital
- Tripmeter Digital
- Key Specs
- Top Features
- All Specifications
Hornback X1 comparison with similar Bikes
Hornback X1 Rs.39,999* Onwards 2 Reviews | Rs.33,499* Onwards 1 Reviews | Rs.25,999* Onwards 3 Reviews | Rs.46,990* Onwards | Rs.44,999* Onwards 1 Reviews | Rs.28,999* Onwards 3 Reviews | Rs.34,999* Onwards | Rs.32,499* Onwards 2 Reviews | Rs.46,990* Onwards |
| Riding Range45 km/charge | Riding Range45 km/charge | Riding Range40 km/charge | Riding Range60 km/charge | Riding Range32 km/charge | Riding Range45 km/charge | Riding Range55 km/charge | Riding Range40 km/charge | Riding Range60 km/charge |
| Battery Capacity0.28 Kwh | Battery Capacity0.21 Kwh | Battery Capacity0.07 Kwh | Battery Capacity0.35 Kwh | Battery Capacity- | Battery Capacity0.21 Kwh | Battery Capacity0.37 Kwh | Battery Capacity- | Battery Capacity0.35 Kwh |
| Power250 W | Power- | Power250 W | Power250 W | Power230 W | Power- | Power250 W | Power250 W | Power250 W |
| Charging Time4 Hr | Charging Time3-4 Hr | Charging Time3.5 Hr | Charging Time3.5 Hr | Charging Time3.5 Hr | Charging Time3-4 Hr | Charging Time- | Charging Time4.5 Hr | Charging Time3.5 Hr |
| Top Speed25 km/Hr | Top Speed25 km/Hr | Top Speed25 km/Hr | Top Speed25 km/Hr | Top Speed25 km/Hr | Top Speed25 km/Hr | Top Speed- | Top Speed25 km/Hr | Top Speed25 km/Hr |
| Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- |
| Motor TypeBLDC | Motor TypeBLDC | Motor TypeBLDC | Motor TypeHub Motor | Motor TypeBLDC | Motor TypeBLDC | Motor TypeHub Motor | Motor TypeBLDC | Motor TypeHub Motor |
| Weight- | Weight27 kg | Weight- | Weight19.2 kg | Weight- | Weight23 kg | Weight- | Weight- | Weight21.8 kg |
| Currently Viewing | X1 vs Hum | X1 vs Y3 | X1 vs Heileo H200 | X1 vs V24 | X1 vs Kivo 24 | X1 vs Virbike V1 | X1 vs H4 | X1 vs Heileo M100 |
- Running CostRs. /kms
- Saving per monthRs.
Hornback X1 Colours
Hornback X1 is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Blue - Orange
Black - Yellow
Hornback X1 Gallery
Hornback X1 has 12 images, view picture gallery of X1 .
Test Rides Available
- TEST RIDE AVAILABLE

- TEST RIDE AVAILABLE

- TEST RIDE AVAILABLE

- TEST RIDE AVAILABLE

- TEST RIDE AVAILABLE

Hornback X1 User Reviews
- All (2)
- Performance (1)
- Latest
- It makes storage and transportation easyWith its foldable structure, HORNBACK X1 E bicycle makes storage and transportation easy. Portability and performance along with durable construction puts it at the top of the list of folding electric bicycles.Read More
- judicial layoutLike this super and writing superb weight I like a main road like this super shark tride can youđđ
- View All Hornback X1 Reviews
Hornback X1 Range
The ARAI claimed range of Hornback X1 is 45 km/charge. This is the claimed range for all variants.
| Fuel Type | ARAI Range |
|---|---|
| Electric | 45 km/charge |
Ask anything & get answer in 48 hours
Hornback X1 Specifications
Engine and Transmission
| No. Of Batteries | 1 |
| Motor Power | 250 W |
| Starting | Push Button Start |
| Gear Box | 7 Speed |
| Paddle | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Speedometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Seat Type | Split |
| Charger Output | 84 W |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Speedometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Riding Modes | Yes |
| Display | LCD Multi Information Display |
| Report Incorrect Specs | |
Mileage and Performance
| Overall Mileage | 1.85/ |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Electric Bikes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Total Weight | 24 kg |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Front Brake Diameter | 160 mm |
| Rear Brake Diameter | 160 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Top Speed | 25 km/Hr |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Motor Type | BLDC |
| Drive Type | Chain Drive |
| Battery Type | Li-ion |
| Battery Capacity | 0.28 Kwh |
| Swappable Battery | Yes |
| Water Proof Rating | IP65 |
| Report Incorrect Specs | |
Range
| Claimed Range | 45 km/charge |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Steel Rigid aerodynamic blade type With locking mechanism |
| Brakes Front | Disc |
| Brakes Rear | Disc |
| Tyre Size | Front :-28.00-1.85, Rear :-28.00-1.85 |
| Wheels Type | Spoke |
| Frame | Combination of Stainless Steel 304 with ERW Carbon Steel tube sections. |
| Tyre Type | Tube |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Mileage and Performance
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Performance
- Motor & Battery
- Range
- Charging
- Underpinnings
Hornback X1 Questions & answers
Best Electric Bikes
- Popular
- Upcoming
Hornback X1 Latest Updates
The Hornback X1 is a foldable electric bicycle, and is the flagship product from the brand. It comes with a removable Panasonic battery, and even gets trolley wheels integrated into the rear carrier, which helps in moving the bicycle around when folded.
Hornback X1 Price
The Hornback X1 electric cycle is available in a single variant, priced at Rs 47,999 (ex-showroom) and is available in two colour options: Blue-Orange and Grey-Orange.
Hornback X1 Key Features
Hornback X1 comes with 7-speed Shimano gears, LED headlight, horn, 5 levels of pedal assist to handle inclines, and an electric only mode for easy riding. Its LCD display gives ride metrics like speed, distance, and battery level. The electric cycle also comes with a lifetime warranty for the frame. Hornback claims that the folding mechanism is designed to last for 20 years.
Hornback X1 Motor
The Hornback X1 has a water-resistant 250w BLDC motor paired with a 7. 65Ah removable Panasonic lithium-ion battery pack, which is IP65 rated. It also comes with a 7-speed Shimano Tourney gearbox. This electric bicycle's top speed is 25kmph in electric only mode, and offers a claimed range of 45km. The battery takes around 3 hours to charge from 0-80 percent.
Hornback X1 Suspension & Brakes
This electric cycle has 160mm mechanical disc brakes at the front and rear. The Hornback X1 has 28-inch wire-spoke wheels at the front and rear with tube-type tyres. There is no suspension in this electric cycle.
Hornback X1 Rivals
The Hornback X1's other foldable alternative would be the Emotorad Doodle, and the Svitch MXE, although both are smaller foldable e-cycles. The X1 also competes with other electric cycles such as Motovolt Urbn e-bike, Toutche Heileo H100, the Essel Energy GET 7, and the Motovolt Hum.