22 Images
1 Colours

Hero Mavrick 440 Base
Key Specs & Features of Mavrick 440 Base
| Engine | 440 cc |
| Power | 27.36 PS |
| Torque | 36 Nm |
| Mileage | 32 kmpl |
| Kerb Weight | 191 kg |
| Brakes | Double Disc |
- DRLs
- Mobile Connectivity Bluetooth
- Navigation
- Speedometer Digital
- Odometer Digital
- Tripmeter Digital
- Tachometer Digital
| Navigation assist | Yes |

e-Sim connected features.

Slip-and-assist clutch.

Metal body panels.
- Key Specs
- Top Features
- App Features
- Stand Out Features
Hero Mavrick 440 Base Latest Updates
Hero Mavrick 440 Base Price: The price of the Hero Mavrick 440 Base in Delhi is Rs 2,13,207 (Ex-showroom). To know more about the Hero Mavrick 440 Base images, reviews, offers & other details, download the BikeDekho App.
Hero Mavrick 440 Base mileage : It returns a certified mileage of 32 kmpl.
Hero Mavrick 440 Base Colours: This variant is available in 1 colours: Arctic White.
Hero Mavrick 440 Base Engine and Transmission: It is powered by 440 cc engine and puts a power of 27.36 PS . Torque remains at 36 Nm .
Hero Mavrick 440 Base vs similarly priced variants of competitors: In this price range, you may also consider Royal Enfield Bullet 350 Military, which is priced at Rs 1,92,223, Royal Enfield Classic 350 Redditch, which is priced at Rs 2,12,064 and Jawa 42 Bobber Moonstone White, which is priced at Rs 2,33,482.
Hero Mavrick 440 Base Price
| Ex-Showroom Price | Rs.2,13,207 |
| RTO | Rs.17,056 |
| Bike Insurance | Rs.21,184 |
| On-Road Price in delhi | Rs.2,51,447 |
Hero Mavrick 440 Colours
Hero Mavrick 440 Base is available in the following colours in India. View all Mavrick 440 Base, Mavrick 440 Mid, Mavrick 440 Top images with different colour options on BikeDekho.
Arctic White
Hero Mavrick 440 Mileage
Hero Mavrick 440 Base gives a mileage of 32 kmpl Overall, as tested by our experts.
| Fuel Type | ARAI Mileage |
|---|---|
| Petrol | 32 kmpl |
Hero Mavrick 440 Base Specifications
Engine and Transmission
| Engine Type | Full Vertical, Air Oil Cooled 2V |
| Displacement | 440 cc |
| Max Torque | 36 Nm @ 4000 rpm |
| No. of Cylinders | 1 |
| Cooling System | Air & Oil Cooled |
| Valve Per Cylinder | 2 |
| Starting | Self Start Only |
| Fuel Supply | Fuel Injection |
| Clutch | Multi Plate, Wet Type, Assist & Slipper |
| Gear Box | 6 Speed |
| Bore | 79.6 mm |
| Stroke | 88.4 mm |
| Compression Ratio | 9.65:1 |
| Emission Type | BS6.2 |
| Gear Shifting Pattern | 1 Down 5 Up |
| Spark Plugs | 1 Per Cylinder |
| Caliper - Front | 2 Piston |
| Caliper - Rear | 1 Piston |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Connectivity | Bluetooth |
| Navigation | Yes |
| Call/SMS Alerts | Yes |
| USB Charging Port | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Tachometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Seat Type | Split |
| Passenger Footrest | Yes |
| Distance to Empty Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Pass Switch | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Engine Kill Switch | Yes |
| Saree Guard | Yes |
| Hazard Lights | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Mileage and Performance
| Overall Mileage | 32 kmpl |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Cruiser Bikes, Roadster Bikes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 868 mm |
| Length | 2100 mm |
| Height | 1112 mm |
| Fuel Capacity | 13.5 L |
| Ground Clearance | 175 mm |
| Wheelbase | 1388 mm |
| Kerb Weight | 191 kg |
| Seat height | 803 mm |
| Pillion Seat | Yes |
| Pillion Grab Rail | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| DRLs | Yes |
| Projector Headlights | Yes |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Distance to Empty Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Front Brake Diameter | 320 mm |
| Rear Brake Diameter | 240 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Top Speed | 150 kmph |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Peak Power | 27.36 PS @ 6000 rpm |
| Drive Type | Chain Drive |
| Battery Capacity | 12V / 8AH |
| Transmission | Manual |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Telescopic Front Fork, 43 mm |
| Suspension Rear | 7 Step Adjustable Twin Shock |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| Tyre Size | Front :-110/70-17, Rear :-150/60-17 |
| Wheel Size | Front :-431.8 mm,Rear :-431.8 mm |
| Wheels Type | Spoke |
| Frame | Trellis Frame Body |
| Tyre Type | Tube |
| 1st Service | 750 Kms/60 Days |
| 2nd Service | 3500 Kms/160 Days |
| 3rd Service | 6500 Kms/260 Days |
| 4th Service | 9500 Kms |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Calls & Messaging | Yes |
| Navigation assist | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Console Features
| Digital Display Type | LCD |
| No. of Tripmeters | 2 |
| Stand Alarm | Yes |
| Gear Indicator | Yes |
| Hazard Warning Indicator | Yes |
| High beam indicator | Yes |
| Malfunction Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Mileage and Performance
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Performance
- Motor & Battery
- Underpinnings
- App Features
- Console Features
Compare Variants of Hero Mavrick 440
Hero Mavrick 440 Base Images and Videos
- Images
- Videos
Guerrilla 450 vs Speed 400 vs Mavrick 440 | 3 Khoobsurat Retro Bikes!
A Test for both Man & Machine | Hero Mavrick 440 in Ladakh | PowerDrift
Bajaj Pulsar NS400Z vs Hero Mavrick 440: Which 400cc Bike Should You Buy? | PowerDrift
Hero Mavrick vs Harley Davidson X440: Which 440cc bike to choose? (Detailed Comparison) | PowerDrift
The Mavrick 440 is Hero’s best motorcycle: Review | 4K | PowerDrift
Hero Mavrick 440 Base User Reviews
- All (86)
- Comfort (34)
- Looks (32)
- Performance (28)
- Price (20)
- Engine (19)
- Mileage (18)
- More...
- Latest
- Nice bike in decent budgetThe average of the bike is great as per the cubic capacity of the bike. The seats are comfortable. The top speed of this bike is about 147 and also the bike produces some vibration when you ride it above 110 speed. The lights are enough so that one can ride even in the nightly conditions. Also lookwise the bike looks good and charming. Low noise as compared to other bikes. Maintenance cost is a little bit higher as compared to other bikes of this segment.Read More1
- Dhaasu modelExcellent performance ,socker working better, smooth run on rough road ,high pickup , every feature of this bike is too good1
- Best Bike At The Estimated Price Of 2 LakhI'm eagerly awaiting this bike; it boasts very good features. The only thing missing is USD forks, but overall, the bike seems promising.
- Superb Bike In This SegmentStylish and beautiful, this bike not only looks good but also boasts superb mileage. It's a true monster on the roads these days. No other bike can beat it in terms of both style and performance.Read More
- Nice ExperienceCombining both cool and standard aesthetics, this bike not only looks appealing but also delivers a solid performance. It distinguishes itself as a value-for-money choice, providing commendable mileage considering its price point.Read More
- Worth RecommendingThis bike, available in the standard variant, combines a cool design with an affordable price tag. Its overall performance is superb, and the seat size is not only very decent but also exceptionally comfortable, making it an ideal choice for riders seeking both style and comfort without breaking the bank.Read More
- Superb BikeGood performance, excellent bike with an elegant look, good mileage, stunning design, and superb performance. Maintenance costs are also low.
- Great BikeThe design is super stylish, especially the tank side, and it offers ultimate seating comfort. With a 6-speed gear system, Bluetooth connectivity, and navigation features, it combines both aesthetics and functionality.Read More
- Good LooksIt looks good, and I'm eager to purchase it. The design is appealing, and the features are promising. Bikes like these have the potential to attract more people.
Top 10 Bikes in India
Royal Enfield Hunter 350Rs1,59,558* Onwards
Royal Enfield Continental GT 650Rs4,03,511* Onwards
Royal Enfield Bullet 350Rs1,92,223* Onwards
Royal Enfield Classic 350Rs2,12,064* Onwards
TVS RaiderRs95,611* Onwards
TVS Apache RTR 160Rs1,35,336* Onwards
Honda SP 125Rs1,04,055* Onwards
Yamaha R15 V4Rs1,96,355* Onwards
Hero Splendor PlusRs89,957* Onwards
TVS RoninRs1,48,742* Onwards
Hero Mavrick 440 Competitors
Rs.1,64,423* Onwards
Rs.1,85,854* Onwards
Rs.2,04,950* Onwards
Rs.2,31,890* Onwards
Rs.1,92,700* Onwards
Hero Showrooms in Delhi
- R.K. Automobiles
PN 2, Main GT RdShahdara Near Dilshad Garden Metro St, Delhi, 110095
- M/S. HIMGIRI HERO AUTOMOBILES PVT LTD
B-28, East Jyothi Nagar, Durgapuri, Shadara., Delhi, 110093
- Upper India Trading Co P Ltd
1/1663, Lothian RdKashmere Gate, Delhi, 110006
- Ess Aay Agencies (I) Pvt Ltd.
T 2336, Faiz RdKarol Bagh, Delhi, 110005
- Rudraksh Motors - Burari
Khasra No 848, Main Road Burari, Delhi, 110084
Users Also Viewed
- Hero Mavrick 440
- Specifications
- User Reviews
- Bikes Loan EMI
- Dealers
More Bike Options to Consider
Trending Hero Bikes
- Popular
- Upcoming
