Discontinued on Apr, 2020
Harley Davidson Fat Boy Anniversary
Rs.20,04,000*
Last recorded price in 2020 Delhi
Latest Harley-Davidson Bike was launched on December 2025
Harley Davidson Fat Boy Anniversary Price
The following details are indicative and subject to change.
| ย | ||
|---|---|---|
| Fat Boy Anniversary STD 20 kmpl1868 cc DISCONTINUED | โน20,04,000 | ย |
Explore Similar Bikes
Rs.24,33,264* Onwards
Rs.24,03,100* Onwards
Rs.18,05,000* Onwards
Rs.13,28,000* Onwards
Rs.13,83,800* Onwards
Rs.22,81,633* Onwards
Rs.14,09,000* Onwards
Rs.14,02,000* Onwards
Harley Davidson Fat Boy Anniversary Key Specs & Features
| Engine | 1868 cc |
| Power | NA |
| Torque | 156 Nm |
| Mileage | 20 kmpl |
| Kerb Weight | 322 kg |
| Brakes | Disc |
- ABS Dual Channel
- Speedometer Analogue
- Odometer Digital
- Tripmeter Digital
- Fuel gauge
- Tachometer Analogue
- Key Specs
- Top Features
- All Specifications
View More Specifications
Harley Davidson Fat Boy Anniversary Colours
Harley Davidson Fat Boy Anniversary is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Scorched Orange
Blue Max
Harley Davidson Fat Boy Anniversary Gallery
Harley Davidson Fat Boy Anniversary has 7 images, view picture gallery of Fat Boy Anniversary .
Harley Davidson Fat Boy Anniversary Mileage
The ARAI claimed mileage of Harley Davidson Fat Boy Anniversary is 20 kmpl. This is the claimed mileage for all variants.
| Fuel Type | ARAI Mileage |
|---|---|
| Petrol | 20 kmpl |
Harley Davidson Fat Boy Anniversary Specifications
Engine and Transmission
| Engine Type | Milwaukee-Eightยฎ 114 |
| Displacement | 1868 cc |
| Max Torque | 156 Nm @ 3000 rpm |
| No. of Cylinders | 2 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Valve Per Cylinder | 4 |
| Starting | Self Start Only |
| Fuel Supply | Fuel Injection |
| Clutch | NA |
| Ignition | NA |
| Gear Box | 6 Speed |
| Bore | 102 mm |
| Stroke | 114.3 mm |
| Compression Ratio | 10.5:1 |
| Emission Type | bs4 |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Analogue and Digital |
| Connectivity | No |
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Speedometer | Analogue |
| Tachometer | Analogue |
| Tripmeter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Seat Type | Split |
| Stepup Seat | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Speedometer | Analogue |
| Tachometer | Analogue |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Fuel Gauge | Digital |
| Pass Switch | Yes |
| Stepup Seat | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Mileage and Performance
| Overall Mileage | 20 kmpl |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Cruiser Bikes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Length | 2370 mm |
| Fuel Capacity | 19.1 L |
| Ground Clearance | 115 mm |
| Wheelbase | 1665 mm |
| Dry Weight | 304 kg |
| Kerb Weight | 322 kg |
| Seat height | 670 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Low Oil Indicator | Yes |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Radial Tyre | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Peak Power | NA |
| Drive Type | Belt Drive |
| Transmission | Manual |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | No |
| Charging At Charging Station | No |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Cartridge Fork |
| Suspension Rear | Mono Shock |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| ABS | Dual Channel |
| Tyre Size | Front :-160/60-R18, Rear :- 240/40-R18 |
| Wheel Size | Front :-457.2 mm,Rear :-457.2 mm |
| Wheels Type | Cast Aluminum |
| Frame | NA |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Low battery alert | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Mileage and Performance
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Motor & Battery
- Charging
- Underpinnings
- App Features
Did you find this information helpful?
Trending Harley-Davidson Bikes
- Popular
- Upcoming
Harley-Davidson X440Rs 2,35,000* Onwards
Harley-Davidson X440 TRs 2,84,000* Onwards
Harley-Davidson Fat BoyRs 28,03,000* Onwards
Harley-Davidson Sportster SRs 18,05,000* Onwards
Harley-Davidson Street BobRs 20,23,000* Onwards
*Ex-showroom price in Delhi
ร
We need your city to customize your experience


