
Fidato Evtech Loder All Specifications & Features
The Fidato Evtech Loder is powered by BLDC Motor. The Fidato Evtech Loder takes 4-5 Hr to get fully charged its 1.6 Kwh battery . The Price of Fidato Evtech Loder starts at Rs 83,490 It is available in one variants, STD.
Write a ReviewReview and win ₹5000
Shortlist
Rs.83,490*
EMI starts from ₹2,470
Fidato Evtech Loder Specifications
| Range | 70-100 km/charge |
| Motor Type | BLDC |
| Charging Time | 4-5 Hr |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Drum |
| Body Type | Electric Scooters, Moped Scooters |
| Fuel Type | Electric |
Fidato Evtech Loder Features
| Speedometer | Digital |
| Transmission | Automatic |
Fidato Evtech Loder App Features
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Low battery alert | Yes |
Fidato Evtech Loder Specifications
Engine and Transmission
| No. Of Batteries | 1 |
| Starting | Push Button Start |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Anti Theft Alarm | Yes |
| USB Charging Port | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Central Locking | Yes |
| Seat Type | Single |
| Passenger Backrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Speedometer | Digital |
| Central Locking | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Electric Scooters, Moped Scooters |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 730 mm |
| Length | 1900 mm |
| Height | 1100 mm |
| Load Carrying Capacity | 180 kg |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Top Speed | 25 km/Hr |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Motor Type | BLDC |
| Drive Type | Hub Motor |
| Battery Type | Li-ion |
| Battery Capacity | 1.6 Kwh |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Range
| Claimed Range | 70-100 km/charge |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Hydraulic |
| Suspension Rear | Hydraulic |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Drum |
| Tyre Size | Front :-90/100-10 Rear :-90/100-10 |
| Wheel Size | Front :-254 mm,Rear :-254 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Low battery alert | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Performance
- Motor & Battery
- Range
- Charging
- Underpinnings
- App Features
Compare Specs of Loder Alternatives
Popular Electric Scooters
Rs.1,15,322* Onwards
Rs.1,07,606* Onwards
Rs.1,19,546* Onwards
Rs.1,47,999* Onwards
Rs.1,18,147* Onwards
Fidato Evtech Loder Colours
Fidato Evtech Loder is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Fidato Evtech Loder Questions & answers
Q) What is the max speed of Fidato Evtech Loder?
A) The max speed of Fidato Evtech Loder is 25 km/Hr.
Q) What is the driving range of Fidato Evtech Loder?
A) The driving range of Fidato Evtech Loder is 70-100 km/charge.
Q) What is the battery type of Fidato Evtech Loder?
A) Fidato Evtech Loder uses the best Lithium-ion battery.
Q) What are the Color options of Fidato Evtech Loder?
A) Fidato Evtech Loder comes with 2 color options - Black, Red.
Did you find this information helpful?
Popular Fidato Evtech Two Wheelers
Fidato Evtech Easy GoRs 86,400* Onwards
Fidato Evtech LoderRs 83,490* Onwards
Fidato Evtech EasyGo PlusRs 95,605* Onwards
Fidato Evtech Future 2020Rs 70,300* Onwards
Fidato Evtech CutieRs 70,300* Onwards
*Ex-showroom price in Delhi
×
We need your city to customize your experience