Evtric Axis
Evtric Axis Price
The following details are indicative and subject to change.
| Axis STD 25 km/Hr75 km/charge DISCONTINUED | ₹75,482 |
Explore Similar Scooters
TVS OrbiterRs.88,250* Onwards
Bajaj Chetak C2501Rs.91,399* Onwards- TEST RIDE AVAILABLE
Ola S1 XRs.84,999* Onwards - TEST RIDE AVAILABLE
Ola S1 ZRs.59,999* Onwards
Kinetic Green E LunaRs.69,990* Onwards
AMO Electric Jaunty-3WRs.81,669* Onwards
Hero Electric OptimaRs.83,300* Onwards
Ampere Magnus GrandRs.89,999* Onwards
Evtric Axis Key Specs & Features
| Charging Time(0-80%) | 3.5 hours |
| Range | 75 km/charge |
| Battery Capacity | 1.24 Kwh |
| Top Speed | 25 km/Hr |
| Motor Power | 250 W |
| Brakes | Disc |
- DRLs
- Speedometer Digital
- Tripmeter Digital
- Key Specs
- Top Features
- All Specifications
Evtric Axis Colours
Evtric Axis is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Red
Grey
White
Yellow
Evtric Axis Gallery
Evtric Axis has 13 images, view picture gallery of Axis .
Evtric Axis User Reviews
- All (1)
- Comfort (1)
- Performance (1)
- Latest
- It was good in performanceIt was good in performance and average also best and comfortable also ♥️ I love evtric axis scotty keep growing up
- View All Evtric Axis Reviews
Evtric Axis Range
The ARAI claimed range of Evtric Axis is 75 km/charge. This is the claimed range for all variants.
| Fuel Type | ARAI Range |
|---|---|
| Electric | 75 km/charge |
Ask anything & get answer in 48 hours
Evtric Axis Specifications
Engine and Transmission
| Motor Power | 250 W |
| Starting | Push Button Start |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Speedometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Additional Features Of Variant | Start Stop Function, Side Stand Sensor, Charging Power ( 48 V 6 Amp ) |
| Seat Type | Single |
| Passenger Backrest | Yes |
| Underseat storage | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Gradeability | 8° |
| Speedometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Fuel Gauge | Digital |
| Additional Features | Start Stop Function, Side Stand Sensor, Charging Power ( 48 V 6 Amp ) |
| Display | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Electric Scooters |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 700 mm |
| Length | 1830 mm |
| Height | 1070 mm |
| Saddle Height | 700 mm |
| Ground Clearance | 190 mm |
| Wheelbase | 1330 mm |
| Load Carrying Capacity | 150 kg |
| Additional Storage | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| DRLs | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Front Brake Diameter | 220 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Top Speed | 25 km/Hr |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Battery Type | Li-ion |
| Battery Capacity | 1.24 Kwh |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Range
| Claimed Range | 75 km/charge |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging Time(0-80%) | 3.5 hours |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Telescopic suspension |
| Suspension Rear | Hydraulic adjustable suspension |
| Brakes Front | Disc |
| Brakes Rear | Drum |
| Wheel Size | Front :-304.8 mm,Rear :-304.8 mm |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Performance
- Motor & Battery
- Range
- Charging
- Underpinnings
Evtric Axis Questions & answers
A) Top speed of Evtric Axis is 25 kmph.
A) You may click on the given link and select your city accordingly for dealership ... Read More
Evtric Axis Latest Updates
The Evtric Axis has been launched at Rs 64,994 (ex-showroom Pune). It is a low-speed electric scooter with its top speed restricted to 25kmph. The Axis is powered by a 250W hub motor, paired to a 26Ah lithium-ion battery with a claimed range of 75km. It takes about 3. 5 hours to charge up to 80 percent. The battery pack is removable.
The scooter uses a telescopic front fork, twin rear shock absorbers, disc brake up front, and drum at the rear. It employs an all-LED lighting system and a fully digital instrument cluster, along with a cushioned backrest for added convenience. The Axis rivals Hero Electric’s low-speed range: Optima, Atria, and Flash.

