19 Images
2 Colours
EMotorad EMX STD
Key Specs & Features of EMX STD
| Range | 50 km/charge |
| Battery Capacity | 0.37 Kwh |
| Kerb Weight | 21 kg |
| Top Speed | 25 km/Hr |
| Motor Power | 250 W |
| Motor | Hub Motor |
- Speedometer Digital
- Key Specs
- Top Features
EMotorad EMX STD Latest Updates
EMotorad EMX STD Price: The price of the EMotorad EMX STD in Delhi is Rs 79,999 (Ex-showroom). To know more about the EMotorad EMX STD images, reviews, offers & other details, download the BikeDekho App.
EMotorad EMX STD Colours: This variant is available in 2 colours: Aqua,Neon Green.
EMotorad EMX STD vs similarly priced variants of competitors: In this price range, you may also consider TVS Orbiter V1, which is priced at Rs 93,692, Ola S1X 2kWh, which is priced at Rs 92,776 and Ola S1 Z STD, which is priced at Rs 64,343.
EMotorad EMX STD Price
| Ex-Showroom Price | Rs.79,999 |
| Bike Insurance | Rs.3,764 |
| On-Road Price in delhi | Rs.83,763 |
EMotorad EMX Colours
EMotorad EMX STD is available in the following colours in India. View all EMX Plus, EMX STD images with different colour options on BikeDekho.
Aqua
Neon Green
EMotorad EMX Mileage
| Fuel Type | ARAI Mileage |
|---|---|
| Electric | 50 km/charge |
EMotorad EMX STD Specifications
Engine and Transmission
| No. Of Batteries | 1 |
| Motor Power | 250 W |
| Starting | Push Button Start |
| Gear Box | 21 Speed |
| Paddle | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Speedometer | Digital |
| Seat Type | Single |
| Charger Output | 2 Amp. |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Charging Point | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Riding Modes | Yes |
| Display | EMotorad M5 LCD Display |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Electric Bikes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 675 mm |
| Length | 1760 mm |
| Height | 1130 mm |
| Kerb Weight | 21 kg |
| Load Carrying Capacity | 110 kg |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Top Speed | 25 km/Hr |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Motor Type | Hub Motor |
| Drive Type | Chain Drive |
| Battery Type | Li-ion |
| Battery Capacity | 0.37 Kwh |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Range
| Claimed Range | 50 km/charge |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | 100mm Travel with lockout |
| Suspension Rear | Adjustable, 10- 20 mm Travel |
| Brakes Front | Disc |
| Brakes Rear | Disc |
| Tyre Size | Front :-2.00-27.5,Rear :-2.00-27.5 |
| Wheel Size | Front :-698.5 mm,Rear :-698.5 mm |
| Wheels Type | Spoke |
| Frame | 18.5" Aluminium Alloy 6061 Frame |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Performance
- Motor & Battery
- Range
- Charging
- Underpinnings
Compare Variants of EMotorad EMX
EMotorad EMX STD Images
EMotorad EMX STD User Reviews
- All (6)
- Price (2)
- Mileage (2)
- Experience (2)
- Performance (2)
- Safety (1)
- Comfort (1)
- More...
- Latest
- Price is very high andPrice is very high and mileage and performance is gud gud but not very good lookes are osm but price is not gud
- nice 👍bikeIt is really good for everyone and good for road also easy to charger and go to the ride the bicycle
- This is very nice 💯This is very nice 💯 and comfortable is my experience he is very high price but your money is not a West
- soo cool bikeVery excellent quality very good easy to maintain easy to ride 10/10 in safety it is driven by all like age 13 to 60 and above very smooth to ride
- Amazing ExperienceAwesome, this electric bike is great and it gives good mileage, produces no pollution, and is one of the best electric cycles I've seen.
- EMotorad EMX: Next-Gen Electric Cycling MarvelThe EMotorad EMX is a true marvel in the world of electric cycling. With its next-gen features and performance, it delivers an exhilarating riding experience. The powerful motor provides seamless acceleration, while the robust frame ensures stability and durability. The battery life is impressive, allowing for longer rides without worry. The EMX's sleek design and intuitive controls add to its appeal. Whether you're commuting or exploring off-road trails, this electric cycle is a game-changer. Prepare to be amazed by the EMotorad EMX's innovation and enjoy the thrill of electric cycling like never before. Last but not least if you want to feel it then just ride it.Read More
Top 10 Electric Bikes in India
- Electric
Ultraviolette F77Rs2,04,694* Onwards - Electric
Revolt RV400Rs1,45,721* Onwards - Electric
Ola RoadsterRs1,13,133* Onwards - Electric
Ultraviolette X47 CrossoverRs1,53,883* Onwards - Electric
Komaki RangerRs1,35,592* Onwards - Electric
Royal Enfield Flying Flea C6Rs2,04,694* Onwards - TEST RIDE AVAILABLEElectric
Ola Roadster XRs96,219* Onwards - TEST RIDE AVAILABLEElectric
Ola Roadster X+Rs1,06,398* Onwards - Electric
Raptee T 30Rs2,60,588* Onwards - Electric
Ola Roadster ProRs2,16,418* Onwards
EMX Competitors
Rs.88,250* Onwards- TEST RIDE AVAILABLE
Rs.84,999* Onwards - TEST RIDE AVAILABLE
Rs.59,999* Onwards
Rs.91,399* Onwards
Rs.69,990* Onwards
EMotorad Showrooms in Delhi
- Supreme Cycle
48/2, Sri Aurobindo Marg, Yusuf Sarai, Delhi, 110016
- Gandhi Cycles
metro Station shop-40, main market, Tilak Nagar, Delhi, 110018
- Durga Cycles
A-3/316, Chaudhary Balbir Singh Marg, Block A, Paschim Vihar, Delhi, 110063
- The Amazing
Shop No 163, Near Chefsville Restaurant and Cafe, Ramphal Chowk Rd, Harijan Basti, Palam, Delhi, 110075
