EMotorad EMX
EMotorad EMX Price
| EMX Plus 25 km/Hr80 km/charge5-7 Hr | ₹79,999 | ||
| EMX STD 25 km/Hr50 km/charge4-5 Hr | ₹79,999 |
EMotorad EMX Key Specs & Features
| Charging Time(0-80%) | 4.6 Hrs |
| Range | 80 km/charge |
| Battery Capacity | 0.47 Kwh |
| Kerb Weight | 21 kg |
| Top Speed | 25 km/Hr |
| Motor Power | 250 W |
- Speedometer Digital
- Key Specs
- Top Features
- All Specifications
EMotorad EMX comparison with similar Bikes
EMotorad EMX Rs.79,999* Onwards 6 Reviews | Rs.56,999* Onwards | Rs.62,990* Onwards | Rs.82,250* Onwards | Rs.89,150* Onwards 2 Reviews | Rs.63,650* Onwards 2 Reviews | Rs.66,500* Onwards | Rs.61,999* Onwards 3 Reviews | Rs.54,999* Onwards |
| Riding Range80 km/charge | Riding Range75 km/charge | Riding Range60 km/charge | Riding Range50-70 km/charge | Riding Range90 km/charge | Riding Range- | Riding Range30-35 km/charge | Riding Range60-70 km/charge | Riding Range55 km/charge |
| Battery Capacity0.47 Kwh | Battery Capacity0.61 Kwh | Battery Capacity0.35 Kwh | Battery Capacity0.37 Kwh | Battery Capacity- | Battery Capacity- | Battery Capacity0.31 Kwh | Battery Capacity- | Battery Capacity0.37 Kwh |
| Power250 W | Power- | Power250 W | Power250 W | Power- | Power- | Power250 W | Power250 W | Power250 W |
| Charging Time5-7 Hr | Charging Time5-7 Hr | Charging Time3.5 Hr | Charging Time- | Charging Time- | Charging Time- | Charging Time- | Charging Time4-5 Hr | Charging Time- |
| Top Speed25 km/Hr | Top Speed25 km/Hr | Top Speed25 km/Hr | Top Speed25 km/Hr | Top Speed25 km/Hr | Top Speed25 km/Hr | Top Speed25 km/Hr | Top Speed25 km/Hr | Top Speed- |
| Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- |
| Motor TypeHub Motor | Motor Type- | Motor TypeHub Motor | Motor TypeBLDC | Motor TypeHub Motor | Motor Type- | Motor TypeBLDC | Motor Type- | Motor TypeHub Motor |
| Weight21 kg | Weight- | Weight21.1 kg | Weight- | Weight18.93 kg | Weight23 kg | Weight- | Weight- | Weight- |
| Currently Viewing | EMX vs Ranger | EMX vs Heileo M200 | EMX vs XE | EMX vs Urban Eco | EMX vs Adventron | EMX vs MXE | EMX vs Muv-E | EMX vs Virbike V3 |
- Running CostRs. /kms
- Saving per monthRs.
EMotorad EMX Colours
EMotorad EMX is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Aqua
Aqua
Neon Green
Neon Green
Test Rides Available
- TEST RIDE AVAILABLE

- TEST RIDE AVAILABLE

- TEST RIDE AVAILABLE

- TEST RIDE AVAILABLE

- TEST RIDE AVAILABLE

EMotorad EMX User Reviews
- All (6)
- Mileage (2)
- Performance (2)
- Experience (2)
- Price (2)
- Safety (1)
- Power (1)
- More...
- Latest
- Price is very high andPrice is very high and mileage and performance is gud gud but not very good lookes are osm but price is not gud
- nice 👍bikeIt is really good for everyone and good for road also easy to charger and go to the ride the bicycle
- This is very nice 💯This is very nice 💯 and comfortable is my experience he is very high price but your money is not a West
- soo cool bikeVery excellent quality very good easy to maintain easy to ride 10/10 in safety it is driven by all like age 13 to 60 and above very smooth to ride
- Amazing ExperienceAwesome, this electric bike is great and it gives good mileage, produces no pollution, and is one of the best electric cycles I've seen.
- EMotorad EMX: Next-Gen Electric Cycling MarvelThe EMotorad EMX is a true marvel in the world of electric cycling. With its next-gen features and performance, it delivers an exhilarating riding experience. The powerful motor provides seamless acceleration, while the robust frame ensures stability and durability. The battery life is impressive, allowing for longer rides without worry. The EMX's sleek design and intuitive controls add to its appeal. Whether you're commuting or exploring off-road trails, this electric cycle is a game-changer. Prepare to be amazed by the EMotorad EMX's innovation and enjoy the thrill of electric cycling like never before. Last but not least if you want to feel it then just ride it.Read More
- View All EMotorad EMX Reviews
EMotorad EMX Range
The ARAI claimed range of EMotorad EMX is 80 km/charge. This is the claimed range for all variants.
| Fuel Type | ARAI Range |
|---|---|
| Electric | 80 km/charge |
Ask anything & get answer in 48 hours
EMotorad EMX Specifications
Engine and Transmission
| No. Of Batteries | 1 |
| Motor Power | 250 W |
| Starting | Push Button Start |
| Gear Box | 21 Speed |
| Paddle | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Speedometer | Digital |
| Seat Type | Single |
| Charger Output | 2 Amp. |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Charging Point | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Riding Modes | Yes |
| Display | Cluster C7 Colour Display |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Electric Bikes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 675 mm |
| Length | 1760 mm |
| Height | 1130 mm |
| Kerb Weight | 21 kg |
| Load Carrying Capacity | 110 kg |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Top Speed | 25 km/Hr |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Motor Type | Hub Motor |
| Drive Type | Chain Drive |
| Battery Type | Li-ion |
| Battery Capacity | 0.47 Kwh |
| Swappable Battery | Yes |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Range
| Claimed Range | 80 km/charge |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | Yes |
| Charging Time(0-80%) | 4.6 Hrs |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | 100mm Travel with lockout |
| Suspension Rear | Adjustable, 10- 20 mm Travel |
| Brakes Front | Disc |
| Brakes Rear | Disc |
| Tyre Size | Front :-2.00-27.5,Rear :-2.00-27.5 |
| Wheel Size | Front :-698.5 mm,Rear :-698.5 mm |
| Wheels Type | Spoke |
| Frame | 18.5" Aluminium Alloy 6061 Frame |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Performance
- Motor & Battery
- Range
- Charging
- Underpinnings
EMotorad EMX Questions & answers
Best Electric Bikes
- Popular
- Upcoming
EMotorad EMX Latest Updates
Pune-based EMotorad launched its flagship e-bike, the EMX, in November 2020. Currently priced at Rs 54,999, the EMX is the first e-bike in the Indian market to come with dual suspension (front & rear). It sports ceramic brakes as well and comes with a Shimano derailleur paired with a 21-speed gearset. Find out more details in this story.
EMotorad EMX Price:
The EMotorad EMX is priced at Rs 54,999. The brand is also offering the bike on EMI, starting from Rs 2,499 per month.
EMotorad EMX Features:
The e-bike is equipped with an LED headlight, a horn, and an LCD console that displays information like odometer, trip meter, pedal-assist levels, available range, ride time, battery charge indicator, the voltage generated, and time. The battery pack also comes with an inbuilt LED charge indicator and a quick-release mechanism for convenient charging.
EMotorad EMX Motor, Range & Drivetrain:
The EMotorad EMX is equipped with a 250W BLDC hub motor, capable of generating a top speed of 25kmph. The engine is paired with a 10Ah battery that promises a range of 45km. It comes with 21-speed Shimano Tourney twin derailleurs.
EMotorad EMX Suspension & Brakes:
EMotorad’s flagship e-bike comes with Suntour forks up front with preload adjustability and a lockout function. Suspension duties are handled by a monoshock at the rear, which provides a lock function too for riding on the tarmac. Braking is handled by disc brakes at both ends with ceramic braking pads for better stopping power.
EMotorad EMX Rivals:
At the moment, the EMotorad e-bike is unrivalled. However, the Hero Lectro F6i, priced at Rs 49,000, comes close to the EMX.
